В очікуванні війни: коли і де варто очікувати «наступної фази» російських військових навчань «Кавказ-2020», які офіційно щойно закінчилися?

Напруженість між Туреччиною і Росією в Сирії почала зростати після невдалих переговорів, проведених сторонами на минулому тижні. Туреччина готується до розвитку подій за найгіршим сценарієм, бо переговори в Анкарі показали, що Москва не хоче нової мирної угоди, майже одноголосно зазначають спостерігачі, які відстежують події в Сирії.

 

Після кількох років запеклих боїв і втрат утримувана повстанцями провінція Ідліб в Сирії, де останні шість місяців намагалися дотримуватися перемир’я, знову опинилася на межі повномасштабної війни. Ситуація змінилася після провалу дипломатичних переговорів на високому рівні в Анкарі між російськими і турецькими офіційними особами.

 

Турецьке джерело, знайоме з ситуацією, повідомило журналістам, що переговори між Анкарою і Москвою провалилися через те, що «російський ведмідь не погодився ні на що розумне». «Вони просто не хочуть слухати», – зазначило джерело.

 

У той же день, коли переговори невдало завершилися, російські військові літаки відразу завдали бомбових ударів по околицях Ідліб. Трохи згодом режим Асада організував провокацію з навантаженими людьми автобусами, які спробували прорватися через турецькі військові спостережні пункти і блокпости.

 

Читайте також:

Росіяни під час переговорів і на численних зустрічах повторюють одне і те ж, звинувачуючи Туреччину в невиконанні своїх зобов’язань по «Сочинській угоді».

 

Хоча Анкара прямо і не говорять, але Туреччина постійно дає зрозуміти Росії, що саме Москва ініціювала військовий наступ в Ідлібі навесні, в наслідок якого загинуло більше 60 турецьких солдатів і Туреччина втратила контроль над значною територією біля стратегічної траси М5.

 

Як зазначають джерела в Анкарі, після цього президент Туреччини Ердоган втратив довіру до Путіна. З тих пір Туреччина намагається не повторювати помилку і вже кілька місяців нарощує свою військову присутність на півночі Сирії. Анкара направила значні військові сили в Ідлібі, включаючи спецназ, бронетехніку, танки і системи ППО. Туреччина також створила об’єднаний операційний штаб з опозиційними збройними групами в місті Хатай, щоб швидко відреагувати на будь-який напад з боку сил Асада і Росії.

 

Ідліб має першорядне значення для турецького керівництва, оскільки Анкара не може дозволити собі ще одну кризу сирійських біженців в умовах економічних проблем на тлі пандемії, коли в Туреччині наростають ксенофобські невдоволення сирійцями.

 

Один з принципових кроків турецьких військових – розміщення систем ППО. «Асад більше не може безкарно використовувати літаки», – заявив один сирійський експерт виданню Middle East Eye. Однак, що стосується російської авіації, то тут виникає проблема, яка напряму пов’язана з існуючими проблемами у взаєминах Туреччини і Російської Федерації.

 

Читайте також:

Під час зустрічей в Анкарі турецькі офіційні особи заявили росіянам, що Туреччина тепер має більший контроль в Ідлібі і що ХТШ (Хайят Тахрір аш-Шам) більше не становить загрози, якою вона була раніше. «Зараз ми знаходимося на місці, і ХТШ більше не володіє свободою маневру як раніше», – сказав турецький чиновник журналістам.

 

« А росіяни хочуть, щоб ми повністю усунули ХТШ і інших з Ідліб. Але куди ми їх відправимо? Тим більше багато місцевих жителів також вважають їх героями, які захищають їх від режиму Асада », поскаржився турецька чиновник.

 

В останні місяці турецько-російські військові патрулі на стратегічній автомагістралі М4 піддалися обстрілу раніше невідомого угруповання «Катаїб Хаттаб аш-Шішанов». Про цю угруповання нічого не відомо. Багато хто вважає її інструментом російських спецслужб. Ці підозри раптом посилилися після того, як Москва зажадала від Анкари поступитися територію Ідліб за трасою M4, апелюючи це атаками угруповання «Катаїб Хаттаб аш-Шішанов».

 

Сама назва угруповання також наводить на думку про те, що воно обрано в стилі російских пропагандистів. У назві угруповання відразу два відразу впізнаваних і знайомих для більшості обивателів «бренду» – Хаттаб, і чеченці.  А очільник  МЗС РФ Сергій Лавров раніше заявив про припинення спільного з турками патрулювання «з міркувань безпеки», при цьому неоднозначно додавши, що у режиму Асада «немає необхідності проводити будь-які операції в Ідлібі».

 

«Можливо росіяни хочуть, щоб ми повірили, що війська не нападуть найближчим часом», – зазначив турецький чиновник в інтерв’ю журналістам. «Але ми їм не віримо», -додав він.

 

В цілому експерти схиляються до варіанту неминучого нападу з боку російських військ і військ «режиму Асада» з іранцями на Ідліб. Але і такі, які з цим не згоден. Деякі офіційні особи в Анкарі вважають, що Росія буде обережна в Ідлібі, тому що їй «потрібна Туреччина як партнер в Лівії». А деякі експерти вважають, що Туреччина все ще «може виправдати очікування Росії».

 

Читайте також:

Сухайл аль-Газі, науковий співробітник Інституту «Тахрір», сказав виданню Middle East Eye, що, незважаючи на обурення Москви з приводу атак на спільні патрулі, Росія сама не виконала Сочинські домовленості і не припинила щоденні обстріли Ідліб.

 

«Згідно з джерелами в ХТШ і «Вільній сирійській армії», Туреччина розпочне операцію із забезпечення безпеки в районі шосе в Ідлібі, щоб нейтралізувати загрозу з боку« Катаїб Хатаб аль-Шішанов »та інших груп, які вже кілька разів атакували бази турецької армії. Ця операція, якщо вона буде успішною, має вирішити проблему з Росією, і Москва втратить привід для початку військового наступу на Ідліб », – говорить експерт.

 

Коментатори вказують, що Росія вже використовувала подібну риторику для наступу на Ідліб на початку цього року, стверджуючи, що у режиму Асада, «немає причин проводити операції в Ідлібі».

 

«Росія може здаватися неактивною, але з військової точки зору вона насправді готова до військової операції, яка може початися в будь-якої миті», – сказав військовий аналітик і ветеран журналістики Левент Кемаль.

 

Читайте також:

«Напруга посилилося після переговорів в Анкарі. Бомбардування стали звичайною справою. Я не здивуюся, якщо в жовтні знову почнуться бойові дії в регіоні Джабаль-Завія, який має вирішальне значення для захисту Ідліб», – додав Левент Кемаль.

 

Турецькі офіційні особи вважають, що зростання числа випадків коронавируса і санкції проти режиму Асала і Росії можуть перешкодити будь-якій спробі Москви. Однак вони також говорять, що вимоги росіян до Арканов вивести свої війська з Сирії навряд чи припиняться найближчим часом.

 

Турки вважають, що Москва буде кожного наступного разу знаходити все нові і нові причини, щоб змусити Анкару «до неприйнятних для Туреччини рішень».

 

«Вони були дуже здивовані нашою військовою реакцією в березні на їх наступ», – сказав журналістам турецька чиновник. «Ми знаємо, чого хочуть росіяни. Вони хочуть, щоб ми вийшли з Сирії, а вони там лишилися».

 

Нам залишається сподіватися, що поки у РФії будуть проблеми у Сирії та Лівії, Україна має час на перепочинок і підготовку до відбиття  продовження неминучої агресії Російської Федерації проти України на наступному етапі російсько-української війни.

 

Нагадуємо: