США завершили випробовування систем доповненої реальності для піхотинців (ФОТО)

  З 2018 року для армії США розробляється система доповненої реальності Integrated Visual Augmentation System (IVAS). До теперішнього часу проведено кілька етапів випробувань, і вже цього літа велика партія таких виробів пройде експлуатаційні випробування у військах. Система IVAS доповнює інше спорядження піхотинця і дозволяє йому вести спостереження з-під броні або через укриття, а також отримувати будь-яку необхідну інформацію.

 

  Декілька останніх років армія США вивчала перспективи і потенціал систем доповненої реальності. Так, в 2017 році випробування пройшли експериментальні окуляри FWS-1 з можливістю виведення відеосигналу з «розумного» прицілу або з інших джерел. Було вирішено продовжувати роботи і розвивати подібну концепцію.

 

  Нинішній проект IVAS стартував на початку 2019 року. Протягом трьох років планувалося розробити проект, а потім провести всі необхідні випробування і підготувати перспективну систему до впровадження в армії. На 2021 рік заплановано запуск серії і поставки перших зразків в частини. Загальна складність проекту і пандемія вплинули на хід робіт, але не привели до фатальних наслідків, і встановлені терміни в цілому вдалося витримати.

 

Читайте також:

  Розробкою системи IVAS займаються відразу кілька організацій зі складу Пентагону і ряд комерційних підрядників. Система створюється для використання мотопіхотою, і тому до проекту залучили структури, що відповідають за розвиток піхотних озброєнь і її бронетехніки. На ранніх стадіях значну частину робіт отримала компанія Microsoft, яка доопрацьовувала програмне забезпечення.

 

  “До цього моменту IVAS був орієнтований на спішених солдат і на правильне ведення ними бою. Паралельно з цим ми в Управлінні електронних датчиків нічного бачення працювали над вбудованими додатками для використання як нових, так і існуючих датчиків на транспортних засобах, щоб дати солдатові не тільки поліпшену візуальну ситуаційну обізнаність, а й обізнаність, коли вони знаходяться всередині транспортного засобу” – розповів майор Кевін Сміт, координатор досліджень і розробок Night Vision and Electronic Sensors Direction (NVESD), безпосередньо відповідальний за інтеграцію платформи IVAS.

 

  Процес розробки нової системи розділили на чотири етапи. Кожен з них передбачав створення нового або оновленого зразка, відповідного заданим вимогам. Так, в березні 2019-го армії передали 50 комплектів IVAS Capability Set 1 – комерційні окуляри доповненої реальності Microsoft HoloLens 2 з переробленим програмним забезпеченням, додатковою тепловізійною камерою і іншими новими функціями. Випробування таких прототипів дозволили продовжити розробку.

 

  В жовтні 2019 армія отримала партію з 300 комплектів IVAS Capability Set 2. На цьому етапі в систему інтегрували штатні армійські засоби навігації і зв’язку, що дозволило відмовитися від зв’язку за технологією Wi-Fi. Також виправили різні недоліки, виявлені раніше.

 

  Влітку минулого року почалися роботи з моделями IVAS Capability Set 3; поставлено 600 таких комплектів. Нова модифікація зберегла основну частину компонентів і деталей, але отримала ряд нових. Крім того, змінилося виконання системи – окуляри і інші прилади компонували з урахуванням експлуатації в армії і відповідних навантажень.

 

Читайте також:

  Восени 2020 року відбулася поставка 1600 виробів IVAS Capability Set 4. Цей комплект зберігає статус прототипу, він повинен був пройти всі необхідні лабораторні, полігонні і військові випробування перед прийняттям на озброєння. Як очікується, останні перевірки відбудуться вже в цьому році і саме вони визначать подальшу долю проекту.

 

  Система IVAS помітно відрізняється від базових комерційних окулярів доповненої реальності. У процесі доведення і адаптації для використання в армії базові комерційні окуляри зазнали істотних змін. Конструктивно вони складаються з верхньої частини з набором камер різного призначення і власне окулярів великого розміру з інтегрованим прозорим рідкокристалічним екраном. Передбачена система ременів для кріплення на стандартному шоломі. Такі окуляри поєднують функції захисту піхотинця, стереокамери оптичного діапазону і приладу нічного бачення.

 

  Головним завданням електронного блоку є прийом сигналу з камер і даних з стороннього джерела з подальшою обробкою і виведенням необхідної картинки на окуляри. Також можливий зворотний процес з трансляцією відеосигналу з окулярів іншому користувачеві. Крім того, в електронний блок інтегровані засоби навігації та система оцінки фізичного стану бійця. Враховуються пульс, температура тіла, втома і т.д. Ведуться роботи по введенню в комплекс надлегкого розвідувального БПЛА.

 

  За допомогою комплектів IVAS командир підрозділу або штаб можуть постійно стежити за місцем розташування і станом кожного з бійців підрозділу. Також з’являється можливість запросити зображення з камер конкретного солдата або показати йому необхідну картинку.

 

  Основним завданням комплекту IVAS вважається підвищення ситуаційної поінформованості піхотинців. При їзді на бронетехніці бійці можуть отримувати сигнал з її зовнішніх камер і стежити за ситуацією, не залишаючи захищений простір. Це спрощує своєчасне виявлення загроз для піхоти або машини, а також забезпечує безпечну висадку. Після спішування бійці зможуть ховатися за бронемашиною або іншими об’єктами, зберігаючи можливість спостереження за обстановкою.

 

  На окуляри може виводитися відеосигнал з «розумних» прицілів стрілецької зброї, з БПЛА і т.д. У такому випадку відпадає необхідність у перенесенні декількох різних приладів з власними екранами – їх замінює один комплект IVAS, що має і ряд інших функцій.

 

  “Коли я був командиром відділення, мені було важко вибратися з укриття, не знаючи, де я, тому що ми падали в різних точках в порядку операції. Відсутність інформації на місцях була дуже виразною проблемою, яка постійно збивала нас з пантелику…

… тепер між спішеними солдатами і «бронею» завжди є зв’язок, і піхота ззаду завжди може бачити реальну оптику самої машини, а також вони можуть безперешкодно працювати з командою, тому що кожен може оглядати автомобіль, не виходячи з нього. У IVAS безліч застосувань, таких як наземна навігація, можливість відстежувати об’єкти на полі бою, переміщення по відкритій місцевості.

 

  Це змінює те, як ми працюємо. Тепер хлопці не виходять з машини в небезпечних ситуаціях, щоб зрозуміти, що відбувається. Командування зможе маневрувати своїми ресурсами і спостерігати за цілями, не залишаючи своєї бронетехніки. Елементи маневрування з такою інформацією мінімізують втрати і в цілому радикально змінять наші дії і підвищать нашу ефективність на полі бою. Той факт, що ми не втратимо так багато людей, щоб отримати ту ж кількість інформації, говорить про те, що можливості і наслідки цієї технології безмежні”, – розповів сержант 3-ї піхотної дивізії Джон Мартін, якого залучали до випробовування системи IVAS.

 

Читайте також:

  Розробники стверджують, що нинішній етап випробувань має особливе значення для всього проекту. Солдати, що володіють необхідними навичками та вміннями, використовують систему IVAS в умовах імітації реального бойового виходу або зіткнення. За результатами такого тестування вони можуть скласти докладний звіт

 

  На липень 2021 року запланований старт експлуатаційних випробувань на базі армійських частин. Незабаром після цього, до кінця фінансового року, перший піхотний підрозділ буде повністю укомплектовано новими системами IVAS. Який саме – не повідомляється. Потім очікується завершення всіх необхідних процедур і офіційне прийняття комплекту на озброєння.

 

  Поточні плани передбачають закупівлю 40 тис. комплектів IVAS і переоснащення кількох великих з’єднань армії і КМП. Загальна вартість цих виробів спочатку задавалася на рівні 1,1 млрд дол. (27,5 тис. за комплект). У грудні минулого року Конгрес скоротив бюджет таких закупівель на 230 мільйонів, що може позначитися на темпі виробництва і переозброєння.

 

  Очевидно, що 40 тис. окулярів не вистачить для оснащення всієї піхоти, і можна очікувати нові замовлення. Також можливо, що інтерес до цієї розробки проявлять і інші структури збройних сил, такі як сили спецоперацій.

 

Андрій Артюх, “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”

 

Нагадуємо: