Сварка космічного масштабу: американці заборонили росіянам свердлити дірку в стінці МКС

  Між американськими та російськими фахівцями серйозна виникла суперечка стосовно ремонту виявленої тріщини  в перехідний камері російського модуля МКС.

 

  Росіяни вирішили перед початком «фіксації» просвердлити на кінцях тріщини отвори за принципом, який іноді застосовують при ремонті тріщин на лобовому склі автомобіля. У NASA категорично проти того, щоб «свердлити» стінку станції через можливі «непередбачувані наслідки».

 

  У Центрі управління NASA вимагають перш, ніж приймати такі «нетрадиційні» рішення, дати можливість оглянути тріщину  американським астронавтам, допустивши їх всередину російської перехідної камери. Тільки після того, як інженери на Землі проаналізують ситуацію, вони зможуть дати добро на свердління отворів на кінцях тріщині. Американські інженери висловили думку про те, що, може, було б доцільніше не ремонтувати кожну тріщину окремо, а накласти одну велику латку на всю пошкоджену поверхню.

 

  Але тут у росіян заграло самолюбство. Серед російського керівництва немає єдиної думки з приводу того, допускати чи ні американців в перехідний відсік російського модуля  для обстеження місця ушкодження.

 

  І доки фахівці російського і американського Центрів керування польотами  не дійшли згоди з приводу способу ремонту тріщини в перехідному відсіку російського модуля «Зірка», російські космонавти Сергій Рижиков і Сергій Кудь-Сверчков «взяли паузу» на кілька діб з ремонтом першої, основний тріщини.

 

 Зараз виявленою вважається лише одна  звивиста тріщина довжиною 4,5 см, яка була виявлена в жовтні 2020 року, і через яку поступово зі станції в космос витікає повітря. Ще, як мінімум п’ять наявних пошкоджень російські космонавти намагаються встановити за допомогою спеціального мікроскопа.

 

 З приводу появи ушкоджень сьогодні є чотири версії. Першою причиною утворення течі могла стати «дуже жорстка» стиковка корабля «Союз-МС» із МКС у вересні 2019 року. Друга – нештатне транспортування через перехідну камеру робота Фьодора. Третя версія – динамічні навантаження, які отримував модуль в результаті корекції орбіти станції за рахунок двигунів пристикованого до перехідного відсіку вантажного корабля «Прогрес». І остання, четверта – втома металу за останні 30 років.

 

  У випадку невдалої спроби ремонту тріщини космонавти збираються просто назавжди ізолювати відсік, вивівши його остаточно зі складу нашого модуля. Модуль надалі зможе існувати і без перехідного відсіку. А для стикування кораблів використовувати інші швартувальні вузли.

 

Нагадуємо: