ВМС США успішно провели стрільби з безпілотного протикорабельного комплексу

  У ВМС США тривають роботи зі створення берегового ракетного комплексу NMESIS. Полігонні випробування такого комплексу здійснюються з минулого року, і вже було здійснено кілька стрільб. Нещодавно дослідний NMESIS залучили до участі в навчаннях військово-морських сил Large-Scale Exercise 2021 в умовах, максимально наближених до бойових.

 

  Масштабні навчання ВМС США пройшли в першій половині серпня в різних регіонах планети. Важливою їх складовою стали тренування з бойовою стрільбою, які відбулися 16 серпня на полігоні Баркінг-Сендс на Гаваях.

 

   Згідно з планом навчань, десантний катер на повітряній подушці LCAC доставив на місцевий пляж полігону пускову установку NMESIS. Далі ця машина в автономному режимі, передаючи телеметрію оператору, пройшла по заданому маршруту і зайняла вказану вогенву позицію. Потім комплекс самостійно підготувався до стрільби.

 

  За 100 морських миль від пляжу знаходилася ціль – списана військова техніка США фрегат USS Ingraham. Засоби розвідки ВМС виявили його і передали цілевказування на NMESIS. Той зробив пуск, і через кілька хвилин ракета вразила фрегат прямим влучанням. Далі комплекс відбув з вогневої позиції і відправився на найближчий аеродром. Там його завантажили на військово-транспортний літак для повернення на місце постійного базування.

 

  “Цей сценарій відображає реальні виклики і завдання, які флот ВМС США і Корпус морської піхоти вирішуватимуть разом в майбутньому”, – сказав бригадний генерал А. Дж. Пасагян, командувач системного відділу морської піхоти. “Це тренування також дало нам можливість працювати разом з нашими партнерами по обслуговуванню над удосконаленням концепцій модернізації Force Design 2030”.

 

  Таким чином, в рамках SINKEX флот і Корпус морської піхоти змогли оцінити всі основні характеристики та якості безекіпажного ракетного комплексу. Перевірку пройшли його можливості з перекидання різними засобами і здатність до автономного висування на позицію і спостереження з неї. Крім того, продемонстрований бойовий потенціал, пов’язаний із застосуванням сучасних засобів управління і протикорабельної ракети NSM.

 

  Випробування були визнані успішними. Це дозволяє продовжувати розробку проекту NMESIS/ROGUE Fires відповідно до встановленого графіка, а також дає привід для оптимістичних оцінок щодо завершення робіт.

 

Читайте також:

  Проект NMESIS (Navy Marine Expeditionary Ship Interdiction System) передбачає створення ракетного комплексу, основним елементом якого є високомобільна автономна пускова установка. За базу для такого зразка вибрано шасі ROGUE Fires (Remotely Operated Ground Unit for Expeditionary), розроблене компанією Oshkosh Defense на базі серійного автомобіля JLTV.

 

  Військова техніка США ROGUE Fires – це незначно перероблене двовісне шасі JLTV, що зберігає штатний силовий агрегат, ходову частину і т.д. Також збережено капот, а замість корпусу з вантажопасажирською кабіною передбачається платформа для корисного навантаження. У випадку з NMESIS це підйомна пускова установка під дві ракети NSM.

 

  Розроблений також комплект апаратури управління, що включає різноманітні засоби технічного зору, обчислювальну апаратуру, системи зв’язку. Шасі здатне збирати максимально можливий обсяг даних, обробляти їх і самостійно пересуватися по заданому маршруту. Також машиною може дистанційно керувати оператор.

 

  Безекіпажні шасі на базі JLTV планується використовувати в якості носія різних озброєнь або приладів. Уже випробовується береговий ракетний комплекс. Очікується поява системи залпового вогню, самохідної гаубиці та інших зразків, здатних вирішувати вогневу задачу без безпосередньої присутності людини.

 

  Передбачається, що в майбутньому подібні робототехнічні вогневі засоби можна буде використовувати для більш швидкого і гнучкого рішення різних бойових завдань. Їх можна буде швидко перекидати в заданий район і виводити на вогневу позицію, не піддаючи операторів ризику.

 

Читайте також:

  За оприлюдненими даними, шасі ROGUE Fires вже пройшло основні етапи відпрацювання. Ракетний комплекс NMESIS побудували в минулому році. Як стало відомо пізніше, в листопаді він виконав свій перший запуск. Можливо, в подальшому мали місце нові ходові і вогневі випробування. Точні результати останніх тестів не розголошуються. Однак Oshkosh наглошує, що участь NMESIS в згаданих навчаннях вказує на зрілість проекту. Крім того, навчання показали здатність платформи підвищити вогневу міць легких тактичних засобів.

 

   Повідомляється, що найближчим часом прототип комплексу NMESIS/ROGUE Fires доставлять на одну з баз, де почнеться його дослідно-військова експлуатація. Планується перевірити техніку в умовах стройової частині, виявити і виправити недоліки, а також підготувати нових операторів і техніків.

 

  У 2022-му КМП планує видати замовлення на виробництво декількох передсерійних комплексів NMESIS. З огляду на відносну простоту, ці вироби будуть виготовлені до кінця року. В 2023-му їх передбачається передати одній з частин, які несуть службу на Гаваях. Судячи з усього, тепер мова йде про запуск повноцінної експлуатації з бойовим чергуванням та можливим розгортанням на заданих майданчиках. Паралельно триватиме напрацювання досвіду служби та застосування.

 

  “Хоча демонстрація транспортабельності і мобільності NMESIS не пов’язана з розробкою програми, вона відіграє важливу роль в розробці тактики, методів і процедур, пов’язаних з цією критично важливою можливістю. Навчання дали нам можливість не тільки прогнозувати, але і перевірити концепції протикорабельних можливостей корпусу морської піхоти, що є одним з найважливіших напрямків проекту розвитку сил до 2030 року», – сказав підполковник Райан Коллінз з відділ бойової інтеграції артилерії і вогню в Управлінні бойових розробок Корпусу морської піхоти, бойових розробок і інтеграції. “Я думаю, що успішні запуски ракети допоможуть нам прояснити наш шлях вперед у міру того, як ми просуваємося в  реалізації нашої програми і наділить корпус морської піхоти трансформувальним протикорабельним потенціалом”.

 

  Таким чином, один із найбільш багатообіцяючих сучасних проектів США, створюваних в інтересах Корпусу морської піхоти, поступово просувається вперед і показує нові успіхи. При цьому комплекс не є поодинокою розробкою. Пропонується ціла лінійка виробів на шасі ROGUE Fires, проект модернізації РСЗВ HIMARS і т.п. За поточними планами, на реалізацію цих проектів і доведення нових зразків до військ потрібно лише кілька років.

 

  При цьому вже оголошено, що NMESIS і інші безекіпажні системи розробляються, в першу чергу, для розгортання і застосування в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні. Командування ВМС очікує в найближчому майбутньому посилення конкуренції і боротьби за острова Тихого океану і за регіон в цілому. Для захисту національних інтересів в такій ситуації пропонується створювати і ставити на озброєння зразки принципово нових класів з високими вогневими можливостями і мобільністю.

 

Андрій Артюх, “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”