США активно розробляють гіперзвуковий ракетний комплекс

  Вже декілька років в США розробляється перспективний гіперзвуковий ракетний комплекс великої дальності LRHW (Long Range Hypersonic Weapon). При цьому ключові характеристики комплексу досі залишалися невідомими. Днями розробники їх розкрили, що дозволяє зрозуміти потенціал нової ракети і визначити її місце в майбутній структурі озброєнь.

 

  Перші повідомлення про створення нового ракетного комплексу з гіперзвуковим бойовим блоком з’явилися в 2016-17 роках. Проект LRHW офіційно представили в 2018-му, і надалі Пентагон неодноразово оголошував ту чи іншу інформацію щодо того, як просувається розробка. Також в зарубіжній пресі публікувалися різні оцінки і відомості з анонімних джерел.

 

  За оприлюдненими даними, комплекс LRHW включатиме кілька основних виробів. Головний – ракета AUR (All-Up-Round) в транспортно-пусковому контейнері, що несе бойовий блок C-HGB (Common Hypersonic Glide Body). Розробляються також мобільна пускова установка і рухомий командний пункт ракетної батареї. Крім того, очікується створення модифікації комплексу для розміщення на підводних човнах і надводних кораблях.

 

  Виріб C-HGB відноситься до класу boost-glide і є гіперзвуковим планером. Ракета-носій повинна розганяти його до робочої швидкості, після чого починається самостійний політ-планування. За повідомленнями Пентагона, швидкість блоку C-HGB буде перевищувати 5М. Більш точні значення не називаються.

 

  Параметри дальності до недавнього часу фактично залишалися невідомими. Офіційні особи говорили про політ на «тисячі кілометрів», доки 12 травня видання Breaking Defense, посилаючись на представника армії США, назвало більш точні цифри. За даними джерела, дальність LRHW перевищить 1725 миль або 2775 км.

 

  “З точки зору армії, LRHW – головний хижак цілого сімейства нових високоточних засобів стрільби на далекі дистанції. Хоча LRHW – найбільш далекобійний, швидколітаючий і технологічний, він також найдорожчий. Таким чином, гіперзвук буде зарезервований для цілей з найвищим пріоритетом, в той час як зброя меншої дальності візьме на себе переважну більшість загроз” – пише видання.

 

Читайте також:

  Згідно з іншими повідомленнями, перший запуск ракети LRHW відбудеться вже в цьому році. Найближчим часом планується провести необхідні випробування, щоб в 2023-му розгорнути першу ракетну батарею нового типу. Тоді ж очікується поява в армії кількох інших перспективних зразків різного роду. З їх допомогою Пентагон планує суттєво змінити структуру ракетних військ і артилерії, а також поліпшити їх можливості.

 

  У недавніх повідомленнях розкривалася бажана структура ракетних і артилерійських озброєнь, заснована на існуючих і перспективних системах. У ній за ураження цілей в радіусі кількох десятків кілометрів відповідатимуть самохідні гаубиці M109 і ERCA, а також реактивні системи M270 MLRS і M142 HIMARS. За допомогою перспективних снарядів і некерованих ракет вони будуть атакувати об’єкти на дальностях не менше 40-70 км. Системи з такими можливостями будуть використовуватися на рівні сухопутних бригад і дивізій.

 

  Існуючі оперативно-тактичні ракети ATACMS для MLRS і HIMARS в майбутньому знімуть з озброєння і замінять новими виробами PrSM. Останні будуть застосовуватися проти цілей на дальностях не менше 500 км. В майбутньому передбачається створити більш далекобійні модифікації. Питання застосування PrSM будуть вирішуватися командуванням корпусів.

 

  Найбільш досконалі та ефективні озброєння будуть перебувати у віданні командування театру військових дій. До цієї категорії віднесені комплекси LRHW і MRC. Перший зможе атакувати цілі на 2775 км, другий призначається для ураження об’єктів на відстані близько 1800 км. Передбачається, що LRHW будуть розгорнуті в Європі і на Тихому океані – з урахуванням актуальних військово-політичних викликів і загроз.

 

Читайте також:

  Таким чином, в майбутньому сухопутні війська США планують отримати цілу систему модернізованих і нових озброєнь різного роду, здатну ефективно вражати різні цілі в широкому діапазоні відстаней. За рахунок застосування готових зразків і перспективних технологій буде забезпечена висока гнучкість і ефективність бойового застосування. При цьому враховується специфіка різних цілей і систем захисту супротивника. Так, в тактичному радіусі планують обходитися артилерією, а на дальностях від 1000-1500 км доведеться використовувати гіперзвукові бойові блоки.

 

  Заявлені характеристики дозволяють віднести комплекс LRHW до класу ракет середньої дальності. Слід нагадати, що до недавнього часу розробка, випробування і прийняття такої системи на озброєння були неможливі – їх забороняв вже денонсований Договір про ліквідацію ракет середньої і малої дальності.

 

  Протягом декількох останніх років США звинувачували Росію в порушеннях длоговору, а в 2019 року на цій підставі вийшли з угоди. Відразу після цього почалася розробка кількох нових зразків, вигляд і характеристики яких не відповідали договору. Американські військові оглядачі зазначають, що це призвело до нової гонки цього виду озброєнь.

 

  “Іронія нової гонки гіперзвукових озброєнь полягає в тому, що Росія і Китай, намагаючись нарощувати військовий потенціал, фактично поставили себе в небезпечне становище. Обидві країни мали перевагу в цій гонці до середини 2010-х років, але нові розробки США можуть незабаром перевершити їх.

 

Читайте також:

  Проекція американської військової потужності в поєднанні з союзниками США в Європі і Азії означає, що американська гіперзвукова зброя зможе вражати цілі на території Росії і Китаю. У той же час ні Росія, ні Китай не могли застосувати подібну зброю в континентальній частині Сполучених Штатів” – йдеться в матеріалі престижного видання Рopularmechanics.

 

  Втім, відзначимо, що досі опубліковані далеко не всі дані щодо проекту LRHW. Поки залишаються під питанням реальні терміни проведення випробувань і прийняття на озброєння, а також реальна вартість програми і її співвідношення з розрахунковою. Крім того, комплекс ще не підтвердив заявлені льотні і бойові характеристики. Проте, Пентагон дивиться в майбутнє з оптимізмом і розраховує вчасно і в повній мірі завершити поточні проекти.

 

Андрій Артюх, “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”

 

Нагадуємо: