Збройні Сили Великобританії отримають нові зенітно-ракетні комплекси

Збройні Сили Великобританії отримають нові зенітно-ракетні комплекси

  Після кількох років розробки та випробувань Збройні Сили Великобританії беруть на озброєння перспективний зенітний ракетний комплекс середньої дальності Sky Sabre. З його допомогою планують переозброїти ППО та забезпечити ефективний захист важливих об’єктів та районів від широкого кола засобів повітряного нападу.

 

  Новий ЗРК Sky Sabre побудований навколо уніфікованої зенітної керованої ракети Common Anti-Air Missile Modular (CAMM). Цей виріб розроблявся із середини двохтисячних років; головним виконавцем була компанія MBDA в особі її британського та італійського відділень. Метою проекту було створення нової ЗКР, придатної для використання на сухопутних та корабельних ракетних комплексах. Також розглядалася можливість її перетворення на зброю «повітря-повітря» для винищувачів, але згодом ідею відкинули.

 

  До початку десятих років MBDA завершила основні проектні роботи та вивела нову ЗКР на випробування. У 2011 році пройшли перші тестові запуски, що підтвердили розрахункові характеристики. Незабаром міністерство оборони Великобританії видало MBDA замовлення на продовження розробки ракети та створення морського ЗРК під назвою Sea Ceptor. Проект оцінили у 483 млн фунтів.

 

  Наприкінці 2014 року з’явився ще один контракт на користь британської армії. За його умовами, MBDA мала розробити наземний ЗРК під ракету CAMM. На такий проект виділили майже 230 млн фунтів та кілька років. Згідно з планами того часу, перші серійні ЗРК повинні були надійти в армію в 2020 р. Надалі, у міру виробництва, за їх допомогою збиралися замінити старі системи Rapier.

 

Збройні Сили Великобританії отримають нові зенітно-ракетні комплекси

  Спочатку сухопутний ЗРК із ракетою CAMM згадувався під назвою Land Ceptor, який вказував на уніфікацію з морським комплексом. Потім його перейменували на Sky Sabre.

 

  Незважаючи на широке застосування готових компонентів, розробка Land Ceptor/Sky Sabre зайняла кілька років. Перші дослідні стрільби із застосуванням основних засобів комплексу відбулися лише у травні 2018 р. Через різні фактори подальші роботи затягнулися, і плани з розгортання техніки з 2020 р. виконати не вдалося. Приймальні випробування ЗРК розпочалися лише влітку 2021 року. Тоді стверджувалося, що комплекси будуть прийняті та поставлені в дію вже найближчими місяцями.

 

  06 грудня Міноборони повідомило про узяття нового Sky Sabre на озброєння. Першим експлуатантом цього ЗРК стає 16 полк Королівської артилерії. Він уже одержав кілька комплексів, і найближчим часом очікуються нові. Загальна кількість замовлених ЗРК не уточнюється, але відомо, що з їхньою допомогою в полку проведуть повну заміну старих систем Rapier.

 

http:///proiekt-reikovoi-harmaty-krok-u-maibutnie/

  Командир 16-го полку Королівської артилерії підполковник Кріс Лейн вважає, що Sky Sabre дозволить британській армії воювати з найскладнішими супротивниками.

 

  “Sky Sabre настільки точний і маневрений, що здатний вразити об’єкт розміром з тенісний м’яч, що рухається зі швидкістю звуку. Фактично, він може керувати польотом 24 ракет одночасно під час польоту, спрямовуючи їх на перехоплення 24 окремих цілей. Це неймовірна здатність!” — зазначає він.

 

  Sky Sabre є сучасним мобільним ЗРК для об’єктової ППО. До складу комплексу входять усі необхідні засоби для освітлення повітряної обстановки, управління вогнем, а також пошуку та вражання цілей. При цьому у складі комплексу максимально широко використовуються готові компоненти різного роду. Всі засоби розміщуються на вантажних шасі MAN, завдяки чому ЗРК може швидко перекидатися на нову позицію.

 

Збройні Сили Великобританії отримають нові зенітно-ракетні комплекси

  До складу ЗРК Sky Sabre включено самохідну РЛС Saab Giraffe AMB, що вже перебуває на озброєнні британської армії. Це станція з АФАР, що забезпечує круговий огляд на відстані до 100 км і висотах до 20 км. Є можливість виявлення та супроводу різних повітряних цілей, від великих літаків до артилерійських снарядів.

 

  Дані від штатної РЛС комплексу або інших джерел надходять на командний пункт SAMOC (Surface-to-Air Missile Operations Center), розроблений ізраїльською компанією Rafael. Командний пункт відповідає за обробку даних, що надходять, і видає команди для пускових установок і ракет. Обмін даними зі сторонніми засобами та зв’язок усередині комплексу здійснюється за системою Link 16. Обчислювальні засоби SAMOC дозволяють одночасно обстрілювати до 24 цілей.

 

  Самохідна бойова машина Sky Sabre оснащена підйомною пусковою установкою із кріпленнями для 8 транспортно-пускових контейнерів з ракетами. Забезпечено максимально швидке розгортання та перезаряджання після витрати боєкомплекту.

 

  ПУ комплексу працює з уніфікованою ЗКР типу CAMM. Цей виріб довжиною 3,2 м діаметром 166 мм (по корпусу) зі стартовою масою 99 кг, виконаний у циліндричному корпусі з хвостовими кермами. За рахунок твердопаливного двигуна ракета розвиває швидкість понад 1000 м/с та летить на дальність не менше 25 км.

 

Збройні Сили Великобританії отримають нові зенітно-ракетні комплекси

  CAMM оснащується активною радіолокаційною головкою самонаведення. Також є апаратура зв’язку для обміну даними із ЗРК у польоті. Вражання цілі проводиться осколково-фугасною бойовою частиною з контактним та неконтактним підривниками.

 

  Міноборони Великобританії поки не розкриває свої плани із закупівель комплексів Sky Sabre. При цьому британська преса, посилаючись на свої джерела, повідомляє про наявність замовлення на 24 комплекти. Очевидно, що цього не вистачить для повноцінного переоснащення ППО, і тому в середній перспективі слід очікувати на появу нових аналогічних контрактів.

 

  При цьому перспективи ракети CAMM у британських збройних силах вже визначені та добре відомі. У 2018 р. цю ЗКР прийняли на озброєння флоту як зенітне озброєння бойових кораблів кількох типів. Цю ракету вже отримують фрегати Type 23, що модернізуються. Також нею озброюють нові фрегати Type 26 і Type 31, а також есмінці Type 45. Цілком імовірно, що протягом деякого часу флот лідируватиме за обсягами закупівель CAMM.

 

Збройні Сили Великобританії отримають нові зенітно-ракетні комплекси

  Можливо, у майбутньому буде вирішено питання щодо підвищення характеристик ЗРК за рахунок нової ракети. Зараз компанія MBDA розробляє вдосконалену ЗКР CAMM-ER із дальністю до 50 км та іншими перевагами. Цей проект вже зацікавив деякі зарубіжні країни, але Великобританія не виявляє до нього особливої уваги. Не можна виключати, що в майбутньому вона змінить свою думку.

 

  Деякі британські ЗМІ, зокрема, Daily Express, вважають, що беручи на озброєння такий комплекс, уряд Великобританії надсилає сигнали в першу чергу президентам Росії та Китаю — Володимиру Путіну та Сі Цзіньпіну.

 

  Передова технологія Sky Saber значно підвищила захист наших військ від загроз з повітря. Ця система захисту – це яскрава яркая демонстрація наших бойових можливостей тим, хто хоче завдати нам шкоди. Sky Saber складається з трьох основних компонентів, які, як очікується, працюватимуть разом на відстані до 15 км у бойовому просторі” — наводить видання слова міністра оборонних закупівель Джеремі Куїна.

 

  ЗРК Sky Sabre призначається для заміни застарілої системи Rapier і має низку важливих переваг перед нею. Насамперед, це загальна новизна проекту. Комплекс побудований на сучасній елементній базі та актуальних принципах. За його створення враховувався досвід експлуатації попередніх ЗРК, зокрема, його негативні аспекти. Крім того, техніка нової розробки та нового випуску має повний ресурс та ще не витратила свій модернізаційний потенціал.

 

http:///u-ssha-prezentuvaly-udarnyi-bpla-optymizovanyi-dlia-korotkykh-zlotiv/

Андрій Артюх, “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”

 

http:///ssha-zavershyly-vyprobovuvannia-system-dopovnenoi-realnosti-dlia-pikhotyntsiv-foto/
Поділитися: