Американська компанія здійснили успішні випробування нової керованої ракети-снаряда (ФОТО)

  На замовлення сухопутної артилерії армії США та деяких іноземних партнерів створюється нова керована ракета для реактивних систем залпового вогню. Виріб ER GMLRS є варіантом подальшого розвитку існуючого реактивного снаряда GMLRS, але відрізняється підвищеною дальністю стрільби. Компанія-розробник Lockheed Martin вже завершила проектні роботи і почала льотні випробування.

 

  У 2004 році на озброєння реактивної артилерії США був прийнятий керований снаряд M30 GMLRS (Guided Multiple Launch Rocket System). Він отримав новий двигун, що забезпечує стрільбу на дальність до 60 км, а також інерційну і супутникову системи наведення. Снаряд M30 дозволив серйозно підвищити бойові характеристики РСЗО M270 MLRS і M142 HIMARS. Надалі було створено кілька його модифікацій з різним бойовим оснащенням.

 

  Вже в середині «десятих років» Пентагон замовив розробку нступної версії реактивного снаряда зі збільшеною дальністю – до 150 км. Цей проект отримав назву ER GMLRS (Extended Range GMLRS); контракт на його розробку отримала компанія Lockheed Martin. Протягом декількох останніх років підрядник проводив необхідні конструкторські роботи, а в кінці минулого року проект перейшов на нову стадію.

 

  У жовтні 2020-го компанія повідомила про початок підготовчих робіт для подальшого проведення льотних випробувань нової ракети. Після необхідних наземних перевірок, в листопаді планувалося почати тестові стрільби. Попри всі складнощі, ці плани вдалося виконати, хоча результати виявилися незадовільними.

 

  Перший випробувальний запуск ракети ER GMLRS відбувся в листопаді минулого року, у встановлені терміни, однак завершився невдачею. Після виходу з транспортно-пускового контейнера сталася поломка стабілізатора, через що ракета не змогла продовжувати політ. Компанії Lockheed Martin довелося витратити кілька місяців на з’ясування причин аварії та пошук способу її запобігання в нових пусках.

 

  “Вони підірвали її на висоті або використали альтернативну боєголовку, і вона просто передчасно спрацювала над зоною ураження” – зазначали представники компанії після випробувань.

 

  Перший успішний пуск провели 04 березня 2021 року на полігоні White Sands. У випробуваннях задіяли пускову установку типу HIMARS і один дослідний боєприпас. Ракета зійшла з направляючої, без проблем вийшла на необхідну траєкторію і, пройшовши вказаний маршрут, впала в передбаченому районі. Дальність стрільби склала 80 км – на третину більше максимальної дальності застосування снарядів M30/31.

 

  Компанія-розробник повідомляє, що ракета підтвердила всі розрахункові характеристики. Підтверджено повну сумісність з апаратурою серійної пускової установки, а також отримані розрахункова траєкторія польоту і бажана дальність. Перший пуск визнаний повністю успішним, що дозволяє продовжувати льотні випробування.

 

 Згідно з планом випробувань, до кінця 2021 року Пентагон і Lockheed Martin мають провести чотири випробувальні пуски. У міру продовження випробувань, планується нарощувати дальність стрільби і відпрацьовувати різні особливості конструкції. Під час четвертого пуску ракета ER GMLRS повинна буде вразити умовну ціль на дальності 150 км.

 

 

  Найближчим часом Lockheed Martin почне готувати серійне виробництво нових ракет на своєму заводі в Камдені (штат Арканзас). Лінію запустять на початку 2022 року. На виробництво і передачу першої партії озброєнь замовникові буде потрібно не більше декількох тижнів. Серійні вироби для армії отримають індекси M30A2 і M31A2, в залежності від бойового оснащення.

 

  Очікується, що під час запуску серійного виробництва нових ракет не виникне жодних проблем. До теперішнього часу Lockheed виготовила і передала армії і іноземним замовникам понад 50 тис. керованих ракет M30 і M30A1 GMLRS, понад 9 тис. новіших M31 (A1) і 1800 тренувальних снарядів. Проект ER GMLRS передбачає модернізацію базового снаряда за рахунок установки декількох нових агрегатів, і, вочевидь, це не призведе до критичного ускладнення виробництва.

 

  До того ж, вже отримано експортне замовлення: першим іноземним експлуатантом цієї зброї стане Фінляндія. Її армія бажає отримати 25 транспортно-пускових контейнерів з ракетами M30A2 і 10 ТВК з виробами M31A2, по шість ракет в кожному. Загальна вартість контракту перевищує 91 млн. дол. Слід зазначити, що з 2015 року на озброєнні фінської армії стоять ракети M30A1 і M31A1 GMLRS.

 

  Для застосування ER GMLRS розроблений оновлений ТПК на шість ракет з можливістю установки на машини MLRS і HIMARS. Головне нововведення проекту з літерами «ER» – новий твердопаливний двигун збільшеного діаметру з підвищеними параметрами тяги. Кардинально перебудовані засоби управління. Серійні GMLRS оснащуються розкладним хвостовим стабілізатором. За рахунок зміни систем наведення вдалося підвищити маневреність і точність управління, що дозволяє реалізовувати енергетичний потенціал ракети і отримувати максимально можливу дальність польоту.

 

  У новому проекті зберігаються вже існуючі варіанти бойового оснащення. Ракети M30A2 і M31A2 можуть нести касетну бойову частину з 40 елементами M85 або один з трьох унітарних осколково-фугасних зарядів з різними характеристиками.

 

  “Наша нова система GMLRS великої дальності значно збільшує дальність дії існуючої системи, пропонуючи вибір боєприпасів для великих відстаней і покращуючи варіанти з тієї ж надійністю і точністю, яку очікували наші клієнти. Наша команда займається проведенням великих тестових розробок в рамках цієї дисципліни, щоб забезпечити успіх місії для армії США з більшою гнучкістю для операцій різного рівня” – зазначають представники Lockheed Martin.

 

  Нині дальність вогню реактивної артилерії США і дружніх країн у вигляді M270 і M142 обмежена 60 км. Для атаки більш віддалених цілей пропонується використовувати оперативно-тактичні ракети ATACMS, сумісні з тими ж пусковими установками. Застосування таких ракет, при всіх їх перевагах, не завжди виправдане з точки зору складності та вартості. Крім того, армія США планує поступово відмовлятися від ОТРК ATACMS на користь більш нових систем того ж класу.

 

  Поява реактивних снарядів ER GMLRS дозволить підвищити дальність стрільби боєприпасами меншого калібру без втрат в розмірах залпу, точності та інших бойових якостях. Одночасно це призведе до розширення номенклатури боєприпасів для стройових РСЗВ, що позитивно позначиться на гнучкому підході при впровадженні та спростить підготовку ударів.

 

Андрій Артюх, “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”

 

Нагадуємо: