Франція та Німеччина оприлюднили концепт гармати для “танка майбутнього”

  Франція та Німеччина мають намір розробити перспективний основний бойовий танк (MGCS) і зараз працюють над визначенням його вигляду. Серед іншого, опрацьовується питання озброєнь та пропонуються різні варіанти артилерійських систем. Так, французька компанія Nexter пропонує оснастити ОБТ своєю новою гарматою ASCALON збільшеного калібру з підвищеними характеристиками.

 

  Компанія Nexter Group має солідний досвід розробки та виробництва танкових гармат. Крім того, у минулому вона проводила експерименти із системами підвищеної потужності та збільшеного калібру. Черговий проект такого роду, який ймовірно використовує наявні напрацювання, був представлений у квітні цього року. Тоді компанія-розробник розкрила основні відомості про проект, а також показала зображення гармати та бронебійного снаряда.

 

  Новий концепт гармати отримав назву ASCALON.

  Autoloaded and SCALable Outperforming guN – «зброя, що масштабується, з підвищеними характеристиками і автоматом заряджання». Він пропонує створення набору технологій та рішень, якими буде забезпечена перевага над нинішніми 120-мм гладкоствольними гарматами.

 

  Поточна стадія проекту, що передбачає створення базових технологій, триватиме до 2025 року. Після цього ASCALON розглянуть у контексті програми MGCS та зроблять необхідні висновки. Якщо він відповідатиме вимогам до майбутнього ОБТ, роботи продовжаться – вже у напрямку створення повноцінної системи на нових рішеннях.

 

  Донедавна компанія Nexter демонструвала лише комп’ютерні зображення нових виробів, а тепер дійшло й до макетів. У вересні на виставці DSEI-2021 вперше показали вигляд перспективних унітарних пострілів у калібрі 140 мм. Можливо, саме ці розробки в майбутньому отримають розвиток та увійдуть до боєкомплекту реального танка MGCS.

 

  Ніколас Чамуссі, генеральний директор Nexter і член виконавчого комітету KNDS: “Nexter пишається тим, що робить свій внесок у модернізацію та обслуговування свого флагманського продукту. Розвиток програми свідчить про якість наших послуг та наших ноу-хау у галузі важких танків. Наші амбіції залишаються незмінними: ми продовжимо бути надійним партнером Міністерства збройних сил Франції, поряд із DGA, SIMMT та французькою армією”.

 

  У опублікованих матеріалах компанія Nexter показала загальний вигляд ASCALON та розкрила основні особливості. На поки що єдиному зображенні показана гармата зі стволом великої довжини, що має дульне гальмо, ежектор і датчик вигину. Основна частина ствола вміщена всередині теплозахисного кожуха. Казенну частину зброї на представленому зображенні не вдасться розглянути, хоча помітні окремі елементи противідкатних пристроїв та інші деталі.

 

  За рахунок нових матеріалів та технологій виготовлення ствол для ASCALON, незалежно від калібру, відрізнятиметься підвищеною міцністю та збільшеним ресурсом. Також покращено енергетичні показники. Гармата з оптимізованою каморою (калібр такої модифікації не уточнюється) зможе надавати кінетичному снаряду енергію до 10 МДж за збереження тиску в каналі нижче, ніж у існуючих систем. Підвищення тиску в допустимих межах дозволить збільшити енергію до 13 МДж. За розрахунками, цього вистачить для боротьби з броньованими цілями протягом наступних 50 років.

 

  Пропонується оригінальне дульне гальмо з оптимізацією розподілу газових потоків. Остання необхідна для скорочення негативного впливу танка на супроводжуючу піхоту чи техніку. Розробляються покращені противідкатні пристрої. За рахунок усіх цих засобів гармата ASCALON відрізнятиметься малою віддачею та зможе використовуватись на платформах масою менше 50 т.

 

  Розрахункові характеристики гармати або гармат ASCALON поки що не називаються. При цьому відомо, що вони можуть мати калібр від 120 до 140 мм або навіть за межами діапазону. Довжина ствола може залишитися лише на рівні актуальних систем – прибл. 50 клб. При цьому буде забезпечено різке зростання бойових якостей.

 

  Концепт гармати серії ASCALON має використовувати спеціально розроблені боєприпаси телескопічної схеми.

 

  За рахунок цього боєприпаси всіх калібрів, аж до максимальних, матимуть загальну довжину не більше 1,3 м. У такому формфакторі можна буде розробити постріли зі снарядами різного призначення.

 

  Насамперед, передбачається розробка бронебійного підкаліберного снаряда з провідним пристроєм, що відокремлюється. Макет такого виробу у калібрі 140 мм показали на нещодавній виставці. Характерною особливістю цього снаряда є циліндрична гільза з невеликою конусністю перед дульцем, з якої виступає лише невелика частина піддону та снаряда. На раніше опублікованій схемі видно, що снаряд центрується всередині гільзи спеціальним пристроєм, що його утримує.

 

  Іншим виставковим зразком став макет пострілу з керованим снарядом для стрільби із закритих позицій. Снаряд такого типу зможе летіти на 16 км та показувати високу точність. Порівняно великий калібр виробу спрощує розміщення засобів управління, а також дозволяє використовувати більш потужний заряд.

 

  Очевидно, надалі будуть розроблені постріли зі снарядами інших класів. ASCALON може отримати кумулятивний, осколково-фугасний та інші снаряди. Для стрільби із закритих позицій можуть створити постріл із керованою ракетою.

 

  У назву нового проекту винесено можливість оснащення зброї автоматом заряджання. При цьому сам автомат ніде не демонструвався. За досвідом проекту Leclerc, танк MGCS можуть оснастити автоматом заряджання з механічним укладанням в кормі башти. Тим не менш, можливі й інші схеми, що відповідають компонуванням бойового відділення та побажанням замовника.

 

  “Nexter пропонує концепцію ASCALON яка базується на тому, щоб протистояти важким танкам останнього покоління та загрозам наступного півстоліття. Грунтуючись на технічних рішеннях, які будуть повністю розроблені до 2025 року, ASCALON пропонує відкриту архітектуру, яка має стати основою для розвитку співпраці в рамках франко-німецької програми MGCS. Ця концепція закладає основу майбутнього європейського стандарту зброї та боєприпасів для основних бойових танків та спирається на попередній досвід союзників, наприклад, із програмою 140-мм гармат FTMA” — підсумовує німецьке профільне видання Вehoerden Spiegel.

 

  ASCALON задуманий як пропозиція для проекту франко-німецької головної наземної бойової системи (MGCS). Збільшений калібр також повинен дозволити стріляти майбутніми інтелектуальними боєприпасами за межами прямої видимості, в той же час збільшуючи здатність, що пробиває. При максимальній довжині 130 см телескопічні боєприпаси АСКАЛОН повинні бути компактнішими, ніж інші боєприпаси того ж калібру. Його можна зберігати та інтегрувати в самозарядну вежу – технологія, яка вже багато років зарекомендувала себе на танках Leclerc.

 

  Доля проекту компанії Nexter та перехід на наступний етап залежать від майбутнього рішення замовника. На місце у програмі MGCS претендує не тільки ASCALON, а й гармата NG 130 від Rheinmetall Defence. Незважаючи на менший калібр, вона показує високі характеристики і, що важливо, вже дійшла до вогневих випробувань. Яку з гармат Франція та Німеччина оберуть для свого нового танка – невідомо. При цьому не можна виключати нових проектів-учасників конкурсу.

 

Андрій Артюх, “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”