Американські винищувачі отримають додаткові можливості у вигляді носів-безпілотників

  Агентство передових оборонних дослідницьких проєктів США DARPA запускає нову перспективну програму в інтересах військово-повітряних сил країни. Для розширення бойових можливостей винищувальної авіації пропонується створення середнього безпілотного літального апарату, здатного нести керовані ракети класу «повітря-повітря». Програма отримала назву LongShot («Далекий постріл»).

 

  Сучасна концепція бойової роботи винищувача залишається незмінною багато років. Літак повинен виявити повітряну ціль або прийняти цілевказування, потім вийти на рубіж пуску ракети «повітря-повітря» і виконати стрільбу. Результати такої бойової роботи прямо залежать від ймовірності виявлення винищувача протиповітряною обороною противника і від дальності польоту ракет.

 

Читайте також:

  Фахівці DARPA пропонують нову концепцію застосування винищувачів, яка, на думку авторів, здатна принципово змінити тактику ведення повітряних боїв, і при цьому знизити ризики для пілотів. Ідея передбачає введення в авіаційний комплекс нового компонента – винищувач повинен нести не ракети, а спеціальний безпілотний літальний апарат, який і є носієм зброї. Передбачається, що пілотований літак запускатиме БПЛА з безпечної відстані, а вже на рубіж пуску ракет буде виходити безпілотник – приймаючи на себе всі ризики.

 

  “Програма LongShot змінює парадигму бойових дій в повітрі, демонструючи безпілотний літальний апарат, здатний використовувати сучасну зброю класу «повітря-повітря». LongShot підірве надмірну поступовість у поліпшенні зброї, надавши альтернативні засоби підвищення бойової потужності” – заявив  підполковник Пол Калхун, керівник програми Управління тактичних технологій DARPA.

 

  Агентство запускає перший етап програми, метою якого є проведення досліджень і попереднього проектування. Контракти на участь вже отримали компанії Northrop Grumman, General Atomics і Lockheed Martin. Northrop Grumman вже навіть оприлюднила свою позицію щодо озвученої DARPA концепції, але обійшлася загальними фразами, без технічних подробиць.

 

  “Наша співпраця з DARPA – важливий перший крок в розробці інноваційних операційних концепцій і рішень, які підвищать боєздатність наших винищувачів проти швидко зростаючої загрози. Програма LongShot дозволяє нам поєднувати наші навички цифрової інженерії з нашими великими знаннями в області високотехнологічної зброї, автономних систем і ударних платформ для збільшення дальності і ефективності зброї” – повідомив Хайме Енгдал, директор програми розробки кінетичної зброї та нових можливостей Northrop Grumman.

 

Читайте також:

  До прес-релізів двох організацій прикріплено  малюнки, що показують можливий вигляд перспективного БПЛА. За словами американських військових оглядачів, малоймовірно, що готові безпілотники будуть саме такими. Так, зображення БПЛА від DARPA показують «бесхвостий» апарат з розкладним крилом. У задній частині розташовані два повітрозабірника, що, ймовірно, вказує на застосування турбореактивного двигуна; також продемонстровано пуск двох ракет «повітря-повітря», зовні схожих на Lockheed Martin CUDA; до пуску вони знаходилися у внутрішніх відсіках.

 

  Компанія Northrop Grumman показала інший варіант втілення задуму. Їхня версія LongShot більше схожа на літак з трапецієподібним крилом і V-подібним оперенням. Силова установка у вигляді турбореактивного двигуна отримує один верхній повітрозабірник. Дві ракети перевозяться на пілонах під центропланом.

 

  У DARPA вважають, що озвучена концепція має ряд важливих переваг. В першу чергу, мова йде про чергову варіацію ідеї, яка передбачає взаємодію пілотованого літака і БПЛА. Дослідження в цій області тривають кілька років, але вперше отримали саме таке трактування.

 

  Одна з головних переваг ідеї полягає в можливості збільшення бойового радіусу всього авіаційного комплексу. Рубіж пуску ракет «повітря-повітря» віддаляється на відстань, еквівалентну бойовому радіусу БПЛА. За рахунок цього можна збільшити зону відповідальності винищувачів і ППО, а також виключити входження в зону ураження засобів противника. Втім, поки не ясно, як буде реалізовано повернення БПЛА з віддаленого району на базу.

 

  LongShot, за очікуваннями, буде здатний забезпечити пуск ракети на меншій відстані від цілі. Це означає, що за час польоту до неї ракета втратить менше енергії і буде зберігати більш високу швидкість. Через це у цілі залишиться менше часу для будь-якої реакції, і ймовірність її успішного враження зросте.

 

  Безпілотник-ракетоносець можна оснастити засобами двостороннього зв’язку. Це дозволить оновлювати цілевказування або проводити перенацілювання під час його польоту до рубежу пуску. В якості носіїв LongShot розглядаються винищувачі різних типів, існуючі і перспективні. Однак в теорії такі БПЛА можуть використовуватися навіть далекими бомбардувальниками або й переобладнаними транспортниками. Важкий літак з декількома безпілотниками у грузовому відсіку і під крилом зможе замінити цілий підрозділ винищувачів. Такі можливості будуть корисними в умовах великого збройного конфлікту.

 

  Поки в новій програмі DARPA мова йде тільки про розширення можливостей винищувачів. Однак в теорії ніщо не заважає «навчити» безпілотники LongShot нести зброю «повітря-земля» і наносити удари по наземних цілях. При цьому вони будуть мати аналогічні переваги.

 

  Однак новий БПЛА доведеться розробляти з урахуванням досить жорстких обмежень за габаритами і масою. Він повинен буде міститися на підвісці існуючих і перспективних винищувачів і не заважати польоту. При цьому від апарату вимагаються високі льотні характеристики і прийнятна вантажопідйомність. І, звісно, розробка і виробництво нових БПЛА істотно підніме вартість експлуатації винищувачів.

 

  Нині програма LongShot знаходиться на дуже ранній стадії: укладено три контракти на проведення робіт, і в найближчі роки підрядникам доведеться вести дослідження і проектування. Перші дослідні зразки слід очікувати не раніше 2022-23 років. Цілком ймовірно, що в найближчому майбутньому аналогічні проекти з’являться і у інших країн. Так, російські ЗМІ одразу після повідомлення DARPA згадали про проект далекобійної ракети для перехоплювачів МіГ-31 і МіГ-41 з назвою «Багатофункціональний ракетний комплекс далекого перехоплення». Але російська розробка ще навіть не дійшла до стадії розробки рендерів-ескізів.

 

Андрій Артюх, “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”

 

Читайте також: