США почали розробку ракети-перехоплювача гіперзвукових цілей

   Агентство протиракетної оборони США розпочинає розробку нового проекту зі створення ракети-перехоплювача гіперзвукових цілей. Найближчими роками планується створити перспективну систему протиракетної оборони, здатну перехоплювати гіперзвукові бойові блоки. Наразі запущено науково-дослідну стадію проекту, в ході якої американці опрацюють і оберуть оптимальну концепцію для подальшої реалізації.

 

  Новий конкурс на розробку перспективної системи ПРО – ракети-перехоплювача гіперзвукових цілей  – розпочався 19 листопада 2021 року.

 

  Агентство з питань ПРО видало замовлення на опрацювання попередніх проектів трьом учасникам. До програми залучені провідні контрактори Пентагону – Raytheon Missiles and Defense, Lockheed Martin та Northrop Grumman Systems.

 

  Тема конкурсу позначена як Glide Phase Interceptor («Перехоплювач на ділянці планування»). Компанії-конкурсанти повинні будуть опрацювати свої варіанти такої зброї та представити готові концепції до кінця вересня 2022 р. Потім замовник порівняє їхні пропозиції та вибере найбільш вдале рішення, яке отримає розвиток і потім буде доведено, як мінімум, до стрільбових випробувань.

 

  На проведення першої конкурсної фази проекту планують витратити прибл. 60 млн дол. Так, компанії «Рейтеон» та «Локхід-Мартін» отримають на проведення робіт майже по 21 млн дол. Проект від «Нортроп-Грумман» оцінюється менш ніж у 19 млн дол. Разом із контрактами компаніям видали по 8 млн. дол. для старту робіт.

 

  Агентство з ПРО повідомляє, що укладання кількох контрактів на опрацювання майбутніх концепцій дасть відомі переваги та скоротить можливі ризики. За рахунок такого підходу планується залучити досвід та технології провідних розробників озброєнь, причому вони конкуруватимуть один з одним. Все це, як передбачається, дозволить у мінімальний термін знайти оптимальну концепцію комплексу для боротьби з принципово новою загрозою.

 

  Точні тактико-технічні вимоги до майбутньої системи ППО-ПРО поки що не оголошувалися, проте замовник розкрив деякі спільні ідеї та побажання. Так, перспективний комплекс розгортатиметься на бойових кораблях і увійде до майбутньої «регіональної програми гіперзвукової протиракетної оборони».

 

  На вимогу Агентства, нова ракета-перехоплювач має бути сумісна зі стандартними пусковими установками Mk 41 VLS. В якості майбутніх носіїв розглядаються есмінці типу Arleigh Burke, задіяні у системі протиракетної оборони. Апаратура ракети буде сумісна з інформаційно-керованою системою Aegis поточної версії Baseline 9.

 

  За допомогою штатної електроніки корабель-носій зможе самостійно або за зовнішнім цілевказанням виконувати пуск протиракети, після чого та досягатиме цілі і вражатиме її. Назва нового проекту показує, що цілями ракети GPI стануть існуючі та перспективні плануючі гіперзвукові блоки, які за кордоном позначаються як boost-glide. Перехоплення буде здійснюватися після відділення бойового блоку від ракети-носія на етапі планування.

 

  Розробка перспективних концепцій почалася, і оприлюднені дані дозволяють визначити деякі особливості майбутньої ракети GPI.

 

  Так, замовник вимагає повну сумісність з пусковими установками Mk 41. Це означає, що ракета, незалежно від конструкції, поставлятиметься в циліндричному транспортно-пусковому контейнері довжиною до 7,2 м і діаметром не більше 710 мм. Гранична маса ТПК із ракетою – 4090 кг.

 

  Сучасні та перспективні бойові блоки boost-glide розробки США та інших країн мають швидкість не менше ніж 5-6 М, а основна частина польоту відбувається на висотах не менше ніж 20-22 км. Це дозволяє припустити, які льотно-технічні характеристики повинна мати ракета для перехоплення. Можливо, GPI сама буде гіперзвуковою, що дозволить скоротити час реакції та перехоплення. Для цього доведеться використовувати схему з кількома ступенями, оснащеними твердопаливними двигунами.

 

   Ракета такої схеми нестиме окремий бойовий ступінь, який забезпечить наведення на ціль та її враження. Пошук та супровід гіперзвукової цілі можна забезпечити різними способами. Великі перспективи у цьому контексті мають теплові головки самонаведення. Вони здатні ефективно і надійно засікати і захоплювати гіперзвукові цілі за плазмовим та розжареним газовим слідом.

 

  Останні десятиліття основні проекти протиракет США передбачають використання т.зв. кінетичного перехоплення – ціль уражається прямим попаданням бойової частини. Подібні технології та напрацювання можуть використовуватись у майбутньому проекті GPI. При цьому не можна виключати застосування «традиційної» осколково-фугасної бойової частини, вражаючі елементи якої теж здатні вивести з ладу гіперзвукову мету і/або запустити процес її знищення.

 

  Причини запуску такого проекту є очевидними. Провідні країни вже тестують гіперзвукові комплекси, і така зброя скоро змінить співвідношення сил у різних контекстах. Відповідно, необхідно розробляти засоби захисту від неї.

 

  “HBTSS знаходиться на шляху до запуску двох сумісних супутників, які побудовані двома окремими галузевими партнерами. Отже, ідея полягає в тому, щоб зберегти конкуренцію на ранньому етапі з огляду на складність місії. Це єдина програма в космічному портфелі, яка надає дані щодо якості управління вогнем аж до такої системи озброєння, як Glide Phase Interceptor.

 

   Концепція GPI вписується в архітектуру протиракетної оборони MDA, щоб забезпечити надійний багаторівневий захист від регіональних гіперзвукових ракетних загроз з боку країн-ізгоїв”, — йдеться у заяві MDA (Агентства з протиракетної оборони).

 

  “Коли ви дивитеся на таку систему, де у нас буде угруповання з багатьох десятків супутників у майбутньому, ви захочете отримати модель продуктивності цього об’єднаного угруповання. Таким чином, наявність можливостей цифрової інженерії, а також інструментів моделювання та симуляції дозволяє нам моделювати продуктивність цих складних архітектур та оптимізувати систему так, чого б ми ніколи не змогли досягти за допомогою застарілих методів”, — зазначив Майк Чіффон, директор зі стратегії Northrop Grumman.

 

  Майбутня ракета GPI повинна буде увійти до боєкомплекту есмінців Arleigh Burke і доповнить перехоплювачі інших типів. За результатами цього у розпорядженні морської компоненти ПРО буде кілька типів протиракет з різними характеристиками та завданнями. Корабельна ПРО у такому вигляді збереже переваги у вигляді високої мобільності та можливості швидкого розгортання у потрібних районах. Підвищиться загальна гнучкість бойового застосування у різних умовах та ситуаціях.

 

  На попереднє опрацювання нового проекту Glide Phase Interceptor на конкурсній основі приділяється кілька наступних місяців. Потім кілька років продовжуватиметься дослідно-конструкторська робота. Скільки часу мине до перших випролбувань, поки незрозуміло, адже поставлені завдання відрізняються особливою складністю.

 

Андрій Артюх, “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”