США приділяють посилену увагу розробкам мікрохвильової зброї

  Військово-морські сили США приділяють посилену увагу розробці зброї «спрямованої енергії». Вивчаються можливості та розробляються бойові лазери і комплекси зброї на основі мікрохвильового випромінювання. Нещодавно стало відомо, що ВМС організаційно розподілить ці роботи. Мікрохвильовою зброєю тепер займатиметься спеціально створений підрозділ у складі існуючого науково-дослідного центру.

 

  Значна частина перспективних проектів, що розробляються на користь ВМС США, перебуває у віданні Військово-морського центру надводних бойових дій ім. Дж. Далгрена (Naval Surface Warfare Center Dahlgren Division, воно ж NSWCDD). Зокрема, у його складі є підрозділ, який відповідає за дослідження та розробки в галузі систем «спрямованої енергії» (direct energy – DE).

 

  Донедавна підрозділ NSWCDD DE Weapon Systems Division одночасно займався бойовими лазерами та зброєю з мікрохвильовим випромінюванням. Проте нещодавні перевірки і дослідження показали, що така організація робіт більше не відповідає завданням і цілям Центру, що ставляться. Для збереження та розширення компетенцій необхідна реорганізація.

 

Енергетична зброя на кораблі

  5 січня 2022 року прес-служба NSWCDD повідомила про проведені зміни. Відповідно до відповідних розпоряджень командування, підрозділ Direct Energy продовжить роботу і займатиметься лише лазерними комплексами. Для створення мікрохвильової зброї створюється новий підрозділ High-Power Microwave (NSWCDD HPM Weapon Systems Division). Першим керівником цієї структури призначений Кевін Коглі, який раніше обіймав високу посаду в DE.

 

  Очікується, що такі перетворення спростять організацію та одночасний розвиток двох перспективних напрямків. Крім того, скоротяться вартість та терміни розробки нових лазерних та мікрохвильових комплексів. При цьому два підрозділи у складі NSWCDD не конкуруватимуть один з одним. Їхні розробки повинні будуть доповнювати один одного в рамках загальних процесів розвитку флотських озброєнь.

 

  Примітно, що NSWCDD HPM не є унікальним у своєму роді підрозділом. Аналогічне відділення вже кілька років працює у складі Науково-дослідної лабораторії ВПС. Можливо, структури зі складу ВПС та ВМС взаємодіятимуть один з одним, що дасть відомі переваги.

 

  Системи спрямованої енергії загалом розглядаються як перспективне доповнення або заміна для ствольних та ракетних озброєнь на кораблях. Зброя з мікрохвильовим випромінюванням, як і бойові лазери, має низку важливих переваг, які можуть бути використані для підвищення загальної боєздатності носія та більш ефективного вирішення конкретних завдань.

 

Мікрохвильова зброя

  Принцип роботи зброї є досить простим. Бойовий комплекс спрямовує на мету електромагнітне випромінювання надвисокої частоти та необхідної потужності. Такий промінь впливає на елементи конструкції та електроніку. Залежно від вибраної потужності забезпечується придушення або пошкодження електронних систем. При цьому на режимах малої потужності практично виключається пряма шкода людям.

 

  Система може працювати на конкретній частоті або в широкому діапазоні, що підвищує ймовірність ураження цілі. Крім того, є можливість зміни ширини променя. Вузконаправлений промінь дозволить передати одній цілі значну енергію, а розведення потужності у вигляді конуса забезпечує ураження кількох об’єктів, хоч і зі зниженням потужності, що доставляється до кожного з них.

 

  Зброя з мікрохвильовим випромінюванням відрізняється високою гнучкістю застосування. Її можна використовувати як засіб радіоелектронної боротьби або як «летальну» зброю. При цьому мішенями можуть бути різноманітні повітряні, надводні та берегові цілі – залежно від поточної ситуації. Передбачається, що технологія зможе доповнити чи потіснити штатні артилерійські та ракетні комплекси ближньої зони.

 

Мікрохвильова зброя

  Як і лазери, мікрохвильова зброя відрізняється високою складністю та вартістю. Однак вони компенсуються відносною простотою та дешевизною експлуатації. Технологія використовує електроенергію, що різко скорочує ціну пострілу. Крім того, відсутні обмеження за розміром боєкомплекту – тривалість та інтенсивність стрілянини визначається енергетичними можливостями корабля-носія.

 

  В цілому, зброя з мікрохвильовим випромінюванням за своїми особливостями застосування та перевагами схожа на лазерну. Принципова відмінність полягає у використанні випромінювання різних діапазонів. Відповідно, розрізняються і цілі для впливу: лазери вражають оптику або конструкції, а в другому випаджку основною мішенню стають електронні компоненти. При цьому зброя обох класів здатна вирішувати загальні завдання, доповнюючи одне одного або «традиційні» системи.

 

  За наявними даними, NSWCDD розробляє та випробовує мікрохвильову зброю з кінця двохтисячних років. На цей час було створено кілька експериментальних систем, які пройшли випробування та підтвердили закладені в них можливості. Поки що йшлося про дослідні установки в контейнерному виконанні, які випробовувалися здебільшого на наземних полігонах. Як цілі використовувалися БПЛА і моторні човни з тією чи іншою електронікою. Результати всіх таких випробувань загалом були позитивними.

 

Протидія БПЛА

  “Річ, яка унікальною в галузі цього озброєння це те, що ми можемо мати градуйовані ефекти. Ми можемо по-різному атакувати ціль від простого глушення пристрою до фізичного руйнування електричних систем. Технологія сильно відрізняється від багатьох інших збройових систем, тому що в багатьох випадках ви не побачите будь-яких зовнішніх фізичних ефектів під час бою. Але побачите майже миттєві результати на експлуатаційних характеристиках цілі, яку ми вражаємо. Таким чином ми можемо надати нашим матросам альтернативу стрільбі з кінетичної зброї.

 

  Коли ви дивитеся на те, як влаштовано кінетичну зброю, та історичний досвід її використання, то бачите, що DE дає безліч переваг. Зокрема, з погляду кількості боєзарядів. Ми можемо продовжувати стріляти, поки є електрика” — розповів Кевін Коглі.

 

  За різними даними, зараз кілька контракторів під контролем NSWCDD розробляють нові проекти мікрохвильової зброї, придатної для монтажу на кораблях. Зокрема, пропонуються бойові модулі у форм-факторі зенітних артилерійських установок. Коли таке озброєння дійде до кораблів-носіїв, невідомо.

 

Андрій Артюх, “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”

 

Нагадуємо: