Двократна золота чемпіонка міжнародних Ігор Нескорених організувала в Луцьку спортивний клуб стрільби з лука

Поміж  ветеранської спільноти в Україні доволі широко відоме імя учасниці АТО, активістки жіночого ветеранського руху Майї Москвич. Ця тендітна дівчина з Волині ще 2014 року долучилася до громадського протестного руху і стала активісткою Майдану в Луцьку.

 

За вияв свідомості і участь у революційних подіях їй довелося заплатити неабияку ціну. Через те, що коли з облдержадміністрації виносили портрети В. Януковича, і один з них перевернули до гори дригом і повісили на мотузці на ялинку, тамтешні правоохоронці відкрили проти Майї Москвич кримінальну справу за  статтею хуліганство, яка розглядалася в Луцькому міськрайонному суді.  Активістку відправили під домашній арешт і начепили на неї електронний браслет. А результатом такого ставлення до зображення пана Януковича стала судимість… Потім  було відкрито ще три кримінальні справи, за акції протесту.

 

 Згодом вирок Феміди ледь не став перешкодою, коли дівчина виявила бажання добровільно вступити на службу до підрозділів, котрі воювали в зоні АТО.

 

Бойовий шлях відчайдушної  волинянки виявився довгим і тернистим. Майя в зоні бойових дій служила рядовим стрільцем з травня 2014 року по грудень 2018 року.

 

«Першим підрозділом, до якого мене зарахували, як добровольця,  став батальйон Нацгвардії імені генерала Кульчицького, який під орудою МВС сформували з добровольців самооборони Майдану, – розповідає про вехи своєї бойової біографії дівчина. – Потім служила в розвідувальному батальйоні «Гарпун». Потім, коли батальйон розформували, продовжила службу в складі полку «Миротворець», сформованого ГУ МВС України в Київській області. Службу проходила на посаді стрільця. Звільнилася за станом здоров’я – сказалися виснажливі нічні чергування і постійне носіння дуже важкого бронежилету…».

 

Після звільнення зі служби активістка жіночого ветеранського руху вирішила присвятити себе підтримці та розвитку спорту серед ветеранів. В столиці Майя вирішила опанувати мистецтво стрільби із спортивного лука, яке нині дедалі набуває популярності.  Системні тренування, загартована на передовій воля та прагнення досягти результатів на спортивній ниві  дали свій результат. Її включили до складу Національної збірної України, яку сформували для участі в престижних міжнародних змаганнях Ігри Нескорених, які проводили в жовтні 2018 року в Сіднеї (Австралія) і участь у яких взяли представники 18 націй. Тоді на далекий континент українська збірна вирушила в складі 15 учасників.

 

«Ще за кілька місяців до старту змагань у Сіднеї, проводилися спортивні тестування поміж кандидатів до Національної збірної України, які проходили у Львові, Одесі та Києві. У травні 2018 року  в столиці відбулися Національні Ігри Нескорених, – розповідає спортсменка про свій шлях до збірної України. – Призери Національних Ігор Нескорених, які здобули призові місця у кожній спортивній дисципліні та категорії, а також учасники змагань, які були одними в своїй категорії, стали фіналістами відбору до збірної України. Але призове місце ще не гарантувало «автоматичного» проходу до збірної. Адже кількість  переможців – їх було 60, вчетверо перевищувала кількість місць в збірній, яку сформували з півтора десятка спортсменів…». 

 

Майя Москвич стала однією з тих, хто захищав спортивну честь України на міжнародних змагання. І напрочуд результативно. Зокрема, у змаганнях зі стрільби з луку дівчина здобула дві золоті медалі – в особистому і командному заліках.  Загалом українські спортсмени вибороли 20 медалей, серед яких сім золотих, 10 срібних та три бронзові.

 

Перемога в Сіднеї відкрила шлях до визнання міжнародною спільнотою сили духу українських спортсменів, продемонструвала їхню здатність боротися на рівних із провідними спортсменами із таких країн, як, приміром, США, Велика Британія, Німеччина тощо. І не лише боротися, але й перемагати.   У лютому 2019 року шість українських ветеранок, кожна з яких пішли на війну добровольцем, серед яких була і М. Москвич, запросили на офіційну зустріч до штаб-квартири НАТО в Брюсселі

 

«Наша участь у зустрічі в штаб-квартирі НАТО передбачала показ документального фільму про участь жінок у війні «Невидимий батальйон», офіційні промови кожної з нас, відповіді на запитання щодо російської агресії в Україні. Кажуть це була безпрецедентна подія для української військово-дипломатичної історії…, –  ділиться з «НОВА» спортсменка-ветеранка.

 

Київський період в житті Майї закінчився в 2019 року, коли вона повернулася до Луцька. Столиці вона вдячна за те, що там були створені всі необхідні умови для розвитку її спортивної кар’єри. Повернувшись до Луцька спортсменка замислилася над ідеєю створити і в своєму обласному центрі щось на кшталт секції або спортивної школи, де можна було би тренуватися із стрільбі з луку не тільки ветеранам, але й всім бажаючим.

 

Шлях до створення в Луцьку клубу стрільби з лука «Archers Birds» виявився непростим. Звісно, серед численних організаційних проблем, які довелося вирішувати ветеранці, на перше місце  вийшли фінансові. Вірніше, відсутність грошей на започаткування справи. Улітку 2019 року М. Москвич створила секцію стрільби з лука в Луцьку за підтримки Інваспорту. Матеріальна база була дуже скромною: перші любителі стрільби використовували всього «чотири з половиною луки». Але за  час, що вже минув відтоді, на заняття прийшли й ті, хто виявив бажання не лише займатися, але й розвивати в місті цей вид спорту. Отже, поступово почала формуватися команда.  Проте, організаторці клубу доводилося відмовляти чималій кількості бажаючих, бо матеріальна база залишалася слабкою.  Особливо це  розчаровувало батьків, які приводили на заняття своїх дітей, бо в клубі не було дитячих луків…

 

«Ми вирішили, що пора переходити на новий рівень. Зареєстрували Федерацію стрільби з лука, працюємо над орендою приміщення. Але головне для нас – це збільшення кількості луків, щоб можна було на чому займатися, – переказує перипетії організаційного періоду М. Москвич. – І ми розробили проект і подали його на бюджет участі в місті Луцьку. В якому передбачили виділення грошей на закупівлю шести дорослих і п’яти дитячих луків для початківців. Набрали необхідну кількість голосів і перемогли. Міська рада виділила нам 100 тис. грн. на розвиток спорту із стрільби з лука. На  ці гроші ми закупили десять луків для початківців. І тепер справа пішла на лад…».

 

Правда, не все іде так, як хотілося б, не приховує спортсменка. Для занять клуб  «Archers Birds» все ще орендує тир, який погано обладнаний і майже не пристосований для стрільби з лука. Вирішувати поточні фінансові проблеми допомагають членські внески членів клубу. Як би там не було, але початок небаченої до сьогодні в Луцьку справі покладено.

 

Майя Москвич не втрачає оптимізму щодо зміцнення організаційної структури Федерації стрільби з лука. Тим більше, що вже перший період існування клубу довів правильність її рішення.  І не тільки в тому, що в Луцьку дедалі більшає поціновувачів такого спорту, як стрільба з луку, але й підготовці вже перших спортсменів, які можуть претендувати на участь в Міжнародних Іграх Нескорених, які цього року пройдуть в Газі (Нідерланди).

 

Правда, свого вихованця ще необхідно «озброїти» луком для професіональних спортсменів, який коштує до чотирьох тисяч євро. Але й ця проблема вирішиться, переконана ветеранка. Адже виступи українських спортсменів на міжнародних змаганнях Ігор Нескорених довели, що спортивний потенціал України дуже великий. Слід тільки потурбуватися на державному рівні про їхню підготовку і вирішення фінансових питань…

 

Олександр Брусенський, “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС” 

Нагадуємо: