«Ураган» який перевершив «Град»

 Реактивна система залпового вогню «Ураган» була створена з ініціативи тульського Центрального НДІ точного машинобудування. На базі польової реактивної системи М-21 на початку 60-х років минулого століття тут була розроблена потужна (за вогневим впливом і дальністю) бойова машина реактивної артилерії. У другій половині 1968 був розроблений аванпроект, а в 1969-1970 роках були уточнені тактико-технічні вимоги для дослідно-конструкторської роботи. Проект передбачав створення бойової (БМ) і транспортно-заряджальної (ТЗМ) машин на колісному (ЗІЛ-135ЛМ) і гусеничному (МТ-С) шасі. Розглядався також варіант ТЗМ на базі автомобіля КрАЗ-253. Практичні роботи дозволили визначити типи бойових частин для реактивних снарядів.

 

 Головним інженером системи став конструктор Ганічев, бойової машини – Калачников. В остаточному варіанті РСЗВ «Ураган» була прийнята на озброєння і експлуатується з 1975 року. Серійно реактивну артилерійську систему «Ураган» виробляло російське підприємство «Сплав» (Тула) в період з 1975 по 1991 роки.

 

 РСЗВ 9К57 «Ураган» призначена для ураження відкрито розташованої і прихованої живої сили, броньованої та неброньованої техніки, а також артилерійських, ракетних і зенітних підрозділів, командних пунктів, вузлів зв’язку, складів, місць базування і інших об’єктів супротивника на дальностях від 8-10 до 35 кілометрів. Крім того, система може використовуватися для суцільного мінування місцевості з використанням протипіхотних і протитанкових мін. Для вирішення зазначених завдань комплекс має необхідні бойові і навчально-тренувальні засоби.

 

 Бойова машина (пускова установка) бойовою масою 20 тонн служить для транспортування 16 реактивних снарядів, їх пуску та ураження цілей на площі не менше 42 гектарів. Артилерійська частина – блок з 16 трубчастих напрямних труб з прицільними пристосуваннями, механізмами наведення, засобами зв’язку та управління – розміщена на шасі чотиривісного автомобіля високої прохідності ЗІЛ-135ЛМП (колісна формула 8х8). Блок може наводитися на ціль у вертикальній і горизонтальній площинах. Напрямні надають первинне обертання снаряду для стійкого польоту по траєкторії. Реактивні снаряди можуть запускатися залпом (інтервал 0,5 секунди) і в «рваному» темпі (перші вісім через 0,5 секунди, наступні – через 2 секунди). В останньому випадку знижується частота коливань БМ і підвищується кучність стрільби.

 

 Розрахунок з чотирьох осіб (в мирний час) забезпечує переведення установки в бойове положення, покидання вогневої позиції і перезарядку боєкомплекту протягом 3, 1,5 і 15 хвилин відповідно. При повному завантаженні БМ і ТЗМ можуть пересуватися по шосе з максимальною швидкістю до 65 км/год і без попередньої підготовки долати броди глибиною до 1,2 метра. Запасу палива вистачає на 500 кілометрів шляху. Для вирішення завдань пускова установка може застосовувати реактивні снаряди з осколково-фугасною, касетною (з осколковими бойовими елементами), запальною і об’ємно-детонуючою головними частинами. Залежно від завдання їх маса становить від 89,5 до 99 кілограмів.

 

 Для дистанційного мінування місцевості використовуються реактивні снаряди з касетною головною частиною для протитанкових або протипіхотних мін. Для морального впливу на противника «Ураган» може застосовувати снаряд, головна частина якого міститиме агітаційні матеріали. РСЗВ працює при зовнішніх температурах від -40 до + 50ºС, вітрі до 20 м/с, високій вологості і запиленості повітря на висотах до 3 тисяч метрів над рівнем моря. В даний час ця вогнева система є в арміях України, Афганістану, Чехії, Узбекистану, Туркменії, Білорусії, Польщі, Іраку, Казахстану, Молдавії, Ємену, Киргизії, Гвінеї, Сирії, Таджикистану, Еритреї, Словаччини. Також вона у великій кількості є на озброєнні країни-агресора – РФ.

 

 Бойове хрещення РСЗВ «Ураган» пройшла в Афганістані, також вона використовувалася під час війни Росії в Чеченській Республіці та під час грузино-південноосетинського конфлікту 2008 року. У 2014-2015 роках реактивну систему «Ураган» ( в тому числі на автомобілях КрАЗ-6322) активно застосовували збройні сили України на сході країни у боях проти терористів з самопроголошених республік. Дана РСЗВ стоїть на озброєнні 27 полку реактивної артилерії СВ ЗСУ.

 

 Військові історики та експерти кажуть, що своїм існуванням «Ураган» має завдячувати успіху попередника – БМ-21 «Град». Після його вдалого використання під час навчань радянською армією, військові запросили у конструкторів нову РСЗВ з дальністю стрільби до 30 кілометрів (замість 20 у «Града»). В результаті таку систему спроектували, і за характеристиками вона дійсно перевершила БМ-21.

 

Читайте також:

 “Коли машина встановлена, командир навів її у потрібному напрямку, розрахунок готує машину у бойовому положенні. Домкрати виставляються, розгортається пакет і машина готується безпосередньо до бойової роботи. Розрахунок за нормативом – 6 чоловік.

 

 Порівняно з «Градом» «Ураган» має більшу кучність залпів і ширшу номенклатуру боєприпасів” – розповідає один з командирів БМ-27 «Ураган» у складі Збройних сил України.

 

Звісно, попри всі свої переваги, БМ-27 застаріла для сучасних воєн. В українському війську її, щоправда, поки лише модернізують, а не відправляють «в утиль». Докладно про це ми писали у матеріалі про БМ-21 «Град», але з його наступником ситуація приблизно така ж.

 

“По «Ураганам» на сьогодні є напрацювання по заміні двигунів бензинових на дизельний варіант, а модернізація само собою нестиме також і покращення системи керування і підготовки даних“ – розповідав у 2017 році командувач ракетних військ В’ячеслав Горбильов.

 

Відтак, нині модернізація «Ураганів» багато в чому тотожна модернізації основного шасі – автомобіля ЗіЛ-135. Про його перспективи ми вже писали в окремій статті, тому лише нагадаємо, що за правильного підходу, це дійсно може вирішити (хоч і тимчасово) питання відносної «модернізації» бойових машин.

 

Читайте також:

 Як ми вже писали, на жаль, у великій кількості БМ-27 має наш ворог – Росія, а з нею і бойовики невизнаних утворень на Сході. І багато втрат понесла і українська армія, і звичайні громадяни саме від ударів цих систем. Перші свідчення використання РСЗВ «Ураган» у російсько-українській війні з’явились вже у липні 2014 року. Системи використовували проросійські бойовики для обстрілу мирних населених пунктів у Донецькій та Луганській областях.

 

 А 24 січня 2015 року стався кричущий випадок: керовані з Москви бойовики «ДНР» обстріляли східні околиці Маріуполя. У звіті спеціальної моніторингової місії ОБСЄ щодо теракту в Маріуполі зазначено, що місто було обстріляне бойовиками з установок «Град» та «Ураган». На жаль, незаконні збройні угрупування і нині мають достатню кількість цього озброєння після поставок з території РФ, а відтак, загроза подібних терористичних актів та застосування «Ураганів» після відновлення масштабних бойових дій на Донбасі зберігається.

 

Андрій Артюх, “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”

 

Нагадуємо: