Українська оборонна промисловість представила нову розробку – ПТРК «Амулет» (ФОТО)

  Українська оборонна промисловість представила нову розробку, створену на базі існуючих виробів. Це перспективний самохідний протитанковий ракетний комплекс «Амулет», базою для якого може стати чи не будь-яке колісне шасі, а ключові компоненти, в т.ч. ракети, запозичуються у існуючого серійного ПТРК.

 

  Історія нинішнього проекту «Амулет» сходить до середини двотисячних років, коли київське КБ «Луч» почало розробку перспективного ПТРК «Стугна-П». У 2011 році готовий комплекс прийняли на озброєння, і надалі конструктори пропонували різні способи установки ПТРК на техніку-носій.

 

Читайте також:

  На початку минулого року на одній з виставок КБ «Луч» представило новий проект протитанкового комплексу під назвою «Амулет». У ньому пропонувався бойовий модуль і набір апаратури управління для установки на відповідний носій. При цьому ключові компоненти запозичені саме у серійного комплексу «Стугна-П».

 

  Того разу демонструвався «Амулет», встановлений на базі броньовика «Новатор». На даху машини знаходився бойовий модуль з ракетами, а всередині корпусу розташовувався пульт управління. Пізніше цю машину (або інший зразок тієї ж комплектації) передали в одну з стройових частин для військових випробувань.

 

  У рекламних матеріалах «Амулету» також фігурував прототип на базі бронемашини БРДМ-2. Ймовірно, саме цей ПТРК зараз проходить випробування, і за підсумками експлуатації у військовій частині можуть бути зроблені висновки, які визначать подальшу долю проекту.

 

  Основна ідея проекту «Амулет» наступна: пропонується набір обладнання для установки на базовий бронеавтомобіль. Комплекс включає бойовий модуль з ракетами і оптико-електронною апаратурою, пульт управління, засоби живлення і набір допоміжних компонентів.

 

  Ключова складова комплексу – бойовий модуль, який встановлюється на даху носія. Він виконаний на основі поворотної платформи з опорами для рухомої частини, що оснащена кріпленнями для двох ТПК з ракетами і несе оптичні прилади. Бойовий модуль управляється дистанційно, пошук цілей, наведення і пуск здійснюються з операторського пульта. При цьому зняття відстріляних контейнерів і установка нових здійснюються вручну.

 

  Бойовий модуль з двома ТПК має габарити 1440 х 775 х 790 мм і важить 385 кг. Забезпечується кругова горизонтальна наводка, рухома частина переміщається від -9 ° до + 25 °.

 

  Оптичні засоби «Амулета» аналогічні комплексу «Стугна-П». Є два режими роботи з широким (4 ° 20 ‘х 3 ° 10’) і вузьким (1 ° 15 ‘х 0 ° 50’) полем зору, прилад забезпечує виявлення типової цілі «танк» на дистанціях не менше 13,5 км і впевнене розпізнавання на 5,5 км.

 

  Над блоком наведення розташовується окремий тепловізор. Тут дальності виявлення і розпізнавання цілей заявлені на рівні 11 і 4,7 км. Операторський пульт виконаний у вигляді захищеного кейса з монітором і органами управління. Інформація в цифровому вигляді і сигнал з оптичних приладів видається на 12-дюймовий монітор.

 

Читайте також:

  Від «Стугни» комплекс «Амулет» отримує два типи керованих ракет – РК-2С і РК-2М. Ракета РК-2С виконана в калібрі 130 мм і поміщається в ТПК довжиною 1,36 м. Маса контейнера з ракетою – 30 кг, в т.ч. 6,7-кг бойова частина. Виріб РК-2М відрізняється калібром 152 мм і більшою довжиною. ТПК з такою ракетою важить 37 кг. Маса БЧ – 9,2 кг. Ракети оснащені уніфікованою напівавтоматичною системою наведення по лазерному променю і летять на 5 км. Тандемні кумулятивні БЧ калібру 130 і 152 мм забезпечують пробиття 800 або 900 мм броні відповідно.

 

  “На жаль, з рекламного ролика незрозуміло, який боєзапас машини? Судячи з відео, всередині знаходяться ще шість ракет, але це максимальна кількість або просто варіант для випробувань… Другий не зовсім зрозумілий момент пов’язаний з вибором шасі. Якщо «Новатор» (бронеавтомобіль – ред.) з «Амулетом» ще так-сяк, але вкладається в тактику використання мобільних розрахунків, яка практикується нашими військовими на Донбасі, тобто «вистрілив – втік», то застаріле шасі БРДМ-2 в конструкції сучасного самохідного протитанкового комплексу в рамках такої тактики можна пояснити тільки великою кількістю БРДМів у військах” – вважає військовий експерт Михайло Жирохов.

 

  Самохідний ПТРК «Амулет» призначається для ураження стаціонарних та рухомих наземних цілей, в т.ч. броньованих і оснащених динамічним захистом. Допускається бойове застосування в будь-який час доби, в різних метеоумовах і в широкому діапазоні температур. При цьому бойові можливості істотно розширюються за рахунок використання самохідного шасі і наявності на пусковій установці відразу двох ракет.

 

  У віддаленому минулому ПТРК «Стугна-П» надійшов на озброєння і пішов в серію, що відкривало йому можливості для подальшого розвитку. Одним з очевидних шляхів розширення можливостей була установка ракетного комплексу на ті чи інші платформи. Такі ідеї вже доходили до реалізації, але сучасний проект «Амулет» відрізняється більш ґрунтовним підходом.

 

  Головними перевагами цього ПТРК є сам факт його існування та можливості використання в найближчому майбутньому і основні особливості-переваги. Бойова машина здатна швидко виходити на позицію і залишати її після атаки. Також спрощується перекидання комплексів на великі відстані. При цьому комплекс не має надмірно високих вимог до машини-носія і сумісний навіть із застарілими зразками.

 

  Найбільш складні компоненти «Амулета» у вигляді електроніки і ракет запозичені у існуючого ПТРК. З нуля розроблені тільки бойовий модуль і інші засоби. Це має серйозно спростити виробництво, експлуатацію та підготовку операторів. Залежно від вибору колісної платформи, замовник зможе отримати ті чи інші вигоди.

 

Читайте також:

  Щоправда, з базовим шасі можуть бути пов’язані не тільки переваги, а й недоліки. Як вже було зазначено, БРДМ-2 морально безнадійно застаріла і потребує модернізації захисту і силового агрегату. Без подібних заходів ПТРК «Амулет» зіткнеться з різними проблемами експлуатаційного і бойового характеру. Сучасні машини з достатніми характеристиками, однак, відрізняються великою вартістю, і не факт, що це саме те озброєння, яке в нинішній умовах конче потрібне ЗСУ.

 

  “В цілому можна констатувати, що робота по наповненню лінійних частин самохідними протитанковими ракетними комплексами все-таки йде, правда, досить неспішно. Що в принципі очікувано – для локальної позиційної війни, яку ми спостерігаємо останні роки на Донбасі. Цілком достатньо і переносних моделей типу радянського «Фагота», який, правда, потроху сходить зі сцени – все частіше військові скаржаться на «протухлі» ракети до них… А ось такі самохідки більше потрібні для відбиття повномасштабної російської агресії з десятками атакуючих танків на полі бою” – додає Михайло Жирохов.

 

Попри все, поява проекту «Амулет» свідчить про бажання української промисловості слідувати актуальним тенденціям і про її здатність створювати проекти сучасного зразка. Самохідні ПТРК на основі існуючих автомобільних шасі і ракет становлять інтерес для армій і можуть знаходити місце на міжнародному ринку.

 

Андрій Артюх, “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”

 

Нагадуємо: