В США обговорюють концепції нового основного танка

  Восени минулого року Центр наземних транспортних засобів армії США (GVSC) розкрив нові подробиці перспективної програми OMT (Optionally Manned Tank – «Опціонально пілотований танк»). Центр провів серію консультацій з танкістами однієї з частин, на яких були представлені макети і візуалізації бойових машин, виготовлені за нинішніми вимогами концепту OMT. Всього армійцям показали чотири варіанти бойової машини разом з тактико-технічними характеристиками, однак в мережі нині є три з них.

 

Як відомо, в даний час метою програми OMT є розробка зовнішнього вигляду перспективного основного танка, що може бути взятий на озброєння на початку тридцятих років.

 

Перший концепт пропонує будівництво машини з переднім відділенням управління, кормовим моторним відсіком і, ймовірно, дистанційно керованою, «безлюдною» баштою. До характерних особливостей можна віднести два люки для екіпажу, похилий «лоб» башти і велику кормову нішу, а також різні навісні засоби захисту. Орієнтовна вага – 54,9 тонни.

 

  Модель пропонується оснащувати 120-мм гладкоствольною гарматою з автоматом заряджання. На башті – прилади спостереження і два дистанційно керованих бойових модуля з кулеметами калібру 12,7 і 7,62 мм. Боєкомплект – 28 снарядів для гармати, 1 тисяча патронів великого калібру і до 11 тисяч дрібніших.

 

Другий концепт передбачає будівництво танка схожої архітектури. Використовується корпус задньомоторного компонування з «капсулою» екіпажу, за якою знаходиться бойове відділення. Бортова проекція корпусу прикрита динамічним захистом, корми – ґратчастим екраном. Маса цього танка суттєво більша – майже 59,9 тонни.

 

  Модель пропонується оснастити гарматою з потужним дульним гальмом. Додаткове озброєння – два модулі з кулеметами різного калібру, а також спарений кулемет. Готовий до застосування боєкомплект гармати – 30 снарядів, ще 6 помістили в другій черзі. Також танк несе 1 тисячу патронів для великокаліберного кулемета і 11 тисяч для двох інших.

 

Третій концепт танка OMT нагадує деякі сучасні зразки. Це машина традиційної компоновки з нестандартним двомісним відділенням управління і «традиційною» баштою, яка відрізняється великими розмірами і здатна нести відповідне озброєння. На відміну від інших концептів, цей має тільки навісні екрани без динамічного захисту і решіток; вага такого танка перевищить 64,8 тонни.

 

  Цей проект танка оснащується гарматою понад 100 мм з характерним дульним гальмом і має боєкомплект з попереднього концепту – 36 снарядів і 12 тис. патронів двох типів.

 

Цікавою особливістю всіх трьох концептів є можливість інтеграції власного розвідувального БПЛА, щоб вивчати місцевість і шукати цілі. Крім того, судячи з назви програми, перспективний ОБТ зможе працювати під управлінням екіпажу або віддаленого оператора. Але як саме буде реалізовано опціональну наявність екіпажу – поки невідомо.

 

Американські профільні ЗМІ повідомляють, що танкісти з бази Форт Беннінг, які оцінили представлені концепти, в першу чергу підтвердили необхідність використання допоміжної силової установки (з нею танк зможе виконувати деякі функції, не запускаючи основний двигун). Пропонується запровадити розвинену систему самодіагностики та передбачити можливість управління і стрільби при вимкненій електроніці – за рахунок механіки і гідравліки.

 

  Серед інших побажань: система управління вогнем повинна як і раніше включати незалежні прилади командира і навідника. Стандартні прилади слід доповнити системою «прозорої броні» і засобами розпізнавання «свій-чужий». Пропонується розробити і нову систему протидії вогневим засобам противника, яка повинна відправляти на ворожі датчики невірні дані.

 

Ідею використання БПЛА схвалили, але внесли кілька пропозицій. Танкісти вимагають використовувати оптику з гарною якістю зображення; бажана функція автоматичного повернення безпілотника на носій; існує також інтерес до БПЛА «на прив’язі», які отримують електроенергію від танка і мають тривалу автономність. Ідея використання легкого розвідувально-ударного БПЛА в основному відкидалася.

 

Читайте також:

  “Немає обмежень щодо майбутніх концепцій системних технологій і тих речей, які інженери зможуть реалізувати на майбутній платформі. Завдання полягає у винесенні творчих ідей, які ще навіть не в розробці, і намаганні уявити бойові дії в майбутньому та подумати про те, як наземний транспорт діятиме в різних типах середовищ”, – розповів сержант Вільям Пулкінен з 194-ї бронетанкової бригади Форту Беннінг.

 

Цікаво, що виключно консультаціями з військовими Центр транспортних засобів армії США не обмежується. Після презентації концептів були розроблені віртуальні, комп’ютерні прототипи ще неіснуючих танків, на яких бійцям дали можливість «потренуватися».

 

  Оцінювалися такі параметри:

  1. Здатність пропонованих конфігурацій ОБТ вести бойові дії;
  2. Як кожна з ключових технологій ОБТ впливає на експлуатаційну корисність автомобіля?
  3. Тактичні наслідки поведінки та летальність використання різних систем зброї;
  4. Вплив на ефективність команди управління екіпажем, включаючи здатність виконувати ключові бойові завдання.

 

“Тут ми отримуємо інформацію майже «з полів» від наших танкістів, які найкраще знають, що вони мають на війні сьогодні і що вони хочуть побачити завтра. І це має вирішальне значення для цього процесу”, – розповів бригадний генерал армії США Росс Коффман.

 

“Перш ніж ми зігнемо перший шматок металу, ми таким чином отримаємо знання від солдат щодо калібрування розмірів боєприпасів, оптимальних вимог до швидкості тощо. Участь у цих віртуальних експериментах є частиною нашої навчальної кампанії, яка дозволяє нам вдосконалити техніку та забезпечити найкращу, найсучаснішу технологію, яка інтегрується в остаточний дизайн”, – додав генерал.

 

Очікується, що вказані побажання військових будуть враховані під час подальших робіт над проектом нового основного танка. Нині GVSC продовжує науково-дослідні роботи і підбирає найбільш цікаві і корисні ідеї і рішення. Поточна стадія робіт по OMT триватиме до 2023 року, коли планується сформувати оптимальний вигляд нового танка, після чого проект запропонують замовнику, який визначить його подальшу долю.

 

Андрій Артюх, “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”

 

Нагадуємо: