Від сьогодні Україна заговорить українською

З 16 січня 2021 року розпочинає діяти стаття 30 Закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Українська мова офіційно стане мовою обслуговування споживачів в Україні.

 

Закон “Про забезпечення функціонування української мови як державної” хоч і вступив в силу ще 16 липня 2019 року, однак впроваджується поступово.

 

Законом закріплюється положення української мови як єдиної державної (офіційної) мови в Україні. З моменту набуття чинності документ є обов’язковим для органів державної влади та громадських сфер по всій Україні.

 

Водночас сфері обслуговування дали трохи часу. Але від сьогодні, з 16 січня 2021 року. всі надавачі послуг: супермаркети, кафе, ресторани, банки, аптеки, АЗС, спортзали, бібліотеки, інтернет-магазини, …, незалежно від форми власності, зобов’язані обслуговувати споживачів і надавати інформацію про товари і послуги виключно українською мовою.

 

Йдеться також про освітні послуги (у т.ч. гуртки і секції), медичне обслуговування, надання соціальних послуг тощо. Українською мовою має подаватися інформація в цінниках, квитках, меню, інструкціях,… Але допустиме дублювання інформації іншими мовами.

 

За словами уповноваженого із захисту державної мови Тараса Кременя, виключно на прохання клієнта його персональне обслуговування може здійснюватися іншою мовою.

 

У разі систематичних порушень мовного законодавства з 16 січня 2021 року Секретаріат Уповноваженого із захисту державної мови може штрафувати підприємство.

 

“Якщо такі порушення протягом року будуть повторюватися і матимуть системний характер, ми маємо право накладати штраф. Здавалося б, для когось ця сума невелика (від 5,1 тисячі до 6,8 тисячі гривень), але вона битиме не стільки по кишенях бізнесу, скільки — по репутації. А це як раз те, що напрацьовується роками”, — сказав мовний омбудсмен Тарас Кремінь, водночас він радить врегульовувати питання на місці з працівником закладу чи його керівництвом.

 

Слід наголосити, що закон передбачає покарання за публічне приниження чи зневажання української мови буде підставою для притягнення до юридичної відповідальності. За умисне спотворення української мови в офіційних документах і текстах або створення перешкод та обмежень у застосуванні української мови також каратимуть.

 

Крім того, закон зобов’язує посадових осіб володіти державною мовою і послуговуватися нею при виконанні службових обов’язків.

 

Також українська мова повинна використовуватися в освітній сфері і трудових відносинах, у медичній сфері, обслуговуванні споживачів, у публічних заходах, рекламі та інших сферах.

 

Торкається документ і сайтів. Вони мають відкриватися спочатку українською, а на «іншомовну версію» споживач зможе переключитися за бажанням.

 

Контролювати виконання закону будуть Уповноважений із захисту державної мови та його представники.

 

Даний закон має як своїх противників так і прихильників. У Верховній раді зареєструвано законопроект, яким пропонується скасувати норму про штрафи для сфери послуг, якщо вона не перейде на українську з 16 січня. Ініціаторами виступили “Слуги народу”, один з них Максим Бужанський. Він пояснив ініціативу так: – Це абсурд, бізнес зобов’язаний тільки платити податки, і нічого більше, решта регулює ринок. Я не хочу нічого міняти по частинах в самому законі про мову, він весь кривий. Але пропоную просто скасувати ці штрафи, і вирішити це питання таким чином…

 

З ним не згоден волонтер Борис Редін. На своїй сторінці у facebook він згадує, як у кінці 90-тих не міг користуватися російською у Москві, бо «обслуговуючий персонал» із Середньої Азії вдавав, що її просто не розуміє. Борис Редін вважає, що вимога в Російській Федерації послугуватися російською мовою правильна. «Але у нас чомусь абсолютно аналогічні вимоги вважають утиском прав “русскоговорящих”.

 

Dura lex sed lex — «Закон суворий, але це закон!» Автор фрази приписують політичному діячеві Стародавнього Риму, знаменитому ораторові Марку Туллій Цицерону. І це означає, яким би суворим, дурним, безглуздим, несправедливим він би не був, але закон необхідно знати, поважати і неухильно виконувати. 

 

Нагадуємо: