Поява в Україні ПТРК NLAW змусила агресора внести корективи в свої плани (ФОТО, ВІДЕО)

 Абревіатура протитанкового ракетного комплексу (ПТРК) NLAW утворена з перших букв назви «Next Generation Light Anti-tank Weapon» – «Легка протитанкова зброя нового покоління».

 

  До 17 січня 2022 року переважна більшість українців чула лише про американські протитанкові системи «Javelin». В другій половині січня 2022 року «від Королеви Великобританії» до України надійшов протитанковий ракетний комплекс (ПТРК) шведського виробництва NLAW. 

 

  Виробником ПТРК NLAW є шведська компанія Saab Automobile, яка, як виявилось, виробляє не лише автомобілі та літаки. Він прийнятий на озброєння Великобританією в 2009 році і має десятирічний термін придатності. Вартість одного комплексу на той час складала близько 20.000 фунтів.

 

ПТРК NLAW

  Головне призначення ПТРК NLAW – знищення броньованих машин, БТРів, БМП та танків противника на відстанях від 300 до 800 метрів, а також в містах зі щільною забудовою, в умовах сильної задимленості та протидії ворожих засобів радіо-електронної боротьби (РЕБ). Комплекс ПТРК NLAW можна назвати останнім рубежем оборони під час наступу ворожих танків та бронетехніки на полі бою. Коли протитанкові гармати типу «Рапіра», чи ПТРК типу «Стугна» та «Javelin» вже відпрацювали цілі на своїх ефективних дистанціях від 3 до 1 кілометра.

 

  РПГ-7, однозарядні РПГ-19 та РПГ-26 , які знаходяться зараз на озброєння ЗС України, можуть ефективно вражати цілі тільки  на відстанях 200 – 300 метрів. ПТРК NLAW дозволяє створити зону ефективного враження ворожої бронетехніки на відстанях від 400 до 800 метрів. До того, він достатньо ефективний під час боїв у місті, або в районах із міською забудовою та в лісовій місцевості.

 

  На відкритій місцевості найефективніше використання ПТРК NLAW демонструє на відстанях 400-600 метрів. Цей ПТРК має принцип дії «вістрілив і забув». При цьому досягається гарантоване пробиття кумулятивною бронечастиною заряду ПТРК до 500 мм гомогенної катаної броні, навіть при наявності над баштою додатково прикріплених сітко-металевих конструкцій. Комплекс має інерційну систему наведення та магнітний підривач «пострілу».

 

Бойове застосування  ПТРК NLAW

 

  Бойова маса комплексу складає 12,5 кг. Він обслуговується одним піхотинцем, якого можна навчити стріляти з цього ПТРК за дуже короткий проміжок часу. ПТРК NLAW дозволяє також вести вогонь з середини приміщень, без загрози бойового травмування самого стрільця та іншого особового складу, які перебувають у цьому приміщенні. Таке не може забезпечити жоден ПТРК. Це досягається завдяки тому, що структура пострілу NLAW має спеціальний «випускний рідинний заряд», який вистрілює постріл під час «старту»

 

  Принцип наведення ПТРК NLAW істотно відрізняється від інших комплексів. Він оптичний із інерційною системою наведення, а сигнал для спрацювання бойової частини пострілу надходить від магнітного підривача.  Тобто: випущена ракета з ПТРК NLAW рухається за чітко розрахованою автоматикою комплексу траєкторією і підривається тільки над баштою танка на висоті близько 1 метра. Вона має переваги перед бойовими головками ракет з термодатчиками та лазерним наведенням. При лазерному наведенні ракети ПТРК можна перехопити чи збити, а ускладнити наведення може димова завіса. Зміна температури об’єктів, під часу руху ракети до цілі, може привести до її «перенаправлення» на іншу ціль. Цих недоліків позбавлений постріл NLAW. Крім того, під час запуску ракети можна передбачити спрацювання бойової частини пострілу NLAW над ціллю, яка ховається за вже знищеною броньованою ціллю. Для цього потрібно лише правильно ввести параметри перед запуском ракети.

 

Момент влучання в ціль пострілу ПТРК NLAW

  Кумулятивна воронка пострілу NLAW сконструйована спеціально під кутом 90 градусів до осі руху ракети і під час польоту вона постійно орієнтована для створення кумулятивного струменю чітко вниз- на поверхню башти цілі. Кумулятивний струмінь дозволяє пропалити 500 мм гомогенно-катаної броні. Але такої товщини  бронювання башти немає жоден танк в світі.

 

ПТРК NLAW має всього 2 режими ведення вогню: пряме наведення та з використанням інерційної системи.

 

  Під час руху цілі оператору потрібно зафіксувати ціль на 3-5 секунд, а система сама прорахує куди рухається ціль і куди має рухатись ракета для зустрічі з ціллю.

 

  Режим прямого наведення дозволяє уникнути перевищення руху ракети над ціллю в 1 метр, а відправити постріл безпосередньо в точку прицілювання. Це дозволяє знищити легкоброньовану техніку чи, навіть, вертоліт.

 

Застосування ПТРК NLAW

 

Надані Україні ПТРК NLAW дозволять забезпечити піхотні підрозділи та підрозділи Територіальної оборони. Приціл NLAW набагато важче помітити на полі бою, ніж системи наведення інших ПТРК.

 

Можливо, у ПТРК NLAW і завершується термін придатності до використання, а Великобританія, зробивши Україні «Різдвяний подарунок», намагається звільнити місце на військових складах для більш сучасних ПТРК. Але варто зазначити 2 головні моменти:

  • Великобританія за місяць надала військової допомоги Україні більше, ніж всі інші країни, за виключенням США, разом узяті за 8 років російсько-української війни.
  • В умовах загрози розширення російської агресії проти Україні, нас влаштують любі ефективні засоби для знищення російської військової техніки.

 

За матеріалами Armyinform підготував Олександр Вікторович.