На Харківщині місцеві ОТГ відбирають у ветеранів АТО землю

Громадські організації  “Спілка Інвалідів – Учасників АТО “Непереможні” та “Спілка ветеранів АТО” звернулися до  комісії з питань аграрної політики, земельних відносин та соціального розвитку села Харківської обласної ради з проханням допомогти їм у вирішенні питання стосовно реалізації учасниками АТО/ООС права власності на землю в  Харківської області. Як повідомили ветерани у своєму зверненні, проблема з оформленням 52 ділянок для учасників війни на Донбасі, склалася на території Тавежнянської сільради Сахновщинського району Харківської області, де адміністрація та місцева громада усіма способами намагається припинити оформлення документів бійців на землю. Місцеві мешканці пояснюють це тим, що їм нібито не залишиться місця для пасовища домашньої худоби. Таке пояснення виглядає абсурдно, оскільки за даними Держгеокадастру цій, ОТГ передано було 5 171 га землі. 

 

Ветерани розповідають, що така ситуація стає, нажаль, типовою для Харківщини, де територіальні громади (а насправді місцеві “земельні барони”) перешкоджають в реалізації права учасників війни на безоплатне оформлення земельних ділянок. Пояснення місцевих мешканців практично завжди однакові і зводяться до наступних аргументів: “ваші атовці не місцеві, нам треба в першу чергу забезпечити землею мешканців громади та пенсіонерів”. Можна констатувати, що після першого етапу втілення земельної реформи, оформлення ділянок для учасників бойових дій на Донбасі в реальності майже припинилося по всій Україні. Це сталося через те, що територіальні громади, отримавши право розпорядження усіма земельними масивами від Держгеокадастру, відмовляються надавати дозволи на розробку землевпорядної документації та затверджувати належним чином документи, які до цього вже були погоджені. Якщо раніше цим займалися працівники Держгеокадастру, то відтепер цим займаються землевпорядники у громадах, які нічого і слухати не хочуть про державні програми та закони України, згідно з якими ветерани АТО мають першочергове право на оформлення земельних ділянок в межах безоплатної приватизації. А відтак, вони роблять усе можливе, щоб землю ветерани не отримували. Своєю чергою це є прямим порушенням Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.

 

На теперішній час,  ветерани АТО/ООС з Харківщини звернулися з листами до президента України, Прем’єр-міністра України та до органів  місцевої влади з вимогою припинити це правове свавілля, через яке учасників бойових дій позбавляють можливості оформлювати гарантовані законами земельні ділянки.

 

Голова Ради ветеранів України Володимир Лагута прокоментував нашій агенції ситуацію яка склалася на Харківщині. 

 

“Коли землі передавалися в об’єднані територіальні громади, були громадяни, які вже отримали дозвіл на первинну розробку документів, то в Держгеокадастрі ці землі вже зарезервували та у власність ОТГ не передавали. Але в деяких областях,  не дивлячись на те, що вже було відомо про розробку первинної документації для громадян, Держгеокадастр все ж таки передав землі у власність громад. Питання складається у тому: навмисно це зроблено було чи ні?”, – коментує Лагута. 

 

Він також додає, що поки що, нажаль, Міністерство ветеранів не може вплинути на цю складну ситуацію. Єдине що може міністерство – порекомендувати адміністраціям ОТГ прийняти єдине законне рішення, а саме погодити реалізацію права ветерані на земельні ділянки.

 

 

Володимир Лагута.  Голова Ради ветеранів при Міністерстві у справах ветеранів України, учасник АТО, підполковник, у минулому заступник командира 95-ї ОДШБр з повітряно-десантної служби.

 

 

Слід зазначити, що нехтування цими проблемами, на думку учасників бойових дій, створює враження повної індиферентності чинної влади до проблем учасників АТО/ООС та призводить до подальшого підвищення градусу протистояння у суспільстві.

 

Ситуація склалася доволі серйозна. Місцеві ОТГ отримують все більше землі, іноді навіть у незаконний спосіб, натомість учасники війни на Донбасі зіштовхуються зі зростаючим спротивом місцевої влади. Для того щоб з’ясувати, чому виникла така ситуація, агенція  “НОВА – новини ветеранів” поспілкувалася з членом Ради ветеранів України при Міністерстві у справах ветеранів України, а також колишнім радником голови Держгеокадастру Віктором Байдачним. Він розповідає, що на  сьогоднішній момент, те що відбувається   в Тавежнянськії сільській раді Сахновщинського району типове для усієї України. І надалі таких ситуацій буде все більше і більше.

 

 

Читайте також: 

 

“Сама реформа про децентралізацію, як ідея, – вона була вдалою. Але зважаючи на те, що її втілення почалось у швидкому режимі, коли держава захотіла як найшвидше перекласти свої обов’язки на місцеві громади, призвела до того, що територіальні об’єднання перетворюються на такі собі “феодальні князівства”. Це відбувається через те, що деякі закони фактично не діють на території тої чи іншої територіальної громади, через відмову їх виконання місцевою владою”, – говорить Байдачний.

 

Він також додає, що ситуація яка склалася у Харківської області є типовою для інших областей. За словами колишнього радника Держгеокадастру, подібні ситуації існують з 2018 року в Дніпропетровській області. Наприклад, в Личківській ОТГ Магдалинівського району, 37 сімей загиблих отримали дозволи на земельні ділянки, але з грудня 2018 року вони не можуть затвердити проєктну документацію. Не дивлячись на те, що у громадян є на руках вже погоджені документи, місцева влада просто відмовляється затверджувати цю документацію.

 

 

Віктор Байдачний. Колишній радник голови Держгеокадастру, член Ради ветеранів при Мінветі, учасник бойових дій у складі 93-ї ОМБр.

“Якщо ж у цій ситуації звернутися до суду, то такі суди триватимуть роками. По-перше, через пандемію Covid-19 суди переносяться на 5-6 місяців. По-друге, як показує практика, для того, щоб виграти в суді, необхідно спочатку отримати 2 відмови місцевої ради. Крім того, місцева влада також може подавати апеляції, що ще більше затягує судовий розгляд справи.  Після чого, на підставі рішення Верховного Суду, ми можемо зобов’язати керівництво громади затвердити проєкт землеустрою. Тобто, це все може тривати роками. І лише після рішення суду можуть застосовуватися санкції до голів сільських рад, які лише тоді починають щось робити”, – додає Віктор Байдачний. 

 

Він зазначає, що нова влада прискорила процес передачі землі для об’єднаних територіальних громад. Але іноді і саме керівництво ОТГ починають в односторонньому порядку перереєстрацію землі з державної в комунальну власність, грубо порушуючи законодавство. 

 

“От саме тому ветерани хочуть, щоб якнайшвидше ухвалили законопроєкт № 2194 (Проєкт Закону про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин). Цей закон передає всі землі сільськогосподарського призначення до розпорядження територіальних громад. Але там також сказано, що видані до моменту вступу в силу цього закону дозвільні документи на відведення земельних ділянок в порядку безоплатної приватизації залишаються чинними, а громада зобов’язана затвердити розроблену на підставі них землевпорядну документацію та не має права, в будь-якому вигляді, розпоряджатися цією землею. Ні здавати її в оренду, ні передавати її у власність. Держгеокадастр зобов’язаний повідомити сільські ради про вже підготовлені заздалегідь документи майбутнього землевласника, але ці повідомлення не завжди доходять через бюрократичні труднощі. Однак, людина, яка бажає реалізувати своє право на землю та яка має на руках відповідний наказ, може сама повідомити місцеву раду про плани реалізацій свого права, на підставі отриманого дозвільного документу. Тоді, завдяки цьому закону, громадянин матиме залізні підстави на отримання землі й в майбутньому, в разі чого, гарантовано виграє суд”, – підсумовує Віктор. 

 

Читайте також: 

Ветерани з усіх куточків нашої держави вже зараз звертаються до Уряду та Парламенту з вимогою прискорити розгляд та прийняття у цілому законопроєкти  № 2194  “Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин” та № 3012-2 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення права працівників державних сільськогосподарських підприємств, установ, організацій на одержання земельної частки (паю)”

 

Перший законопроєкт № 2194 передбачає вирішення проблемних питань у сфері земельних відносин, про що було вже написано вище. Законопроєкт № 3012-2 має вирішити питання із подальшим виділенням земельних ділянок для учасників АТО. Він передбачає резервування для цих цілей 20% від загальної площі земель державних підприємств, які мають бути реорганізовані та приватизовані.

 

Діденко Данила, журналіст інформаційної агенції “НОВА – новини ветеранів”. 

 

Читайте нас також у Телеграмі

Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку