США розробляють ракетний комплекс для захисту узбережжя

  Віднедавна силами кількох американських і іноземних організацій ведеться розробка перспективного берегового ракетного комплексу NMESIS. Він призначається для Корпусу морської піхоти і в майбутньому має забезпечити захист морських рубежів США і союзників від можливого нападу. Проект уже доведений до випробувань.

 

  Кілька років тому Пентагон запустив тему GBASM (Ground-Based Anti-Ship Missile – «наземна протикорабельна ракета»), метою якої було створення нового берегового ракетного комплексу для КМП. Планувалося створити легку і недорогу бойову машину, здатну нести ПКР однієї з існуючих моделей, або з тих, які є в розробці.

 

  У травні 2020-го стало відомо, що розробка GBASM продовжиться в рамках нового проекту, запропонованого кількома компаніями на чолі з Raytheon Missiles & Defense. Їх розробка нового типу отримала позначення NMESIS – Navy/Marine Expeditionary Ship Interdiction System.

 

  Перші тестові покази макетів техніки відбулися ще в кінці 2019 року. На середину 2020-го планували новий етап перевірок, але в силу різних обставин він змістився. Як стало відомо в цьому році, перший повноцінний запуск штатної ракети з комплексу NMESIS відбувся в листопаді миулого року. Після цього були і інші пуски.

 

  Основні подробиці і терміни виконання робіт не розголошуються. При цьому навесні стали відомі плани щодо майбутнього розгортання берегових комплексів. З них випливає, що масове виробництво NMESIS має розпочатися вже в середині десятиліття і до 2030 року планується забезпечити поставку великої кількості нової техніки.

 

  “Наша військово-морська ударна ракета – життєво важлива зброя для боротьби з ворогом, який захоче використовувати нашу морську місцевість. Це випробування ще раз демонструє наше партнерство в просуванні пріоритетів модернізації морської піхоти щодо забезпечення контролю на морі і операцій стримування” – розповів Кім Ернзен, віце-президент в Raytheon Missiles & Defense.

 

  Загальний вигляд майбутнього NMESIS розкрили лише кілька місяців тому – була опублікована фотографія бойової машини в момент пуску. Береговий комплекс в запропонованому вигляді складається з кількох основних модулів. У нього включені самохідна безекіпажних пускова установка, протикорабельна ракета типу NSM, наземний пункт управління і різні засоби забезпечення. Примітно, що основна частина цих виробів вже існує, і мова йде тільки про їх об’єднання в один комплекс. Таким чином, авторам проекту не доводиться розробляти з нуля всі складові, що прискорює роботи.

 

  Бойова машина NMESIS будується на основі машини JLTV ROGUE (Remotely Operated Ground Unit – «дистанційно керований наземний об’єкт») від Oshkosh. Вона являє собою шасі серійного броньовика JLTV, позбавлене бронекорпуса з відсіком для екіпажу і оснащене засобами дистанційного керування.

 

  Шасі зберігає капот, на якому розташовуються відеокамери і лідари для дистанційного керування і автономної роботи. Також ROGUE отримує необхідні обчислювальні засоби і системи управління. Стрільба здійснюється вперед без довороту по горизонталі. За різними даними, перебудова бронеавтомобіля JLTV в дистанційно керовану машину ROGUE не має негативного впливу на основні технічні характеристики. Шасі і повноцінна пускова установка NMESIS зберігають рухливість і прохідність на рівні вихідного броньовика.

 

  Зброєю комплексу NMESIS є протикорабельна ракета Naval Strike Missile (NSM) норвезької компанії Kongsberg Defence&Aerospace. Це крилата ракета довжиною 4 метри і масою 410 кг, оснащена стартовим твердопаливним двигуном і маршовим турбореактивним. NSM комплектується комбінованою системою наведення з інерційних, супутникових та інфрачервоних приладів. Враження цілі проводиться 125-кг бойовою частиною. Політ здійснюється з високою дозвуковою швидкістю на мінімальній висоті над водою. Дальність, в залежності від профілю польоту, досягає 185 км.

 

  Дані про те, як виглядатиме пункт управління, поки не розкриті.

 

  Берегові ракетні комплекси NMESIS планується використовувати в якості простого і масового засобу охорони узбережжя і найближчих водних районів. За рахунок застосування готових компонентів комплекси передбачається отримати вигідне співвідношення тактико-технічних характеристик і широких можливостей.

 

  Замовник і виконавець проекту вважають, що дистанційно керована бойова машина матиме великі переваги перед технікою традиційного вигляду. Така установка зможе в автономному режимі здійснювати марші, розгортатися на вогневій позиції або змінювати дислокацію. Всі подібні рутинні завдання перекладуть на автоматику, і операторам залишиться тільки віддавати команди і готувати виконання бойових завдань. По суті, командний пункт зможе силами одного розрахунку повністю керувати роботою цілої батареї.

 

  Слід зазначити, що для отримання всіх бажаних переваг необхідно вирішити ряд ключових завдань. В першу чергу, Raytheon і Oshkosh повинні завершити розробку шасі ROGUE і зробити його повноцінним зразком, готовим до реальної експлуатації. Роботи по цьому виробу тривають вже кілька років, і розробники виявляють певний оптимізм. Однак машина ще не готова до прийняття на озброєння в будь-якому вигляді.

 

  Також належить завершити випробування і відпрацювання бортових засобів пускової установки і систем дистанційного керування. Бойова машина, контрольована оператором по радіо, стикається з відомими ризиками. Якщо не передбачити вирішення цієї проблеми, ймовірний противник зможе без особливих зусиль виводити з ладу цілі берегові батареї.

 

  Терміни завершення робіт по NMESIS не повідомляються, але вже відомі плани щодо переозброєння. У квітні в профільних виданнях були опубліковані фрагменти документа «Tentative Manual For Expeditionary Advanced Base Operations», що описує різні заходи з розвитку КМП.

 

  Ця інструкція пропонує до 2030 року сформувати в складі Корпусу 14 батарей комплексів NMESIS. Для цього необхідно придбати 252 комплекси, по 18 для кожної батареї, а також не менше 504 ракет NSM. Така кількість техніки і батарей дозволить швидко і якісно створювати заслін на шляху ворожих кораблів, захищаючи заморський плацдарм або своє узбережжя.

 

  “За допомогою NMESIS і ROGUE Корпус морської піхоти США розглядає можливість активізувати свої рішення Anti-Access/Area Denial (A2/AD), отримавши ряд безпілотних пускових установок, які можна легко розгорнути на островах, включно з Індо-Тихоокеанським регіоном. Батареї берегової оборони NMESIS (наземного базування) з ракетами «Naval Strike Missiles» додадуть більше потужності до протикорабельних можливостей ВМС США” – зазначає профільне американське видання navalnews.com.

 

  Зважаючи на відсутність гучної рекламної кампанії, проект Raytheon/Oshkosh/Kongsberg NMESIS є однією з найцікавіших американських розробок останнього часу. Він показує, як на основі доступних систем і агрегатів можна створити систему озброєнь з низкою нових можливостей. При цьому мова не тільки про береговий ракетний комплекс. Паралельно створюються системи ствольної і реактивної артилерії, як для КМП, так і для армії.

 

Андрій Артюх, “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”

 

Нагадуємо: