Український «Нептун»: рецепт від російської агресії з боку моря

Українська оборонна промисловість готує до масового випуску ракетний комплекс «Нептун» на базі шасі вантажних автомобілів підвищеної прохідності КрАЗ. Вперше крилату ракету демонстрували у Києві ще в 2015 році.

Як і військово-промислові комплекси інших країн колишнього СРСР, ВПК України в першу чергу був зав’язаний на співпрацю з ВПК Росії з поставкою ряду компонентів і комплектуючих для складання готових виробів. Саме це було одним із основних викликів, що постали перед українським ВПК під час розробки складного і високотехнологічного озброєння – комплексу «Нептун». При цьому Україна, безумовно, в змозі самостійно розробляти і випускати широку номенклатуру озброєнь і військової техніки: від автоматичної зброї і вантажних автомобілів до танків і різної легкої бронетехніки, а також ракет всіх типів і навіть бойових кораблів. Інша справа, що відновлення оборонно-промислового комплексу, а також його розвиток і створення нових підприємств і КБ вимагає від військово-політичного керівництва України великих зусиль, а головне – політичної волі, яка у чинного керівництва вкрай мінлива.

«Нептун» призначений для ураження надводних цілей водотоннажністю до 5000 тонн. Тобто ракета може використовуватися для боротьби з есмінцями, фрегатами, крейсерами і транспортами противника, а також десантними судами і танкодесантними кораблями і баржами, що діють як в складі окремих корабельних груп і десантних загонів, так і самостійно. Крім цього, ракета може використовуватися і для ударів по берегових радіоконтрастних цілях. Використання ракети не залежить від погодних умов і часу доби.

Ракета «Нептуна» Р-360 – універсальна, може затосовуватися з наземних пускових установок (вже проводяться випробувальні пуски), з кораблів і літаків.

За створення протикорабельної ракети відповідають інженери державного Київського конструкторського бюро «Луч». За створення двигуна відповідає об’єднання «Мотор Січ». В основі двоконтурного турбореактивного двигуна МС400 виробництва запорізької компанії «Мотор Січ» лежать аналогічні радянські двигуни, але з використаними при розробці новітніми матеріалами і способами їх обробки.

До складу комплексу РК-360МЦ включений:

1. Рухомий командний пункт РКП-360, призначений для автоматизованого управління частинами комплексу берегової оборони, розрахунок – 5 осіб. Максимальний час розгортання на місцевості – не більше 10 хвилин.

2. Безпосередньо протикорабельна ракета Р-360 в транспортно-пусковому контейнері. Для ракети виробником заявлені наступні характеристики: маса – 870 кг, маса БЧ – 150 кг, діаметр ракети – 380 мм, дальність стрільби – від 7 до 280 км, висота польоту над гребенем хвилі – від 3 до 10 метрів. До особливостей ракети відносять те, що вона може використовуватися для ударів і по наземних цілях.

3. Пускова установка УСПУ-360 на базі шасі чотиривісного автомобіля КрАЗ-7634 з колісною формулою 8х8. Призначена для розміщення, транспортування, тимчасового зберігання, а також безпосередньо самих пусків протикорабельної ракети Р-360. На кожній пусковій установці є чотири таких ракети.

4. Транспортно-заряджальна машина ТЗМ-360, яка призначена для тимчасового зберігання, транспортування і перевантаження чотирьох ТПК-360. Заявлений час розгортання 10 хвилин, час перевантаження ракет – до 20 хвилин, розрахунок машини – 3 особи.

5. Транспортна машина, призначена для тимчасового зберігання, розміщення і транспортування пускового контейнера. 6. Комплект наземного обладнання.

Ймовірна структура ракетного комплексу берегової оборони РК-360МЦ «Нептун»: командний пункт управління; три батареї по дві універсальних пускових установки в кожній (6 УСПУ-360 і 24 готових до запуску ракети); технічна батарея і підрозділи забезпечення. До складу технічної батареї входять 6 транспортно-заряджальних і 6 транспортних машин (по одній спеціальній машині на кожну пускову установку). З урахуванням наявних на них ТПК з ракетами Р-360 загальний запас ракет одного комплексу з трьома стартовими батареями становить 72 протикорабельних ракети. Таким чином, комплекс в стані одноразово випустити по надводних цілях до 24 ракет, інтервал пуску ракет в залпі становить 3-5 секунд. Після залпу комплекс може змінити місце розташування. Заявлений час розгортання комплексу на нових позиціях не перевищує 15 хвилин.

Розробники стверджують, що до поставки цього озброєння у війська вони вже готові. Говорить Олег Коростельов генеральний конструктор КБ «Луч»:

“Ми готові починати поставки комплексу у війська. І працюємо над наступним кроком – нам потрібна не лише наземна, а повітряна і корабельна база для Нептуна. Думаю, для підготовки екіпажів знадобиться час у 2-3 місяці. Сам комплекс доволі простий у використанні. Будь-яка молода людина що володіє роботою з ПК, передачею даних та роботою з базами даних, легко освоїть цю систему”.

Олексій Неїжпапа, командувач ВМС ЗС України каже, що випробування «Нептуна» влітку цього року були першими тестуваннями зброї такого рівня у Незалежній Україні.

“Випробування пройшли повністю успішно. Ми перевірили бойові можливості крилатих ракет і можна казати що ми зараз маємо повноцінний комплекс наземного базування. Можно казати що ми успішно продовжуємо перехід від концепції сил ВМС, що зустрічають противника біля своїх берегів до ВМС, що зустрічають противника у морі біля його берегів”. Зауважуючи перевагу саме комплексу наземного базування, слід згадати про його основу. За базу для свого ракетного комплексу розробники вибрали вантажні автомобілі КрАЗ. На виставці в Києві демонструвалися нові пускові установки УСПУ-360 на базі чотиривісного шасі КрАЗ 7634НЕ з колісною формулою 8х8. А також рухливий командний пункт РКП-360 і транспортно-заряджальна машина ТЗМ-360, базою для яких послужив тривісний КрАЗ-6322 з колісною формулою 6х6. Відмінною особливістю всіх представлених машин є наявність броньованої кабіни, за розробку якої відповідали фахівці підприємства «Українська бронетехніка». Йдеться про броньовані кабіни аналогічні тим, що встановлюються сьогодні на українські колісні броньовані машини з протимінним захистом «Варта». Бронювання «Варти» забезпечує екіпажу захист від вогню зі стрілецької зброї – аж до бронебійних куль калібру 7,62х39 мм включно.

Значний інтерес викликає нове шасі КрАЗ-7634НЕ. Вперше дана модель була представлена ​​тільки в січні 2014 року. Машина являє собою чотиривісний автомобіль підвищеної прохідності безкапотного компонування з незвичайною схемою, при якій кабіна розташовується перед двигуном. Керованими є перша і друга осі автомобіля. Шасі підвищеної прохідності може використовуватися як в цивільному секторі, так і для військових цілей, як носій різних систем озброєнь. Крім використання в складі ракетного комплексу «Нептун», відомо про плани застосування даного шасі підвищеної прохідності в складі розроблюваної української РСЗВ «Вільха». Монтажна довжина рами і висока вантажопідйомність (на рівні 27 тонн) дозволяють встановлювати на шасі КрАЗ-7634НЕ різні види сучасних озброєнь.

У 2019 КрАЗ вже представляв дані автомобілі з більш потужним новим двигуном (460-сильним) і автоматичною коробкою перемикання передач. Зокрема, раніше КрАЗ вже встановлював на тривісні моделі вантажних автомобілів двигуни Ford-Ecotorq 9.0L 360PS, а також китайські двигуни компанії Weichai.

Про те, що комплекс розробки українських конструкторів вийшов вдалим, говорить той факт, що його активно обговорюють російські профільні та звичайні ЗМІ. Більшість із них вперто повторюють мантру про начебто «радянську спадковість» цієї розробки. Однак, не забуваймо, що ці ярлики росіяни чіпляють ледь не на кожне нове українське озброєння яких, що найголовніше, з часом лише додається. Похизуватися власними розробками, які не були б запозичені з СРСР, наші вороги поки не можуть.

Зауважимо, що за правильної тактики та необхідного технічного оснащення, ракетні удари комплексів на кшталт «Нептуна» теоретично можна витримати з мінімальними втратами; протистояти подібним ракетним комплексам військові навчилися давно. Саме тому на розробці «Нептуна» Україна не повинна зупинятися. Якщо він буде діяти в купі з іншими засобами – у тому числі безпосередньо у комплексі з корабельними засобами українського флоту та системами ПРО, які дозволять уникнути ударів у відповідь – ефективність використання цієї зброї стане у рази більшою, а значить, можлива агресія з півдня коштуватиме РФ у рази більших людських і матеріальних втрат.   

Наказом Міністерства оборони України береговий ракетний комплекс 360МЦ «Нептун» прийнято на озброєння Збройних Сил України.

Відповідний наказ сьогодні, 23 серпня 2020 року, підписав Міністр оборони України Андрій Таран.

Документом визначено основні тактико-технічні характеристики берегового ракетного комплексу 360МЦ, технічні умови та загальні вимоги до комплексу.

.

Андрій Артюх, НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС