Розроблений «ударний» БПЛА для роботи в приміщеннях

Міністерство оборони Великобританії повідомило про розробку перспективного безпілотного літального апарата з попередньою назвою i9. Це мультикоптер невеликого розміру, оснащений стрілецькою зброєю і новітніми засобами управління. Такий БПЛА може суттєво розширити бойові можливості військ, зокрема, для роботи в приміщеннях.

 

Метою проекту, розробка якого здійснюється під наглядом Стратегічного командування Великобританії, є пошук і напрацювання рішень для створення бойового безпілотника, здатного ефективно працювати в обмеженому просторі; і не лише за командами оператора, а і самостійно.

 

Проектуванням апарата займається компанія-стартап, а її назва не розкривається: проект має надто високий пріоритет. Хоча британське видання The Times вже опублікувало фото гексакоптера з підвіскою, яка нагадує стрілецьку зброю, неможливо встановити, чи має цей БПЛА відношення до i9. Також The Times опублікувала деякі фото-візуалізації коптера, які ми теж наводимо нижче у цьому матеріалі.

 

Попри секретність, військове керівництво Великобританії розкрило деякі ттх нового апарату – принаймні, ті, яких необхідно досягнути проектувальникам. За даними з відкритих джерел, новий i9 – це дистанційно керована платформа з сучасними радіоелектронними засобами, власної оптикою і озброєнням. У міру розвитку вона може отримувати нові компоненти і засоби, які серйозно впливають на бойові якості.

 

Основою комплексу є безпілотник вертолітного типу з шістьма несучими гвинтами. Діаметр такої машини не перевищує 1 метр, інші розміри і маса невідомі. Стверджується, що при своїх габаритах БПЛА здатний працювати всередині будівель і приміщень. Несуча система начебто захищена від зіткнень з навколишніми предметами.

 

БПЛА має отримати комбіновану систему управління, що дозволяє працювати за командами оператора або самостійно. В автономному режимі i9 повинен стежити за обстановкою, використовуючи датчики, планувати оптимальний маршрут для піхоти і знаходити потенційно небезпечні об’єкти. При цьому безпілотник зможе наближатися до стін – вирішена проблема порушення повітряних потоків і зниження ефективності гвинтів.

 

Читайте також:

На борту i9 є відеокамера, сигнал якої в режимі реального часу передається на операторський пульт. За рахунок цього оператор може самостійно стежити за обстановкою і управляти польотом. Крім того, відеосистема інтегрується з елементами штучного інтелекту, що забезпечують виявлення та супроводження противника. Такі функції необхідні для використання стрілецької зброї.

 

Незважаючи на максимальну автономність, БПЛА не зможе самостійно застосовувати озброєння – рішення про відкриття вогню залишиться за оператором. При цьому процес супроводу цілі, наведення зброї і стрільби буде автоматизовано, і від людини потрібен буде тільки дозвіл на відкриття вогню.

 

Озброєння БПЛА – як мінімум дві гладкоствольні рушниці неназваного типу на установці-стабілізаторі з механізмами наведення. Боєкомплект, скорострільність, дальність ураження і т.д. поки не вказуються; зазначено, що в майбутньому i9 може отримати й іншу зброю – автоматичні стрілецькі системи або навіть малогабаритні ракети.

 

Апарат призначається для підтримки бійців в умовах зіткнень в міській забудові і всередині будівель. Обмежені розміри апарата, за планом, мають дохзволити йому пролітати через наявні отвори і проломи, в тому числі, недоступні для людини. За допомогою відеокамери і датчиків БПЛА зможе забезпечити ведення візуальної розвідки.

 

Можливо, буде передбачений режим картографування зі складанням дво- або тривимірної моделі приміщень. Наявність таких функцій серйозно спростить вирішення бойового завдання – вже на стадії підготовки до бою буде отримано максимум інформації.

 

Також i9 зможе атакувати інші БПЛА аналогічних розмірів. Для цього може використовуватися стрілецьке озброєння або таран. За очікуваннями конструкторів, по ефективності боротьби з безпілотниками комплекс i9 перевершить бійців зі штатною зброєю.

 

концепція розвідувально-бойового БПЛА для роботи в приміщеннях зараз дійсно дуже затребувана, і такі розробки ведуться не лише британцями. Проте реалізація задуму вирізняється високою складністю, і для розробки такого комплексу потрібно вирішити кілька складних задач.

 

Найменш складним є платформа – гексакоптер цілком реально оснастити підвіскою для необхідного обладнання та рушничної установки… тут доступні всі необхідні технології. Однак це означає додаткове навантаження, і, відповідно, інші вимоги до апарата.

 

Читайте також:

Зовсім інше питання – створення систем управління з штучним інтелектом, здатних виконувати всі зазначені завдання. Такий БПЛА повинен мати вкрай надійні оптичні та інші засоби, щоб швидко і надійно розпізнавати озброєних людей, і при цьому бути інтегрованими в ШІ… На вирішення таких завдань може піти чимало часу, а без них комплекс не зможе показати перевагу над аналогічними апаратами” – такі відгуки інженерів на цю розробку наводить британська преса.

 

Зауважимо, що розробка таких безпілотних апаратів не вимагає вкрай високого розвитку технологій (за виключенням деяких складових, зокрема – операційної системи зі штучним інтелектом). За наявності відповідного запиту армії, розробкою таких апаратів, або їх простіших прототипів могли би займатися і українські підприємства.

 

Тим паче, наші інженери постійно працюють над новими розробками: так, нині готуються до фінальних випробувань вітчизняного БПЛА PD-2 та його можливої експлуатації в підрозділах ЗСУ. Апарат вже випробовували на ударостійкість, кліматостійкість, перевантаження. Невдовзі PD-2 було представлено на полігоні «Широкий Лан» для підбиття підсумків випробувань.

 

Виходячи з актуальних завдань українських військових підрозділів, легко зрозуміти, що нині вони мають більший запит саме на розвідувальні та ударні БПЛА, на кшталт турецьких «Байрактарів». Та не слід забувати, що рано чи пізно ООС на Донбасі перейде в стадію банальної зачистки від залишків російських військових та підтримуваних нею бойовиків. Відповідно, для ведення бойових дій в умовах міста чи селищ, де висока ймовірність щільного вогневого контакту, подібні компактні БПЛА були би вкрай корисними.

Судячи з повідомлень британських медіа, проект i9 вже на етапі випробувань дослідного зразка, але він поки що потребує подальших доопрацювань. Подробиці випробувань не повідомляються. Однак, сам факт появи такого проекту показує цікаву тенденцію. Розвиток технологій вже зараз дозволює розробляти безпілотники нового типу: вони здатні значно розширити можливості військових підрозділів там, де раніше доводилося покладатися виключно на підготовку особового складу.

 

Андрій Артюх, “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”.

 

Читайте також: