США нарощують атомний підводний флот. На озброєння взято новий АПЧ четвертого покоління

Склад військово-морських сил США поповнився новим підводним човном класу «Вірджинія». Він отримав назву USS Vermont і став уже 19-им за ліком апаратом цього класу.

Віце-адмірал Деріл Кодл, командувач американського підводного флоту, уже заявив, що ця подія знаменує собою початок “нової фази домінування” США у світі з метою «стримування, захисту й переваги на основі встановленого міжнародного порядку».

 

 

“Вермонт” – перший АПЧ четвертого покоління (Block IV) серед апаратів свого класу. Його будівництво тривало з 2014го року, а спуск на воду відбувся майже одночасно зі спуском останнього човна третього покоління (Block III) того ж класу – «Делавер». Порівняно з ним «Вермонт» отримав деякі переваги. Зокрема, розробникам вдалося значно знизити рівень витрат на експлуатацію човна та встановити більш досконале головне озброєння. Наприклад, новітні «Томагавки», які здатні змінювати ціль уже під час польоту а також мають режим «очікування» після запуску аж до отримання наказу про атаку.   

Вартість виробництва кожного такого човна вкрай висока – приблизно 2,7 мільярда доларів США. Загальна їх кількість має сягнути 38, більшу частину човнів флот має отримати вже до 2030го року. Таким чином американці планомірно нарощують свій атомний підводний  флот (від дизельний човнів США відмовилися ще у 50-их) і планують повністю замінити клас ударних атомних човнів «Лос-Анджелес», які були побудовані ще у 1970-90х роках. Хоча навряд чи слід сподіватися на те, що ці АПЧ будуть списані. На тлі періодичних загострень у акваторії південно-китайського моря – як от у листопаді цього року – «Лос-Анджелеси» ще можуть прислужитися американцям у просуванні своїх геополітичних намірів. І, можливо, не тільки їм.

Так, наприкінці 2019го року видання The National Interest опублікувало матеріал, у якому йшлося про можливість тісної співпраці військово-морських сил Сполучених Штатів та Австралії. Звісна річ, така перспектива обговорювалася у контексті протистояння з флотом КНР. Автор матеріалу – Директор інституту оборонних досліджень Центру національних інтересів США, відомий військовий аналітик Гаррі Казіаніс. Він висловив припущення, що у майбутньому американці зможуть поділитися з австралійцями частиною своїх підводних човнів. Автор констатує, що така співпраця дозволить за помірні ресурси  утворити потужне з’єднання з двох флотилій, яке зможе вгамувати зростаючі апетити Пекіна.

І хоча йдеться лише про гіпотетичний розвиток подій, він не видається надто неймовірним. Особливо, на тлі перманентного загострення територіальних суперечок у акваторії  південно-китайського моря. Звісно, очікувати, що вже зараз австралійці отримають на озброєння найновіші АПЧ виробництва США не слід. Як ми уже згадували, «Вермонт» став лише 19-им апаратом цього класу із запланованих 48. Більш ймовірно, що для початку мова може піти про передачу апаратів нижчого, третього класу – тобто, «Лос-Анжелес», яких загалом на озброєнні ВМС США нині 28 одиниць.

       

 

Щодо підводного флоту Китаю, то інформації про його кількісні і якісні характеристики у відкритих джерелах недостатньо, аби робити якісь висновки. Відомо, що головною розробкою місцевих корабелень є багатоцільові човни класу «Шань», які, втім, поступаються за своїми можливостями тим же «Вірджиніям». Зокрема, китайські човни взагалі не призначені для боротьби з ворожими АПЧ. За даними видання Defence News, китайці вже побудували 6 таких човнів, і планують збудувати ще стільки ж. Решта підводного флоту КНР складають 3 атомних ракетоносці і 53 дизель-електричних ПЧ. Втім, новітні технології, і зокрема, електроніка, в Піднебесній розвиваються дуже швидко. Не виключено, що у випадку прориву у царині кораблебудування, дуже скоро китайський підводний флот зможе повноцінно конкурувати з американським. Втім, ця перспектива розтягнеться щонайменше на десятиріччя. А тому у найближчі роки за цим показником Китай абсолютно точно залишатиметься третім у світі, поступаючись також Росії.

 

 

Як підсумок, констатуємо наростання активної гонки озброєнь у царині атомного підводного флоту між США та Китаєм. Однак, якщо для перших її перспективи та цілі давно окреслені, і частково втілені у реальність, то для других вона усе ще є викликом. Ймовірно, ситуація не зміниться і у найближчому майбутньому. Так, на початку лютого у рамках кампанії з розподілу оборонного бюджету США на наступний рік Пентагон оприлюднив мапу з зонами підвищеної активності ВМС Китаю та Росії. За словами військових, вона має викликати занепокоєння Вашингтону через нарощування кількості маневрів ймовірними супротивниками. Тож, як очікується, військово-морський флот США знову отримає левову частку оборонного бюджету. За попередніми даними, загальна його сума має скласти 705 мільярдів доларів. 

 

Андрій Артюх