ВМС США показали, як виглядатиме надновий есмінець, який замінить Zumwalt та Arleigh Burke

  На сьогодні Військово-морські сили (ВМС) США є найпотужнішими у світі. Американці збудували 70 есмінців типу Arleigh Burke («Арлі Берк»). Корабель постійно покращують, роблячи його дедалі небезпечнішим для супротивників.

 

  Теоретично обігнати американців може Китай, тим більше, що конвеєр китайського суднобудування працює на повну потужність. Пекін вже ввів у дію близько 20 есмінців типу 052D (їх будують з 2012), а також чотири гігантських ескадрених міноносці типу 055 (повна водотоннажність складає 13 000 тонн), які іноді в пресі називають «крейсерами».

 

  Китайських сил недостатньо для того, щоб кинути реальний виклик американцям. У той же час самі американці зазнають серйозних труднощів. Спочатку Штати хотіли побудувати 32 есмінці Zumwalt («Зумвольт»), пізніше це число зменшили до 24, потім до семи і нарешті до трьох одиниць.

 

Ескадрений міноносць типу «Зумвольт»

  Тож, реальною заміною для кораблів типу Arleigh Burke стане інший есмінець. Програму назвали DDG(X) або Next-Generation Guided-Missile Destroyer. Вона стала кульмінацією ініціативи Large Surface Combatant (LSC), яка пішла за скасуванням програми CG(X), скороченням закупівель есмінців класу Zumwalt та можливою необхідністю заміни існуючих есмінців та крейсерів. Зрештою LSC трансформувалася в DDG(X) із програмним офісом, створеним у червні минулого року.

 

  Як виглядатиме новий корабель, Військово-морські сили США показали в січні цього року.

 

  Де-факто, це лише одна з можливих конфігурацій корабля. Тим не менш, вона дозволяє зробити деякі висновки. Йдеться про надзвичайно великий корабель (точні розміри не вказані), який матиме широкі протичовнові та ударні можливості, а також потужну зброю спрямованої енергії.

 

  Сам концепт DDG(X) та деякі деталі його конструкції представили у рамках симпозіуму Surface Navy Association National Symposium, який проходив у Арлінгтоні (штат Вірджинія, США). Американці не відмовляються від виробництва есмінців Arleigh Burke, проте можливості корабля вважають недостатніми з погляду перспектив його вдосконалення. Це нерозривно пов’язане з гіперзвуковою зброєю, яку зараз створюють США.

 

  Як стало відомо раніше, проблемний Zumwalt стане першим із кораблів, який отримає таку зброю. У той же час, як уже зазначалося вище, таких есмінців лише три, а кораблям типу Arleigh Burke може не вистачити внутрішнього простору, щоб стати справжніми платформами для запуску гіперзвукової зброї. Зважаючи на це, США остаточно відмовилися від ідеї отримати «малопомітний» флот. Новий корабель набагато більше схожий на Arleigh Burke, ніж на «Зумвольт».

 

  Самі Військово-морські сили заявляли, що використовують “еволюційний” підхід до проектування. Це означає, що він спирається на технології, перевірені на застарілих нині крейсерах, а також при модернізації есмінців типу Arleigh Burke.

 

Есмінець ВМС США

  Корабель від початку створюють під вимоги азіатсько-тихоокеанського регіону з прицілом на дії на гігантських морських просторах. Крім того, він зможе ефективніше, ніж попередники, діяти в Арктичному регіоні. Дальність плавання корабля зросте приблизно на 50% порівняно з попередником. Цього планують досягнути за рахунок підвищення ефективності використання палива, а також зниження витрати пального не менше ніж на 25%.

 

  DDG(X) спиратиметься на елементи бойової системи, успадковані від «Берка», включаючи систему радіолокації AN/SPY-6, а також корабельну багатофункціональну бойову інформаційно-керуючу систему AEGIS Baseline 10.

 

  Корабель отримає два зенітно-ракетні комплекси безпосереднього захисту Rolling Airframe Missile (RAM) на 21 заряд, які вже широко використовують. Пізніше на їхнє місце планують встановити два лазери потужністю 600 кіловат. Вони будуть у десять разів потужнішими за лазерні системи, які застосовують зараз. Експерти називають 600-кіловатний лазер оптимальним для знищення крилатих ракет, що низько летять. Крім того, DDG(X) отримає 150-кіловатний лазер, встановлений у передній частині.

 

  Також DDG(X) отримає уніфіковану корабельну установку вертикального пуску для керованих ракет Mk 41 з 32-ма зарядами. Військово-морські сили припускають, що DDG(X) матиме «приблизно ту саму потужність» ударного ракетного озброєння, що й есмінець DDG-51 Flight III, який має 96 зарядів.

 

  Відомо, що у перспективі Mk 41 планують замінити на 12 більших ракет. Ймовірно, мова про гіперзвукову зброю. Розміри корабля дозволяють зробити це. З очевидних переваг DDG(X) перед «Берком» – більший ангар, де зможуть базуватися пілотовані вертольоти та безпілотники. Есмінець хочуть забезпечити додатковим модулем корисного навантаження.

 

  Щодо термінів — раніше ВМС заявляли, що мають намір розпочати будівництво нових есмінців до 2028 фінансового року. Однак, поки що немає ясності щодо майбутніх витрат. Вартість корпусу корабля оцінюють приблизно в один мільярд доларів: решту можна буде порахувати окремо. DDG(X) майже напевно стане однією з найдорожчих програм в історії ВМС США та викличе чимало суперечок та протиріч. Тут доречно згадати і про гігантські кошти, які американці повинні будуть витратити на багатоцільову субмарину нового покоління (SSN[X]) та стратегічний човен типу Columbia.

 

  “Ми, військово-морський флот, продовжуватимемо розвивати наші бойові та інші можливості для стримування загроз. І нам знадобиться платформа, яка зможе використати нові технології для цього.

 

  Можливості, які нам знадобляться в 21-му столітті для продовження боротьби з загрозою, — це зростання ефективності сенсорів для наших ракетних засобів, зброя спрямованої енергії, яка насправді вимагає великої потужності, підвищеної живучості та підвищеної доступності енергії” — розповіла директорка програми DDG(X) Кетрін Конелі.

 

  Крім того, Сполучені Штати реалізують амбітну програму фрегата нового покоління типу Constellation (не рахуючи авіаносців типу «Джеральд Р. Форд» та універсальних десантних кораблів типу «Америка»). І попри такі високі військово-морські амбіції США, поки що вони не суперечать їхнім фінансовим можливостям.

 

Андрій Артюх, НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС