Експозиція музею поповнилися вітриною, яка розповідає про бойовий шлях 8-ої медичної роти

Історія бойових дій, які розгорнулися в перші найтяжчі місяці в зоні АТО і запам’яталися їхнім учасникам запеклими кривавими боями,  й нині має багато білих плям . Зокрема, й для тих, хто відновлює сторінки бойового путі підрозділів ЗС України у сумнозвісних 2014-2015 роках. До одного з таких підрозділів, чий особовий склад на перший погляд виконував другорядні завдання і сторінки його бойової біографії не рясніють розповідями про подвиги особового складу, належить і 8-ма медична рота, яку влітку 2014 року сформували у Полтаві.

 

Вже після повернення із зони бойових дій і демобілізації частини особового складу, самі військовослужбовці і їхні рідні намагалися донести до полтавців головні вехи на бойовому шляху роти. Про яку, здається, військове керівництво вже і не пам’ятало.  Одною з перших першою почала діяльність з висвітлення бойового путі роти полтавка Таран Тетяна Миколаївна.

 

«Про те, що пережив особовий склад роти, я дізналася від свого чоловіка. Його, «афганця», якому 2014 року було вже за п’ятдесят років,  мобілізували і призначили водієм в санітарну роту, – пригадує жінка у розмові з кореспондентом «НОВА: новини ветеарнів» події тих років.

 

– Як виявилося, санітарам і медикам довелося працювати в найгарячіших точках зони АТО. У тому числі, і в Іловайську, де загинуло і було поранено дуже багато наших військовослужбовців. Живих доставляли до медпунктів, мертвих збирали по полях і евакуювали на підконтрольну нам територію тощо. Командиру роти Анатолію Тополі навіть доводилося вступати в перемовини з сепаратистами, щоб ті дозволили забрати тіла загиблих. А коли рота повернулася до Полтави, дякуючи Богові без втрат, особовому складу навіть не видали посвідчень учасників бойових дій. Чомусь вважали, що  медики в зоні АТО перебували під егідою… Міжнародного Червоного Хреста… 

 

Після цього волонтери і ветерани роти почали активну роботу по відтворенню бойової історії 8-ї медичної роти. У тому числі, і звернулися ще 2016 року до керівництва Національного військово-історичного музею України. До якого Т. Таран передала, як експонати, прапор роти, шеврони бійців тощо. І лише через два роки за дорученням керівництва центрального музейного закладу у Полтавському музеї важкої бомбардувальної авіації, який на той час вже набув статусу філії Національного військово-історичного музею України, було обладнано спеціальну залу, присвячену історії 8-ї медичної роти.

 

Дмитро Кандиба, молодший науковий співробітник відділу науково-фондової роботи  Полтавського музею важкої бомбардувальної авіації – філії Національного військово-історичного музею України, розповів «НОВА», що роту у Полтаві сформували відповідно до розпорядження МО України в серпні 2014 року при Полтавському облвійськкоматі з числа мобілізованих медичних працівників області. Навчання особового складу та укомплектування роти проводили на базі 179-го навчально-тренувальн6ого центру військ зв’язку у обласному центрі. 

 

Читайте також:

Сформувати матеріальну частину роти виявилося важким завданням, адже бракувало багато чого. Допомагали волонтери і керівництво Полтавської ОДА. Так, за допомогою тодішнього голови облдержадміністрації Валерія Головка доволі швидко вдалося знайти шини для автомобілів, акумулятори, мастило-паливні матеріали тощо. На потреби роти медичні установи Полтавщини виділили 45 санітарних автомобілів.

 

Головним завданням, яке було визначено особовому складу роти, стала доставка поранених з полю бою до шпиталів та евакуація тіл загиблих з передової та окупованих територій. В зону АТО рота прибула 28 серпня 2014 року у складі 60 військовослужбовців та 30 санітарних автомобілів. Наступного дня підрозділ вже працював в Іловайську, де точилися криваві бої. Лише протягом чотирьох діб санітари знайшли та вивезли 159 тіл загиблих,  евакуювали 212 поранених, надали медичну допомогу на місці понад чотирьом сотням військовослужбовцям. Після Іловайську роту перекинули до Дебальцевого, Пісків, Авдіївки, Мар’їнки, Мариуполю.  19 вересня 2015 року більшість особового складу роти  повернулася до Полтави…

 

І от нарешті в Національному військово-історичному музеї України відкрили вітрину, присвячену бойовому шляху роти. Про що 9 січня 2021 року сповістило командування медичних син Збройних Сил України.

 

https://www.facebook.com/Ukrmilitarymedic

«В експозиції Національного військово-історичного музею України з’явилася нова вітрина, присвячена 8-ій полтавській медичній роті. «Нас забирав Червоний Хрест» – так каже багато колишніх українських бранців, яких визволили з оточення в районі Іловайська. Насправді це був не «Червоний Хрест», а сформована з полтавчан-добровольців 8-а медична рота, яка займалась вивезенням з зони АТО поранених та наданням їм першої медичної допомоги.

 

Полтавську медроту перекинули в район Іловайська у другій половині дня 29-го серпня. Впродовж 30 серпня – 1 вересня 2014 року полтавчани зібрали та вивезли чималу кількість поранених, полонених та тіла загиблих.

 

Станом на сьогодні про полтавчан майже ніхто не пам`ятає, бо вважають, що в операції брав участь Міжнародний «Червоний Хрест». Проте, завдяки їм залишились живими сотні українців…

 

Олександр Брусенський, “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”

На першому фото: Музейна експозиція в Полтаві, присвячена бойовому шляху 8-ої медичної роти

 

Нагадуємо: