Cімейство керованих бойових модулів ВОЛЯ дасть друге життя БТР та БМП

Українська промисловість пропонує потенційним замовникам ряд дистанційно керованих бойових модулів для установки на бронетехніку. Зокрема, компанія «Нова технологiя» (село Засупоївка, Київська область), розробила лінійку модулів «Воля».

 

Першим в новому сімействі з’явився дистанційно керований бойовий модуль «Воля», який пропонується для переозброєння старих БМП. Його виконано в металі, та одну з дослідних бронемашин на шасі БМП-1 обладнали таких модулем.

 

Згодом було презентовано новий модуль «Воля-Д», який загалом повторює конструкцію першої моделі «Воля», але відрізняється зменшеними габаритами і масою.

 

Крім того, офіційний сайт компанії «Нова технологiя» згадує і третій ДУБМ цього сімейства під назвою «Воля-Л», але не наводить ніяких подробиць. Відомо, що це полегшений модуль, озброєний тільки кулеметом і придатний для установки на різні носії.

 

Загалом же принцип конструкції «Волі» наступний: є бойове відділення з баштою, що несе озброєння, і підбаштовою конструкцією з робочим місцем оператора-навідника. Виріб має ширину 2,15 м і висоту 820 мм, повна маса з боєкомплектом становить 2 тони.

 

Оригінальна «Воля» має броньовий купол башти, що дає захист від 7,62-мм бронебійних автоматних куль; заявлена можливість установки додаткової броні. Комплект масою 250 кг підвищує захист до наступного рівня (12,7-мм кулі).

 

У лобовій амбразурі вежі поміщена загальна установка з 30-мм автоматичною гарматою ЗТМ-1, кулеметом ПКТ і гранатометом КБА-117. На бортах башти є рухомі пускові установки комплексу «Бар’єр» та гранатомети.

 

Боєкомплект «Волі» включає 290 пострілів для автоматичної гармати, 116 гранат (з них тільки 29 готові до негайного використання) і 1400 патронів (350 в коробі першої черги). На пускових установках поміщається дві керовані ракети, ще дві знаходяться всередині модуля.

 

На башті ДКБМ є блок оптико-електронних приладів. Заявлена можливість установки повноцінного панорамного прицілу. Використовується цифрова система управління вогнем, що забезпечує застосування всіх штатних озброєнь. Максимальна дальність виявлення великих наземних цілей досягає 10 км вдень і 3,5 км вночі, що має забезпечити ефективне застосування всіх наявних озброєнь.

 

Управління модулем здійснюється з пультів командира і оператора. Оператор сидить безпосередньо під вежею, а командирське місце може встановлюватися в будь-якій частині бронемашини-носія.

 

ДКБМ «Воля-Д» має схожі тактико-технічні характеристики, але він менший, компактніший, зроблений на основі башти зменшених розмірів і маси. При цьому склад озброєнь і боєкомплект є такими ж, забезпечується той же рівень захисту і можливість установки додаткової броні. Башту перекомпонували, змінили розташування деяких агрегатів. Бойова маса «Волі-Д» без додаткового бронювання скорочена до 1,6 тон.

 

Щодо ДКБМ «Воля-Л», то це, вочевидь, легкий бойовий модуль, оснащений тільки кулеметом. Зовні він схожий на ряд інших сучасних ДКБМ західної розробки. В основі конструкції лежить U-подібний опорно-поворотний пристрій, що монтується на носії. Між вертикальними опорами підвішена рухома частина модуля з кулеметом НСВ і оптико-електронним блоком. Ящик для патрони розташований праворуч, над ним є система підведення стрічки до кулемета.

 

Бойові модулі серії «Воля» пропонуються для установки на легку і середню бронетехніку різних моделей. Це можуть бути старі зразки радянського виробництва або сучасні українські або іноземні машини. Таким чином, компанія-розробник розраховує на отримання контрактів.

 

Читайте також:

«По суті, відрізняються ці модулі тільки складом обладнання та системою управління вогнем (СУО), причому з останньою у нас досить великі проблеми. Справа в тому, що в країні фактично немає якісної сучасної СУО з пристойними тепловізорами. Щодо сучасних у цьому плані можна назвати тільки «Парус», який виробляється серійно і встановлюється на БТР-3 і БТР-4. Останній варіант для БТР-4МВ1 має у своєму складі приціл ОЕП-ВН виробництва Ізюмського приладобудівного заводу, тепловізор і лазерний далекомір» – пише військовий експерт Михайло Жирохов.

 

У жовтні минулого року з’явилася перша інформація про можливий експорт ДКБМ «Воля». Іноземні ЗМІ повідомляли, що «Нова технологiя» спільно з компанією «Техімпекс» запропонувала цю продукцію арміям Єгипту і Уганди. Ці країни мають у своєму розпорядженні великий парк бронетехніки радянського виробництва. Про можливі закупівлі «Волі» для української армії взагалі не повідомлялося.

 

Читайте також:

Судячи з усього, так сталося через те, що ЗСУ розробка не зацікавила, хоча й були проведені показові стрільби на навчаннях. Проблема, однак, може бути не у якості «Волі», а у підході до модернізації техніки, на яку ці модулі мають встановлювати. Вірніше – у відсутності підходу.

 

“…незважаючи на відносно велику кількість розроблених зразків бойових модулів, для програми модернізації БМП-1 і БМП-2 досі нічого не вибрано. А програма вже не просто дозріла, а й перезріла. Адже після втрат під час окупації Криму та бойових дій на Донбасі Україна була змушена не тільки задіяти всі машини, що знаходилися на зберіганні, а й купити велику партію в Східній Європі. Однак цим БМП в кращому разі 35–40 років, вони побудовані на технічних рішеннях 1960-х”, – повідомляв Жирохов.

 

До переваг лінійки ДКБМ «Воля» можна віднести наявність цілого сімейства виробів з різними можливостями, але на загальній базі. Це дає потенційному замовнику вибір, а заявлені технічні особливості і характеристики в цілому відповідають рівню сучасних зарубіжних зразків, що теж важливо для успішності продажів. Однак яким чином розробники збираються потіснити перевірених конкурентів на міжнародному ринку – невідомо, адже суттєвих переваг над аналогічними модулями «Воля» все ж не має.

 

Андрій Артюх, “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”

 

Нагадуємо: