Що з bullpup можна купити в Україні (ВІДЕО)

 Продовжуючи тему попередньої статті, де ми коротко розглянули історію та розвиток компоновки булпап і пробіглися по самим відомим моделям у світі, ми зазирнемо на полиці українських збройових магазинів і дізнаємося, які  зразки, у компоновці булпап, можна офіційно придбати в Україні за наявності відповідного дозволу.

 

А що у магазинах?

Переглянувши асортимент збройових магазинів нам вдалося відшукати зразки у компоновці булпап, які можна придбати за наявності дозволу на нарізну мисливську зброю. Зазначимо одразу, що у більшості магазинів продавці спитають у вас дозвіл на купівлю (або, як кажуть мисливці – «зеленку») коли ви захочете ближче познайомитися зі зброєю, яка вас зацікавила. Але якщо у вас немає дозволу на купівлю, то продавець покаже зброю у своїх руках і відповість на всі ваші запитання. Тож, якщо ви серйозно налаштувалися на купівлю мисливського нарізного зразка, то радимо оформити дозвіл на купівлю і вже з ним вибирати ту модель, яка вам більше до вподоби. Щодо процедури оформлення дозволу, які є типи дозволів і на які види зброї можна оформити «зеленку» ми детально поговоримо у наступній статті. А повертаючись до теми доступних пересічному громадянину булпапів у наших збройових магазинах відзначимо, що вибір не дуже великий, але все ж таки є. Як вдалося з’ясувати, зброя у компоновці булпап не знайшла великої підтримки з боку громадян, зокрема мисливців та любителів практичної стрільби і не має такого попиту, як то має зброя у класичній компоновці, зокрема ARки та АК. Як токажуть – компоновка булпап на любителя. Воно й не дивно, бо майже всі зразки, що ми знаємо були створені, як штурмові гвинтівки та пістолет-кулемети виключно для військовий та поліцейських цілей, як адаптація зброї під умови ведення бою у обмеженому просторі бойових відділень бронемашин, гелікоптерів і т.д. а вже пізніше перекочували у якості «карабінів мисливських» на полички збройових магазинів.

Отже, які ж зразки компоновки булпап можна придбати? Перший і найбільш відомий «батько» сучасних булпапів –  Steyer AUG у різних варіаціях,  далі не менш відомий ізраїльтянин ТAVOR-21, э у нас і екстраординарний гість з Туреччини – помпова рушниця UTS-15, а також ще один турецький гладкоствольний напівавтомат – Safarms Titan Bullpup. Перед тим, як розглянути доступні різновиди варто сказати, що всі види довгоствольної нарізної зброї «цивільного» типу, які в оригіналі мають режим автоматичного вогню, доступні тільки у «обрізаному» варіанті, тобто без автоматичного режиму ведення вогню. Наприклад, якщо від народження це був пістолет-кулемет, чи автомат, то у «цивільний» обіг він потрапить вже, як карабін мисливський, з усіма обмеженнями, що стосуються загальної довжини, про що ми також поговоримо у наступній статті.

 Отже, поїхали!

 

Steyr AUG

Як уже зрозуміло, перший у нас на огляді Steyr AUG від відомої австрійської компанії Steyr Mannlicher. Steyr AUG (нім. Armee Universal Gewehr – армійська універсальна гвинтівка). Якщо говорити про військовий зразок, то це цілий комплекс стрілецької зброї, що був створений у 1977 році компанією Steyr-Daimler-Puch (сучасна компанія Steyr Mannlicher AG). У тому самому 1977 році приймається Bundesheer’ом на озброєння, а вже з 1978 року запускається серійне виробництво. У основу AUG закладено модульну структуру, яка складається з 6-ти основних, базових блоків. На перших моделях AUGів було встановлено півторакратний оптичний приціл Swarovski, а вже пізніше дорогі приціли почали замінювати на планки Пікатіні.

Нема сенсу описувати вже купу разів описані характеристики військових зразків AUG, а також їх переваг та недоліків. Ми ж зупинимося на конкретних, цивільних моделях

 

«Австріяк» доступний у збройових магазинах у модифікації AUG Z у калібрі .223Rem. Значення літери «Z» у абревіатурі AUG Z вказує на те, що це не військова версія, а адаптована «цивільна» версія і по суті є напівавтоматичним мисливським карабіном, як то вказано у сертифікаті відповідності. У найбільших збройових магазинах України можна зустріти модифікації з певними відмінностями, як то А2, чи А3, що будуть більше стосуватися довжини ствола, наявності руків’я переносу вогню, планок Пікатіні, які встановлено вже з заводу та інших нюансів, які стосуються тактичного обвісу. У магазинах також наявні варіації, як правосторонні, так і лівосторонні, що спрощує вибір для лівші або правші.

 

Одразу привертає увагу калібр .223Rem, який відрізняється від «військового» родича, який має калібр 5,56х45 NATO. На перший погляд може здаватися, що калібр .223Rem та 5,56х45 NATO два ідентичних калібри. По суті це так, але є певні відмінності, які нівелюють можливість використання штатного військового боєприпасу 5,56х45 NATO у «цивільних» карабінах під калібр .223Rem. Зрозуміло, що у «цивільних» версій відсутня можливість ведення автоматичного вогню, а залишена можливість ведення одиночного, напівавтоматичного вогню.

 

Автоматика карабіну базується на надійному газовідвідному механізмі з коротким ходом газового поршня. УСМ створено у вигляді окремого модуля, який розташовано у прикладі і майже повністю виготовлений з ударостійкого полімеру. До речі, для «доопрацювання» та удосконалення власного AUGа можна придбати купу різного тактичного обвісу. Також, варто зазначити, що на деяких «цивільних» зразках вже наявне різьблення для встановлення саундмодератора (глушника). У більшості випадків різьблення нарізане у моделі А3, а саме М13х1HL (лівостороннє). Якщо ж ви придбали той зразок, де відсутнє різьблення і ви таки захотіли прикрутити саундмодератор, то не варто засмучуватись, різьблення можна нарізати у сертифікованих збройових майстерень України. Ціна зразків варіюється від 69 тисяч гривень і до 95-ти, в залежності де купувати і яку модифікацію.

 


Ізраїльский TAR-21

24 серпня 2014 року під час військового параду, українські військові вперше продемонстрували вітчизняну версію відомої ізраїльської штурмової гвинтівки TAVOR-21 – Форт 221. Вінницька компанія Форт ще з 2009 року за ліцензією Israel Military Industries починає випуск модифікації TAVOR-21: Форт 221, Форт 222 і Форт 224.

Що цікаво, у пересічних громадян України є можливість придбати саме ізраїльський зразок TAR-21 від Israel Military Industries. Відомо, що цей зразок потрапляє на полиці через вже згадувану компанію Форт. Загадкою залишається те, де саме збирають зразки, чи в Ізраїлі, чи в Україні з ізраїльських запчастин… Але навіть якщо і збирають його в Україні, то це не знижує його якості, так як компанія Форт має достатній авторитет на збройовому ринку і збирає за ліцензією «близнюків» TAR-21.

Відомо, що розробка TAR-21 була представлена компанією Israel Military Industries у 1990-х роках під індексом «М-203». Але такий самий індекс мав підствольний гранатомет і щоб не було плутанини майбутній TAR-21 отримує назву AAR, але пізніше отримує вже свою «справжню» назву – TAR-21. У 2004 році остаточно були усунуті недоліки і TAR-21 був прийнятий на озброєння окремих підрозділів силових структур Ізраїлю. Варто зазначити, що у порівнянні з AUG карабін TAR-21 менше представлений у збройових магазинах і знайти його може бути доволі проблематично. Але за бажанням можна привезти під замовлення, тут вже все залежить від бажання і грошей.

 

«Цивільний» варіант TAR-21, як і AUG представлений у калібрі .223Rem, але на відміну від AUG має більш «заряджену» версію – з коліматорним прицілом у комплекті,  також з шомполом і набором засобів для чистки. Корпус TAR-21 виготовлений з надміцного полімеру і легких сплавів, що гарантує захист від механічних ушкоджень під час експлуатації, у тому числі і від падінь. Також, однією з особливостей карабіну TAR-21 є можливість неповного розбирання у польових умовах без інструменту. Ще однією особливістю TAR-21 є те, що у карабіні використовуються стандартні магазини від автомату М16. На TAR-21 встановлено приціл Meprolight. Раніше встановлювалися приціли ITL Mars, але через свою дороговизну його було замінено на Meprolight. «Цивільний ізраїльтянин» має різьблення на стволі, що дає можливість встановити саундмодератор. Є можливість підібрати зразок, як то кажуть, «під себе». Навіть якщо ви стріляєте з лівого плеча, то для вас знайдеться лівостороння модифікація. А тепер про сумне. Ціна такого зразка в Україні становить близько 144 тисяч гривень, що на сьогодні є величенькою сумою для пересічного громадянина. 

 

UTAS UTS-15

Розглянемо доволі цікавий, навіть можна сказати незвичайний зразок компоновки булпап, а саме помпова рушниця від турецької збройової компанії UTAS.

UTS-15 – гладкоствольна турецька помпова рушниця, що була розроблена ще у 2011 році компанією UTAS, як зброя для поліцейських, спецпідрозділів та для цивільного ринку. Виготовлена рушниця з ударостійкого полімеру та сплавів, що зменшують вагу зброї без втрати міцності. Головною особливістю «турка» є подвійний спарений магазин на 15 набоїв, з можливістю подачі набоїв, як з лівої, так і з правої сторони, а також з двох почергово. Друга «фішка» рушниці – це виступаючі назовні важелі подавачів, що дають можливість користувачу власноруч стискати пружину магазину, потім зафіксувати подавач у передньому положенні і швидко заряджати магазин. Також, саме положення подавачів показує залишок набоїв у магазинах, для чого на корпусі було зроблено спеціальні відмітки. До речі, рушниця має різні модифікації і по суті є універсальною, так як однаково підходить для правші або лівші. Ціна на рушницю UTS-15 доволі лояльна, але не зовсім і бюджетна, в середньому 30 тисяч гривень за такий собі «міський тактичний дробовик».

 

Safarms Titan Bullpup

Ну і на завершення розглянемо бюджетний турецький напівавтоматичний дробовик – Safarms Titan Bullpup. Варто відмітити, що за рахунок компоновки булпап вищезгаданий «турок» є свого роду унікальним гладкоствольним напівавтоматом, про який хтось міг тільки мріяти. Дякуючи моделі Safarms Titan Bullpup мрію можна втілити у реальність і стати щасливим власником крутезного напівавтоматичного дробовика за 22 тисячі гривень.

Отже, перезарядження рушниці відбувається за рахунок газовідвідної системи, за якою доведеться добре слідкувати і регулярно чистити, щоб механізм працював, як годинник. Живлення відбувається за рахунок коробчастого магазину, який розрахований на 2 набої ну і за класичною схемою + 1 набій у патронник. Але у комплекті йде ще один, додатковий магазин на 5 набоїв. Відмітимо, що магазин на 10 набоїв був би дуже доречним, тож сподіваємося, що виробник зверне на це увагу. Не дивлячись на те, що рушниця виготовлена з композиту та сучасних сплавів, має вагу у 4 кілограми. Чесно кажучи, це не найменший показник ваги, але і не критичний. Рушниця обладнана регульованою щокою, що встановлена у задній частині, на прикладі, яка дозволяє відрегулювати висоту під кожного користувача. Щодо прицільних пристроїв, то тут виробник пішов за класичною схемою і встановив механічні пристрої, що кріпляться на планку Пікатіні, а це означає, що за бажанням можна легко встановити коліматорний приціл. Також, варто сказати, що у комплекті, окрім зручного кейсу, йде набір змінних чоків та ключ для розбирання.

 

 Ось такі цікаві зразки компоновки булпап можуть трапитися вам на полицях збройових магазинів.

А що придбати – вибір залишається за вами.

Тож тримаймо порох сухим і все буде Україна!

 

Навроцький Олександр