Огляд рейдових рюкзаків

Рейд –  різновид тактичних дій, який базується на довгих переходах та веденні бойових дій і диверсій у тилу противника.

 

Долаючи кілометри пересіченої місцевості, під час глибокого рейду, боєць змушений нести на собі всі необхідні речі. Окрім надійної та ефективної зброї бійця, для  успішного виконання бойового завдання, має величезне значення і те, що на ньому вдягнено, що на поясі і що за плечима. А за плечима у військовослужбовця важкий, надійний, функціональний і комфортний рюкзак. Принаймні, так має бути, але насправді, це не завжди відповідає дійсності.  Як ви зрозуміли, огляд присвячений саме рейдовим (похідним) рюкзакам.

Але перед тим, як почати огляд давайте з’ясуємо, які бувають типи військових рюкзаків і чим вони відрізняються. Зазначимо одразу, що не існує чітких сталих типів військових рюкзаків, але все ж таки їх можна виокремити за певними критеріями.

Отже, не вдаючись у історію речових мішків та ранців всі рюкзаки військового спрямування, у сучасному світі, назвали тактичними. Термін тактичний, у розрізі речей, не має чіткого визначення, але у більшості випадків так називають речі, що спеціально створені для військових цілей і для використання у бойових умовах, тобто речі, які не запозичували зі «світу цивільних». «Тактичні», або військові рюкзаки можна розділити на два типи і один підтип: штурмові, триденні штурмові та рейдові. Штурмовий (малолітражний) рюкзак має невеликий об’єм і у більшості випадків оснащений гідросистемою (гідратор), також має декілька окремих відсіків. Трьохденний штурмовий рюкзак розрахований на завантаження тільки необхідними речами на 1-3 доби. Рейдовий рюкзак (похідний рюкзак) має достатньо великі розміри, відповідно великий об’єм (80-120 літрів) і розрахований на використання протягом довготривалих переходів та рейдів. Окрім того, рейдові рюкзаки обладнані поясною підтримкою та комфортними лямками. Саме ця деталь, окрім розміру, відрізняє рейдовий рюкзак від інших. Великий об’єм рейдового рюкзака дозволяє взяти всі необхідні речі для виконання завдань, що базуються на довгих маршах і рейдах. Окремо зазначимо, що  майже всі сучасні військові рюкзаки обладнані системами MOLLE,  адаптовані до носіння з бронежилетами та оснащені гідраторами (або мають спеціальне місце для його закріплення і виводу) До речі, термін «похідний», або «експедиційний» у армії майже не використовують, скоріше ці терміни запозичили з туризму.

 

Рейдовий, або похідний рюкзак

 

 

Рейдові, або похідні армійські рюкзаки є аналогами великих туристичних рюкзаків. Рейдові рюкзаки можуть сягати великих об’ємів, від 80 до 120 літрів. Головне завдання рейдового (похідного) рюкзака вмістити всі необхідні речі для глибоких рейдових операцій, та диверсійних операцій у тилу противника. В основному, для зручності носіння, всі рейдові рюкзаки обладнано жорстким каркасом, який рівномірно розподіляє вагу на спину користувача, та оснащено відомою системою MOLLE, яка дозволяє бійцю індивідуально налаштовувати та підбирати обвіс спорядження під конкретні цілі і завдання.

До недавнього часу військовослужбовці використовували, а у окремих підрозділах використовують і зараз,  для рейдів великі туристичні рюкзаки. Туристичні рюкзаки використовують вояки більше за інерцією, вже перевірені і відомі зразки, які вже пройшли перевірку боєм і передаються, як «реліквія» і «перехідний кубок». Але є суттєвий недолік у туристичних. Ні, це не «цивільні» кольори і відсутність системи MOLLE, а відсутність адаптації під військові потреби, зокрема адаптація під бронежилет. Окрім цього, рейдовий (похідний) рюкзак має бути виготовлений з міцного, та зносостійкого матеріалу і мати легкозамінні елементи, які більше всього можуть піддаватися зносу, під час постійної експлуатації у важких умовах. Що може трапитися з окремими елементами рюкзака і чому важливо мати надійний рюкзак наочно продемонстрував у відео колишній військовослужбовець Збройних Сил України і нині діючий військовослужбовець Збройних Сил США Руденко Іван. Також нагадаємо, що для надійного захисту рюкзака і речей у ньому від дощу використовуються спеціальні кавери, які вдягають на рюкзак і повністю його захищають.      

                                     

  Широкий вибір рейдових рюкзаків почав з’являтися на вітринах військових магазинах України відносно недавно. Їх можна придбати самому, на свій смак і гаманець, але коштують вони по різному, є більш дешеві, а є і достатньо дорогі, тому ми розглянемо різні варіанти рейдових військових рюкзаків, порівняємо, зазирнемо всередину і з’ясуємо, які зразки оптимальні для використання. Ми підібрали п’ять популярних моделей військових, або, як стало модно казати зараз, «тактичних рейдових рюкзаків»: рюкзак корпусу морської піхоти США FILBE, Velmet – Zevana 4, Bergen, рюкзак Recon, від відомої німецької компанії Mil-Tec та не менш відомий рюкзак TT Pathfinder Pack від бренду Tasmanian Tiger. Треба сказати, що це далеко не весь список рейдових рюкзаків, які присутні на українському ринку. Сподіваємось, що опираючись на огляд вам буде простіше підійти до питання вибору рейдового рюкзака.

 

Основний рюкзак морської піхоти США FILBE

 

 

FILBE – Family of Improved Load Bearing Equipment (Лінійка Вдосконалених Систем Спорядження для Великих Навантажень) – новий тип основного, модульного рюкзака морської піхоти США, який прийшов на зміну застарілому зразку у 2012 році. По суті, це трансформер, який може бути збільшено до об’єму 120 літрів. Дана модель може легко трансформуватися з 120-ти літрового велетня у трьохденний штурмовий рюкзак, а може бути легким штурмовим варіантом з гідратором. Удосконалений рюкзак FILBE без тіні сумніву можна назвати унікальним та одним з найкращих зразків на сьогоднішній день, що знаходяться на озброєнні армій світу.

 

З урахуванням додаткових елементів рюкзак складається з таких частин:

Головний рюкзак для основного вантажу, другорядного рюкзаку для транспортування додаткового вантажу, EDC сумки з вбудованим гідратором та чотирьох додаткових підсумків. Все разом створює, такий собі шедевр сучасного «рюкзакобудування».

 

Далі ми розглянемо основний рюкзак, який називається Main Pack. Тому що саме ця частина системи використовується, як основний рюкзак для об’ємного вантажу.

 

Виготовлений рюкзак не у «дядька Ляо», а безпосередньо у Сполучених Штатах з міцного матеріалу Cordura 1000D компанією Eagle Industries. Що таке матеріал Cordura і що означає 1000D? Матеріал Cordura є поліамідна тканина в якій за рахунок особливої структури нитки (зробленої з нарізаних і скручених волокон) досягнута чотириразова стійкість до стирання у порівнянні з простою поліамідною станиною. Кажучи простими словами, це тканина яка має високий рівень стійкості до стирання, розриву та іншим механічним впливам. Також, що є важливим, Cordura має чудові водовідштовхуючі властивості. Для кращих водовідштовхувальних властивостей матеріал додатково покривають поліуретаном у п’ять шарів. Але не треба сприймати водовідштовхування, як показник водонепроникності, тканина промокає, але не одразу. Позначення 1000D означає щільність матеріалу, тобто максимальна. Стійкість до вогню: температура плавлення матеріалу – 210°С. Але, є і ложка дьогтю у бочці меду. Тканина достатньо дорога, на морозі, при температурі -25°С починає дубіти. На виправдання тканини додамо, що, все ж таки, найголовніша її «фішка», це дуже висока міцність та можливість витримувати величезні навантаження. На жаль, виробник не вказав про використання спеціальної обробки, яка зменшує видимість рюкзака у ПНБ (прилад нічного бачення). Тому вважаємо, що дана опція відсутня. Об’єм рюкзака FILBE Main Pack складає 81 літр, що дозволяє завантажувати всі необхідні речі. Однією з особливостей даного зразка військового рюкзака є його адаптація під носіння з бронежилетом. Відзначимо, що гнучка полімерна рама з фібергласу дозволяє однаково зручно носити рюкзак як з бронежилетом, так і без нього і надавати правильну форму, а  не висіти, «як мішок з картоплею». Саме ця рама рівномірно розподіляє навантаження на спину користувача, що дозволяє «брати на плечі» достатньо велику вагу; максимальне навантаження, яке витримує рюкзак – 100 кілограм. Уявіть собі цю вагу і зрозумієте, які можливості у цього американського «морпіха». Ясна річ, що ніхто з такою вагою ходити не буда, але це красномовно говорить про те, що він напрочуд міцний.

 

Основне відділення доволі об’ємне, яке стандартно затягується за допомогою куліси і зверху закривається клапаном, який фіксується за допомогою застібок фастекс. Клапан має сітчасту кишеню зі швидким доступом, що дозволяє сховати в ній карту, папери, або документи. Закривається кишеня за допомогою надійної блискавки. За старою і доброю традицією, під клапан можна запхати каремат, хоча на самому рюкзаку є купа місць, де можна надійно закріпити свій «похідний матрац». Якщо казати про фурнітуру, то у рюкзака американських «морпіхів» вона пречудова. Надійність фурнітури від компанії YKK вже не раз перевірено у бойових умовах.  Поїхали далі. Широкі плечові лямки мають одну дуже потрібну для бійців «фішку» – швидке скидання рюкзака. Для чого це треба? Як ви вже здогадалися, ця функція дозволяє, у екстреній ситуації, за лічені секунди скинути рюкзак. Широкий та зручний поясний ремінь швидко і просто регулюється, щоб підігнати його під свої антропометричні особливості. Для навіски додаткових підсумків рюкзак FILBE Main Pack оснащений системою MOLLE, про яку вже згадували вище.

 

 Нижня частина рюкзака має спеціальний відсік для транспортування спальника, що є дуже доречним, так як за власним досвідом виникали випадки, коли потрібно було кудись причепити спальник, а місця просто не було! Також, варто зазначити, що збоку розташовані компресійні ремені з фастексами, які дозволяють кріпити додатковий вантаж при необхідності, або використовувати ці ремені у якості регулювання об’єму рюкзака. Основний рюкзак передбачає використання гідратора, який йде у загальній системі FILBE і може використовуватися, як самостійна одиниця. Ну і ще пара, виключно військових «фішок» – на основному рюкзаку є спеціальні кишені та кріплення для перенесення мінометних мін, та особистої зброї.

 

 Отже, даний тип рюкзака  чудово зарекомендував себе, як надійний помічник бійців підрозділів морської піхоти США. В Україні можливо придбати даний рюкзак, переважно у стані раніше вживаних, але можна придбати й нові. Ціна на основний рюкзак Main Pack варіюється в залежності від стану; від 3870 гривень за вживаний і 6900 гривень за новий рюкзак складського зберігання. Повний комплект FILBE буде коштувати набагато дорожче, але за бажанням окремі елементи можна докуповувати окремо. І ще одна важлива порада, якщо вирішите придбати саме цей зразок: мінімізуйте носіння навантаженого рюкзака на одному плечі, так як у даного зразка є слабке місце – рветься нитка і відпадає ремінець фастексу, між лямкою і рамкою, що відповідає за регулювання ступеня відхилення вперед-назад.

 

Німецький рейдовий рюкзак Recon

 

 

Переходимо до іншого рюкзаку Recon 88 L від відомої німецької компанії Mil-Tec, що спеціалізується на виробництві армійських товарів, та речей аутдор спрямування. Рюкзак Recon повністю виготовлений зі 100%-го поліестеру, який має водовідштовхуючий прошарок. Рюкзак Mil-Tec Recon являє собою класичний великий рюкзак з місткістю у 88 літрів. Паттерни (кольори) є різні, вибір достатньо великий. Головне відділення розділене на дві частини за рахунок нейлонової перегородки, також має кулісу для затяжки, та клапан, у якому знаходиться прихована кишеня для документів та карт. Так само, як і у «американця, є можливість покласти каремат під клапан, трохи послабивши стропи фіксації клапана. Також, можна примудритися засунути каремат під нижній клапан, не закриваючи зіпер-блискавку.

 

Рюкзак має достатньо компактні розміри (39х21х75см) і невелику вагу. Конструкція рюкзака передбачає використання алюмінієвого каркасу, який йде у комплекті з рюкзаком. При необхідності каркас можна, як швидко витягти, так і оперативно повернути його на місце.

 

Рюкзак є доволі жорстким, а у поєднанні з м’яким і широким поясом вага вантажу, що переноситься, практично не відчувається. Також, знижується завантаження на спину і знижується ступінь втоми. На грудях є спеціальний підтримуючий ремінець, який обладнаний фастексом.  Як заявляє виробник, навіть при максимальних навантаженнях рюкзак не впливає згубно на  хребет користувача. Але ми розуміємо, що абсолютно виключити компресію на хребетний стовп людини, під час носіння вантажу на спині, майже не можливо. І все ж таки виробник потурбувався про спину користувача і зробив частину, зі сторони спини, з м’якої набивки, що дозволяє достатньо комфортно нести рюкзак.

 

 Що цікаво, так це можливість зробити з рюкзака велику сумку, по типу баула. Щодо захисту від води, то тут однозначно рекомендуємо використовувати додатково спеціальний кавер, який повністю захистить ваші речі від намокання. Який би захист не був, а все одно досвідчені бійці речі складають у сміттєвий мішок. Такий собі «лайфхак» від військових. Ви спитаєте, навіщо це робити, рюкзак же повністю захищений? А от і ні. Уявіть ситуацію, коли під час зливи вам потрібно дістати речі з рюкзака. Коли ви будете відкривати клапан рюкзака дощ миттєво потрапить всередину і намочить все речі, які потім доведеться висушувати, довго і нудно. А уявіть, якщо це взимку?! Як варіант, можна використовувати гермомішки, плащі-намети. Коротше кажучи, є над чим подумати. Рюкзак обладнаний не з’ємними двома боковими кишенями і однією центральною, які закриваються на зіпери-блискавки, вже вищезгаданих японських виробників високоякісної фурнітури YKK.

 

 На рюкзак Recon можна додатково закріплювати необхідні речі, як то спальний мішок, палатка, каремат. Зробити це дозволяють ремінці, що знаходяться по бічним частинам рюкзака. За бажанням рюкзак можна відрегулювати по висоті та обхвату. Але ми були б не ми, якби втратили об’єктивність і не згадали недоліки. Отже, дана модель не має системи MOLLE, що виключає можливість додатково розміщувати підсумки. Відсутня система швидкого скидання, матеріал виконання програє у відношенні Cordura. Якщо вам не важливі вищеперераховані мінуси, то ціна у 1999 гривень, за новий Recon, повністю нівелює недоліки.

 

Його Величність Bergen FSLB

 

Наступний на черзі рейдовий «британець» Bergen FSLB. 100 літровий британський рюкзак Bergen Full Size Long Back – контрактне британське спорядження, що виготовлене спеціально для Збройних Сил Об’єднаного Королівства.  Столітровий рюкзак Bergen FSLB входить до системи розвантажувального спорядження для англійських вояків PLCE – Personal Load Carrying Equipment, як аналог американського FILBE. Система PLCE включає в себе велику кількість елементів, починаючи від пояса ремінно-плечової системи і закінчуючи відділенням для гідратора. Даний рюкзак виконаний за специфікацією NSN (National Stock Number) NSN 8465-99-978-9221, про що говорить номер на етикетці, яка пришита на внутрішній частині верхнього клапана рюкзака. До речі, традиційно, під клапан, можна помістити незамінний каремат.

 

   Цей зразок, як і американський «колега» FILBE Main Pack виготовлений з високоякісного матеріалу Cordura 100D і, окрім того, має спеціальне IRR-покриття, що робить цей рюкзак малопомітний у ПНБ (прилад нічного бачення). До прийняття на озброєння нового типу камуфляжу – MTP – рюкзаки Bergen виготовлялися у камуфляжі DPM (Disruptive Pattern Material).

 

Варто відзначити, що класичний PLCE Bergen не передбачає наявності строп для кріплення підсумків системи MOLLE. Однак 100 літровий рюкзак легко доповнюється боковими кишенями (кожна об’ємом по 10 літрів), які  кріпляться збоку на фастекс і закріплюються зіпером-блискавкою.

Широкі лямки рюкзака Bergen виготовлені з щільного пом’якшувача і регулюються за допомогою спеціальних строп, що дозволяє відрегулювати зручну посадку на спині. Задня частина, зі сторони спини, так само як і лямки, виготовлена з використанням пом’якшувача, який встановлений у вигляді шести прямокутних блоків. Всередині спинки встановлено металічний каркас.

 

Знизу рюкзака Bergen розташований пояс з пом’якшувачем, що забезпечує підтримку м’язів спини і розподіляє навантаження. На британському зразку встановлено фурнітуру ITW Nexus, яка відповідає всім військовим вимогам та навантаженням. Відзначимо також, що всі частини, які знаходяться під великим навантаженням, під час експлуатації, додатково прошиті підсиленим рядком.

 

Також, з боків вшиті компресійні ремені, за допомого яких можна зменшити об’єм рюкзака.  Як бачимо, система швидкого скидання відсутня, що є одним з мінусів даного рейдового рюкзака, ну а основний мінус, то є ціна – за новий екземпляр можна «відвалити» понад 10 тисяч гривень, а за вживаний звісно менше, але то вже залежить від «хотілки» продавця.

 

«ТАСМАНІЙСЬКИЙ ТИГР» TT PATHFINDER PACK

 

Відомий рейдовий рюкзак від не менш відомої компанії Tasmanian Tiger, яка на рівні з компанією Black Hawk, є відомим виробником спорядження та одягу для військових, спецпідрозділів та поліції. За багато років компанія Tasmanian Tiger зарекомендувала себе у якості провідного постачальника професійного спорядження та одягу у всьому світі. Даний зразок рейдового рюкзака хоча і не є контрактним, але користується величезною популярністю серед військовослужбовців світу.

Об’єм даного рюкзака 85 літрів, вага 4 кг і розмір 90х32х26 см. «Тасманський тигр» виготовлений зі зносостійкого та міцного матеріалу Cordura, щільністю у 700D. Широка лінійка кольорів дозволяє індивідуально підібрати необхідний колір. Також, не забувайте, що ви можете використовувати спеціальний кавер іншого кольору. В основу рюкзака закладена модульність, що дозволяє знімати бокові кишені і використовувати їх у спареному вигляді, як штурмовий рюкзак – привіт FILBE!

 

Бокові кишені кріпляться за допомогою системи MOLLE (а це означає, що вона тут є). Бокові кишені з’єднуються між собою за допомогою зіпера-блискавки і трансформуються у штурмовий рюкзак об’ємом 15 літрів (кожна кишеня по 7,5 літрів). Також, кожну кишеню можна використовувати окремо, як однолямковий рюкзак.

 

 Повертаючись до основного рюкзака, варто відзначити  опцію кріплення шолома на фронтальній частин. Кріпиться шолом за допомогою неопренового кріплення на застібках фастекс. Як показала  практика, кріплення для шолома чудово виконує роль тримача для каремата, бо в цій моделі, при повному завантаженні, запхати каремат під клапан доволі проблематично.

 

В нижній частині, по бокам, є кишені та петлі для закріплення додаткового спорядження. У нижньому відділення є доступ до основного відділення, через спеціальний клапан на зіпері-блискавці. Як і всі рюкзаки подібного типу, оснащений компресійними стропами для регулювання об’єму рюкзака. Верхній клапан кріпиться на застібках фастекс і відкриває доступ до основного відділення. На верхній частині клапану знаходиться платформа велкро (липучка) для фіксації тактичних патчів. Сам клапан має невеличке відділення і приховану кишеню для документів. Також, конструктивно передбачено виведення, через спеціальний отвір, гідратора, чи гарнітури рації. М’які плечові лямки забезпечують комфортне носіння навіть протягом тривалого часу. На фастексі грудної стропи є свисток, який використовується для подачі звукового сигналу у екстрених ситуаціях. Спинка рюкзака обладнана системою V2 Systems. Систему V2 використовує Tasmanian Tiger на рюкзаках, що розраховані на середні та високі навантаження. Основне завдання системи V2 – це ефективно розподілити 70-80% всієї маси рюкзака на трьохсегментний ергономічний стегновий ремінь за допомогою рами з двох алюмінієвих шин у вигляді перегорнутого «V» і двох коротких стрижнів зі скловолокна. Це значно зменшує навантаження на хребет і знижує центр ваги системи, що покращує стійкість при пересуванні. Інші 20-30% переходять на плечові ремені анатомічної форми з можливістю регулювання під зріст користувача.

 

Вентиляція спини відбувається за рахунок повітряних каналів і використання матеріалів Air Tex по всій площі спини та ременів. Така технологічна реалізація від компанії Tasmanian Tiger коштує достатньо дорого, але за це ви отримуєте надійний і функціональний рейдовий рюкзак, який легко трансформується у штурмовий. Ціна в Україні на цю модель складає в середньому 8 тисяч гривень.

 

Справжній українець – рюкзак Velmet Zevana 4

 

Ось і підібралися ми до моделі рейдового рюкзака українського виробництва. Український виробник заслуговує особливої уваги , тому що це наш, вітчизняний виробник, який створює не «китайську халтуру», а справді достойні речі, які ціняться не тільки на батьківщині, а й за її межами. Отже, рюкзак Zevana 4  створено українською компанією Velmet, що спеціалізується на спорядженні тактичного напрямку, для військових та інших силових структур. Гадаємо, що більшість військовослужбовців та силовиків України хоча б раз, але пересікалися з продукцією цієї компанії. Про компанію згадали, поїхали далі. Загальний об’єм даного виробу складає 80 літрів і має наступні розміри: 70х38х30 см. Рюкзак Zevana 4 дуже нагадує, за дизайном американський FILBE, і як виявилося, не дарма. Рюкзак має достатньо містке основне відділення, яке затягується зверху спеціальною кулісою і закривається клапаном, під який традиційно можна запхати каремат.

 

Клапан, у свою чергу, має цікаву і функціональну особливість – він знімається і може використовуватись, як окремий елемент, а також саме цей елемент додає свої 20 літрів до основного рюкзака, що сумарно збільшує об’єм до 100 літрів. До речі, у цю невеличку кишеню можна запросто покласти свій шолом. Ось така перша «фішка».

 

Подібна модульна система прослідковується у FILBE. Друга, не менш зручна «фішка» – можливість доступу до вмісту рюкзака через зручні зіпери-блискавки, що знаходяться по обох сторонах рюкзака. Як і топові моделі світових аналогів, модель Zevana 4 оснащено технологічною системою розподілу ваги, яка дозволяє  максимально зручно нести рюкзак протягом тривалого часу без зайвого навантаження на хребет користувача. У задній частині рюкзака інтегровано металеві вставки, які повторюють вигини хребта, що виготовлені з урахуванням анатомічних особливостей. За рахунок великого об’єму у 80 літрів, рюкзак може бути навантажений, як то кажуть – «до відсічки», що може створювати певний дискомфорт і надмірне навантаження у плечовому поясі. Для  запобігання подібних незручностей  і для забезпечення оптимального комфорту було створено м’які  плечові лямки, та поясну широку.

 

Наявність системи MOLLE дозволяє розміщувати на рюкзаку додаткові підсумки, рюкзаки малого об’єму та інше тактичне спорядження, що збільшує загальний об’єм рюкзака у рази і робить його більш функціональним. Платформи липучок велкро дозволяють розміщувати тактичні патчі. Як зазначає виробник, компанія Velmet, Zevana 4 виготовлено з оригінального матеріалу Cordura, але на офіційній сторінці не зазначено, якої щільності. По бокам рюкзака розташовані кишені у яких можна розмістити необхідні речі. Також, відзначимо, що в українській моделі передбачено використання гідратора і для цього у тильній частині розміщено спеціальний клапан. Також, відзначимо ще одну важливу і потрібну «фішку» – передбачене місце для  закріплення довгоствольної зброї. Для більш надійного закріплення зброї виробник завбачливо встановив по бокам спеціальні вставки з поліуретану, що унеможливлюють ковзання закріплених елементів. Ще важливо зазначити, що рюкзак Zevana 4 виготовлений за міжнародними стандартами, що діють у відношенні подібних тактичних аксесуарів. Окрім того, рюкзак вже пройшов випробування під час тактичних навчань особового складу Збройних Сил України і отримав позитивні відгуки.

До того ж, ціна вас приємно здивує. За такий абсолютно новий екземпляр продавець попросить 3800 гривень, що є не високою ціною, за виріб такого класу. Найближчим часом компанія Velmet замінить цю модель рюкзака на більш легший та практичніший. Очікуємо на новинку.

 

Так який краще?

 

Переглянувши всі особливості і тонкощі рейдових рюкзаків можемо підсумувати, що всі вони заслуговують на увагу і можуть використовуватися за призначенням у військових цілях. Кожен рюкзак особливий, зі своїми плюсами та мінусами, які для когось важливі, а для когось ні. Так, не у всіх перерахованих моделях є необхідні опції, але це не означає, що такий варіант не підходить, все індивідуально. Не забуваймо, що виробники не стоять на місці і кожен день працюють над удосконаленням старих моделей і створенням більш сучасних, практичніший і функціональніших моделей. Тож друзі, вибирайте необхідний рейдовий рюкзак на свій розсуд та кишеню.

Тримаймо порох сухим і все буде Україна!

 

Олександр Навроцький