Спікер пресслужби Східного угруповання військ Сергій Череватий 13 січня в ефірі телемарафону заявив, що наші війська тримають оборону проти противника, який сконцентрував найкращі підрозділи “вагнера” та інших спеціальних підрозділів. Він підкреслив, що “триває позиційна війна”, а Росія просто “розганяє інформаційний шум”.
Заява пресслужби Східного угруповання військ з’явилася майже одночасно із заявою міністерства оборони Росії 13 січня про “взяття” міста Соледар Донецької області.
Сьогодні, 13 січня, трохи раніше, заступник міністра оборони Ганна Маляр повідомила, що ніч у Соледарі на Донеччині була гарячою, тривали бої. Росіяни підтримують високу інтенсивність настання. Українські військові сміливо намагаються утримати оборону.
За оцінками Головного управління розвідки Міноборони України, масштаб мобілізаційних заходів, які здійснює країна-агресор, свідчить про плани її керівництва створити армію чисельністю близько двох мільйонів осіб, – повідомляє пресслужба ГУР.
Військова розвідка України не виключає, що керівництво росії найближчими днями оголосить про проведення чергової хвилі мобілізації. “Всі Росії потраплять ще 500 тисяч росіян, що дозволить країні-терористу створити стратегічні резерви. За даними ГУР, у Росії вже активно йде підготовка до оголошення чергової хвилі мобілізації.
На законодавчому рівні вносяться зміни до законів Росії, що регламентують проведення мобілізації. Також продовжується активна підготовка навчальних центрів. З 9 січня 2023 року потенційним мобікам обмежили виїзд із країни.
В управління розвідки вказують, що під час першої хвилі мобілізації у вс рф було назбирано 300 тисяч чоловік. Після нетривалої підготовки мобіків направляють до зони ведення бойових дій в Україні, зазначають у розвідці.
За інформацією Генерального Штабу Збройних Сил України підрозділи Сил оборони відбили атаки окупантів в районах населених пунктів Стельмахівка, Макіївка і Білогорівка Луганської області та Спірне, Роздолівка, Сіль, Красна Гора, Підгородне, Бахмут, Кліщіївка, Предтечине, Курдюмівка, Водяне, Невельське, Красногорівка, Мар’їнка та Велика Новосілка Донецької області.
За даними аналітиків, українські сили більше не підтримують організовану оборону у Соледарі. Війська РФ, ймовірно, витіснили українські сили із західної околиці міста. Про це повідомляє Інститут вивчення війни (ISW). Російські сили, ймовірно, контролюють весь Соледар. Аналітики зазначили, що Генштаб ЗСУ 12 січня здебільшого не повідомляв про те, що українські сили відбили російські атаки на Соледар порівняно зі зведеннями днем раніше. Однак захоплення всього міста не є важливою подією в оперативному значенні і навряд чи сприятиме неминучому оточенню Бахмута.
З 24 лютого 2022 року по 13 січня 2023 року російські війська змогли подолати відстань від Попасної до Соледара, яка становить близько 20 км. Роспропаганда подає це, як грандіозний успіх. (КАРТА).
Крім того, незважаючи на те, що лише з наступного тижня США почнуть навчати українських військових керувати БМП Bradley, рашистський генерал Конашенков повідомив про дострокове знищення російськими військами чотирьох таких машин, які ще, навіть, не доїхали до України.
БМП Bradley
У США не бачать ознак підготовки до наступу з Білорусі, заявив прес-секретар Пентагону бригадний генерал ВВС Патрік Райдер. “Що стосується Білорусі, то ми продовжуємо уважно стежити за цим регіоном. Ми знаємо, що російські війська провели єднання з білоруськими військами, але на даний момент немає жодних визнань підготовки наступальних дій”, – зазначив він.
Але загроза ще одного вторгнення військ рфії з території Білорусі зберігається. Та погодні умови і зусилля бобрів у прикордонній працюють проти рашистів. Зараз в районі кордону розлилися річки, що призвело до підтоплення заболочених полів. У значній мірі цьому посприяла місцева популяція бобрів. «Коли [бобри] будують дамби, зазвичай люди їх руйнують, але в цьому році цього не сталося через війну. Так що тепер кругом вода і болото», – розповів представник Волинської ТРО, яка зараз проводить військові навчання в прикордонній зоні.
рфія нарощує кількість військ на території України, повідомила Ганна Маляр із посиланням на ГУР. До зони ведення бойових дій окупанти перекидають мобілізованих з полігонів білорусі та рф. Так, якщо минулого тижня у складі російських окупаційних військ, з урахуванням оперативного резерву, було 250 формувань, тепер їх кількість збільшена до 280. Основні зусилля рашистів зараз зосереджені на Донеччині.
Радник Державного Департаменту США Дерек Чолле заявив, що Сполучені Штати Америки працюють над нейтралізацією діяльності ЧВК «Вагнер» по всьому Світу.
Міністр оборони рфії Сергій Шойгу запропонував підвищити граничний вік призову до 30 років. Його ініціативу негайно підтримав комітет держдуми росії.
А 09 січня 2023 року сталося те, чого чекали і про що попереджали ЗМІ: на росії обмежили виїзд з країни військовозобов’язаним, в тому числі й обмежено придатним до служби. Про це інформує ГУР. Відповідний наказ рашистська фсб надіслала до всіх прикордонних управлінь країни (в рф прикордонники знаходяться саме в структурі фсб).
В тексті зазначено: «З 09 січня 2023, з 00 годин 00 хвилин, прикордонним управлінням фсб росії забезпечити обмеження виїзду за межі території російської федерації громадян, які мають висновок про готовність до воєнної служби з категорій «А», «Б» і «В»».
Для виїзду зазначених категорій громадян рфії буде закрито можливість виїзду в усіх пунктах пропуску та на всіх напрямках. При цьому, як випливає з тексту наказу, виїзд заборонять також і громадянам категорії «В» – обмежено придатним до військової служби. Призовників, які відносяться до цієї категорії, звільняють від призову в мирний час, звільняють від військових зборів та зараховують до запасу.
Президент Республіки Сербської Мілорад Додік заявив послу України у Хорватії та Боснії та Герцеговині Василю Кириличу, що він більше не є бажаною особою в країні. Про це пише Slobodna Dalmacija. Все почалося з того, що Додік нагородив путіна медаллю у рамках святкування Дня Республіки Сербської.
“Нагородження” путіна медаллю з різким осудом виступили в Європейському Союзі назвавши його дуже “неправильним вчинком”. Представник ЄС Петер Стано попередив, що даний крок рівнозначний тому, щоб стати на бік путіна в умовах війни росії проти України.
Додік почав захищати своє рішення щодо нагородження президента Росії Володимира Путіна, заявивши журналістам, що воно нічого спільного з війною в Україні не має .
“Це честь для Республіки Сербської, що путін висловив готовність отримати таку нагороду”, – заявив Додік журналістам, наголосивши, що вдячний путіну за те, що він постійно виступає за дотримання оригінальної Дейтонської угоди і, таким чином, за збереження позиції Республіки Сербської. Зараз зараз шукають дату у щільному графіку “путіна всєя росфедерації”, коли Додік вирушить до Москви і особисто вручити нагороду російському президенту.
Посол України в Хорватії та Боснії та Герцеговині Василь Кирилович назвав подібне шоу “нагородженням терориста терористом”. У відповідь Додік заявив послу України, що він більше не є бажаною особою в Республіці Сербській.
Додік відомий як прихильник тісної співпраці з Росією. Він називав виправданою війну в Україні. Додік кілька разів зустрічався з путіним. Остання зустріч відбулася 20 вересня у Москві.
У січні 2022 року США ввели санкції проти Додіка та телекомпанії ATV Banja Luka, яка пов’язана із родиною політика. “Реалізація нагородження” може започаткувати міжнародну ізоляцію Республіки Сербської та її лідерів.
Рішення президента автономної Республіки Сербської у складі Боснії і Герцеговини Мілорада Додіка про оголошення представника України Василя Кирилича “небажаною особою” на території РС є “нікчемним”. Про це 11 січня 2023 року заявив речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко.
ЄС не запроваджує санкції проти режиму Лукашенка на вимогу України. Про це повідомив журналіст RFE/RL Рікард Йозвяк у Twitter. За його словами, вимога України про відсутність санкцій проти режиму в Білорусі, це одна з причин, через яку режим Лукашенка не потрапив під санкції ЄС разом із РФ в останніх санкційних пакетах.
Беларускі Гаюн навів коментар Світлани Ціхановської стосовно “такого підходу” до режиму Лукашенка. Вона наголосила на тому, що співучасть Лукашенка у агресії рфії проти України – то є послідовна позиція, а не “збіг обставин”.
«Ми розуміємо, що влада України не хоче провокувати Лукашенка. Але якщо вони (українська влада – ред.) сподіваються, що це його зупинить, то сильн помиляються. На початку 2022 року Лукашенко пообіцяв Україні, що нападу на Україну з території Білорусі не буде. І до чого це призвело? Лукашенко ніколи не тримає свого слова і буде робити те, що скаже йому Росія. Він не випадково опинився в такій ситуації. Він не заручник і не жертва. Він свідомо обрав інтеграцію з Росією ще в 90-тих, коли почалося підписання документів про “союзну державу”. Саме його політика призвела до початку війни (росії) проти України, а також до загрози незалежності Білорусі. Його співучасть у війні дозволила (рашистам) здіснити геноцид у Бучі, Ірпені, Чернігівській та Київській областях. Тому така реакція на його дії в розпал війни лише створює у нього відчуття безкарності. Таким чином він гарантує те, що в Білорусі можна продовжувати проводити репресії, вбивати людей і допускати напади на (сусідню) Україну. І завдання цивілізованого світу – покласти край цій безкарності. Винні мають відповісти! Білоруси, про інтереси яких справді потрібно думати, – це білоруські активісти, добровольці та волонтери, які допомагають Україні та воюють проти Росії. Це люди, які стали політв’язнями за свій протест проти війни в Україні та диктатури. Але це точно не Лукашенко, який віддає територію Білорусі російським солдатам».
Голова Роскосмосу Юрій Борисов заявив, що у лютому вони запустять рятувальний космічний корабель “Союз МС-23”, щоб повернути додому двох російських космонавтів та одного астронавта США з Міжнародної космічної станції.
Вони застрягли на МКС після того, як “Союз МС-22” охолоджуючою рідиною заплювала всю МКС. Витік стався через крихітний отвір шириною менше 1 міліметра у зовнішній системі охолодження капсули “Союз МС-22”. Інцидент порушив діяльність МКС, змусивши російських космонавтів скасувати вихід у відкритий космос.
Росія заявила, що “Союз МС-23” буде відправлено до МКС 20 лютого 2023 року. Він мав доправити на МКС нових космонавтів в березні. але замість цього вирушить з космодрому Байконур у Казахстані як безпілотний рятувальний човник.
Російські космонавти Сергій Прокоп’єв та Дмитро Петелін, а також американський астронавт Френк Рубіо мали завершити свій політ у березні. Але, з огляду на “обставини”, затримаються на орбіті ще на кілька місяців і повернутися на Землю саме на борту “Союз МС-23”. А пошкоджений “Союзу МС-22”. скоріше за все, приземлиться порожнім.
Витік охолоджуючох рідини із “Союзу МС-22” також став проблемою і для NASA. Минулого місяця американське агентство заявило, що вивчає питання повернення додому для деяких членів екіпажу МКС на випадок, якщо Росія не зможе запустити ще один “Союз”. Як альтернативу вони збираються використати космічний корабель SpaceX Crew Dragon.
Триває 323 двадцять третя доба російського широкомасштабного вторгнення. Пресслужба Генштабу ЗСУ інформує, що підрозділи Сил оборони відбили атаки рашистських окупантів в районах населених пунктів: Стельмахівка, Кремінна на Луганщині; Роздолівка, Сіль, Красна Гора, Парасковіївка, Підгородне, Бахмут, Кліщіївка, Майорськ, Первомайське і Красногорівка Донецької області.
Тривають бої за Соледар. (КАРТА). Від початку боїв за Яковлівку і до 12 січня 2023 року тільки під час наступу на Соледар рашисти втратили більше 20000 осіб. Втрати противника уточнуються. За цей час російські війська змогли просунутися на 12-15 кілометрів.
Соледар: лінія фронту станом на 10, 11, 12 січня
Поблизу населеного пункту Раденськ Херсонської області, російські загарбники побудували мережу окопів та бліндажів з використанням морських контейнерів, які перед цим облаштовувались під польовий шпиталь.
На тимчасово окупованому Кримському півострові оголошено набір найманців до новостворених так званих приватних військових компаній «Щіт» та «Русіч». Туди запрошують колишніх військовослужбовців та інших співробітників силових структур, в пріоритеті – офіцери. Щоб хоч якось зацікавити, потенційним кандидатам обіцяють високе грошове утримання, а також те, що їх нібито не будуть залучати до бойових дій на території України.
Росія не зможе підтримувати наступальні операції у 2023 році через дефіцит боєприпасів, вважають аналітики ISW. Вони стверджують, що росіяни вичерпали свої запаси 122-мм та 152-мм калібру та інші резерви влітку 2022 року. Оборонно-промислова база Росії неспроможна подолати дефіцит.
Український посол в Анкарі Василь Боднар в інтерв’ю “Анадолу” спростував інформацію про постачання касетних боєприпасів із Туреччини до України та додав, що це може бути частиною російської пропаганди.
Раніше журнал Foreign Policy повідомив із посиланням на неназваних американських та європейських чиновників, що наприкінці минулого року Туреччина нібито почала відправляти Україні касетні артилерійські боєприпаси. За даними видання, раніше Київ безуспішно намагався досягти таких поставок від США.
Коментуючи затвердження видання Foreing Policy про нібито постачання касетних боєприпасів із Туреччини до України, Боднар наголосив, що міжнародне право забороняє використовувати подібні боєприпаси, а Україна дотримується міжнародних норм, у тому числі під час збройного протистояння з Росією.
За словами українського посла, твердження Foreing Policy є не більш ніж пліткою, далекою від офіційних джерел. Також Василь Боднар висловив пропозицію, що подібна дезінформація може бути “частиною російської пропаганди”, а Туреччина та Україна є “мішенями”. “…Ця новина створена, як “психологічна зброя”, з метою шкоди іміджу Туреччини”, – упевнений Боднар.
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець в Анкарі, на полях міжнародної конференції омбудсменів, двічі зустрівся з російською омбудсменкою Тетяною Москальковою “для обговорення гуманітарних проблем”. Про це Дмитро Лубінець повідомив у Telegram.
Перша зустріч тривала 40 хвилин. Під час другої зустрічі до розмови долучилися Голова Великих Національних Зборів Турецької Республіки Мустафа Шентоп і Головний Омбудсман Турецької Республіки Шереф Малкоч.
“Під час обговорення з турецької сторони прозвучали конкретні пропозиції щодо активізації вирішення гуманітарних питань”, – повідомив Лубінець.
Британський телеканал Sky News повідомив, що вдалося та домовилися про обмін 40 полонених. Але Москалькова у Telegram написала, що вони обговорили “надання гуманітарної допомоги громадянам двох країн”.