В США провели випробування бойових лазерних комплексів

На замовлення армії в США розробляється кілька бойових лазерних комплексів, призначених для використання в військової протиповітряної і протиракетної оборони.

 

  Один з таких проектів носить позначення DE M-SHORAD. Вже проведено різні полігонні випробування, а в наступному році нова техніка має надійти в війська.

 

  Розробка проєкту під назвою Direct Energy Maneuver Short-Range Air Defense стартувала в 2019-му. Її метою було створення самохідного комплексу ППО малої дальності з лазером потужністю 50 кВт на шасі Stryker. На конкурсній основі проектування довірили компаніям Raytheon і Northrop Grumman. Відповідно до встановленого графіку робіт, перші зразки нової техніки повинні були надійти в дослідно-військову експлуатацію у 2022 році.

 

   В 2019-2020 рр. дві компанії у співпраці з субпідрядниками провели проектні роботи і побудували дослідні зразки. Перші прототипи вийшли на полігон в кінці минулого року. На ранніх етапах випробування двох зразків проводилися окремо, силами розробників і під наглядом замовника.

 

  Протягом декількох наступних місяців здійснювалися нові тестування. Останні такі заходи завершилися на початку серпня на полігоні Форт-Сілла за участю і під наглядом декількох управлінь Пентагону, що займаються перспективними розробками. Відзначається, що комплекс DE M-SHORAD вже досяг рівня, необхідного для початку експлуатації.

 

  В якості мішеней під час стрільб використовувалися безпілотні літальні апарати декількох типів. При цьому імітувалися основні способи застосування БПЛА. Крім того, відпрацьовувалася протидія артилерійському і мінометного обстрілу.

 

  Точні результати стрільб не публікуються. Проте наголошується, що комплекс показав «високі тактико-технічні характеристики, що відповідають вимогам замовника». Армія планує продовжувати роботу з залучення фахівців промисловості та військовослужбовців з стройових частин, що в підсумку дозволить створити максимально ефективний комплекс військової ППО.

 

  До недавнього часу в повідомленнях про проект DE M-SHORAD згадувалися два проекти від різних розробників. В останніх новинах і на доданих до них фотографіях з полігону присутній тільки один. Як виявилося, один з учасників недавно відмовився від подальших робіт – і це дозволяє передбачити результат програми.

 

  За даними видання Defense News, з програми недавно вийшла компанія Northrop Grumman. Неназване джерело повідомило виданню, що причиною цього стали технічні проблеми, через які дослідний комплекс не відповідає всім вимогам замовника та має серйозні недоліки. Зокрема, прототип кілька разів виходив з ладу на випробуваннях.

 

Повідомляється, що на тестуваннях в кінці минулого року на лазерному бойовому модулі сталося загоряння. Компанія-виробник в найкоротші терміни провела ремонт, і вже в січні комплекс знову вийшов на полігон. Втім, і на цей раз не обійшлося без поломок: тестування довелося зупинити через задимлення.

 

  Інше джерело Defense News назвало причини аварій. Випробування зірвалися через проблеми в системах живлення і охолодження лазера. Справа в тому, що бойовий лазер і пов’язана з ним апаратура відрізняється високими витратами на тепло. Лише третина потужності перетворюється в направлене випромінювання, а решту необхідно скидати в атмосферу. Відповідно, 50-кіловатний лазер потребує систем охолодження на 100 кВт.

 

   Судячи з усього, конструкторам Northrop Grumman не вдалося створити потужну систему охолодження, щоб забезпечити роботу лазера. Як наслідок, бойовий модуль перегрівався і навіть горів. Не маючи можливості в короткі терміни кардинально переробити проблемні агрегати, компанія просто вийшла з програми.

 

  Внаслідок виходу Northrop Grumman єдиним учасником нової програми залишається компанія Raytheon. Її виріб недавно пройшов чергові випробування і показав високий рівень характеристик. Найближчим часом Пентагон повинен офіційно назвати Raytheon переможцем конкурсу і укласти відповідний договір.

 

  “Це не просто лазер. Розроблений нами аппарат – це лазерна зброя. Це радар, здатний відстежувати кілька загроз на великій відстані, а також датчик. У вас є кілька електрооптичних інфрачервоних датчиків на Stryker, тому ви можете збільшувати масштаб і відслідковувати різні цілі. Отже, це інтегроване силове і теплове рішення обслуговує лазер, але воно також обслуговує радар і кілька електрооптичних інфрачервоних датчиків, що дасть нашим солдатам безпрецедентний рівень ситуаційної обізнаності” – пояснив Еван Хант, директор відділу високоенергетичних лазерів Raytheon Intelligence and Space, в розмові з журналом SIGNAL.

 

  Як повідомляється, наступний етап робіт запустили навіть без дотримання всіх формальностей. Армія планує до кінця наступного року прийняти і поставити в дослідно-військову експлуатацію чотири комплекси DE M-SHORAD. Підрядник вже почав виробництво. Техніку передадуть до складу однієї з стройових рот, оснащених бронемашинами сімейства Stryker.

 

  У 2023-2024 рр. бойові лазери перевірять, в т.ч. із залученням до навчань. Потім проект знову отримає оцінку, після чого очікується замовлення на повномасштабне виробництво лазерних комплексів для переозброєння сухопутних військ. При відсутності серйозних труднощів, серію можуть замовити і запустити 2025 року.

 

  Комплекс DE M-SHORAD від Raytheon виконаний на серійному шасі Stryker. Всередині і зовні бронекорпуса розміщені засоби енергопостачання, робочі місця екіпажу і частина систем управління. На даху, над десантним відділенням, помістили бойовий модуль з лазером і оптико-локаційну станцію. На правому борту корпусу встановлена ціла батарея радіаторів і вентиляторів системи охолодження.

 

  Своїми силами за допомогою радара або за цілевказуванням апарат може знайти повітряну ціль, взяти її на супровід і зробити постріл.

 

  Як стверджується, лазер потужністю 50 кВт здатний швидко знищувати пластикові та металеві елементи конструкції літальних апаратів або боєприпасів, що неодноразово підтверджувалося в умовах полігону.

 

  “Наступні три моделі будуть такими ж в дії. У них буде однакова технічна архітектура. У першій системі ви побачите, що у радара є щогла, а в наступних трьох радар буде більш рівномірно розподілений по транспорту, щоб він міг вписатися в більш мобільне середовище.

  Що такого хорошого в цій системі, так це те, що вона дає військовим безліч можливостей. У традиційній системі все, що ви бачите, – це радіолокаційний слід, і вам потрібно запустити ракету або гармату по ньому. У вас просто немає такої ситуаційної обізнаності та такого ж рівня точності. А тут – у вас є радіолокаційний трек, ви можете дивитися на нього за допомогою відеокамери і можете вибрати секунду, в яку ви хочете запустити промінь. Ви можете дивитися і отримувати оцінку бойових ушкоджень в реальному часі, коли стріляєте лазером. Потім ви можете підтвердити, що отримуєте бажаний ефект. Ви можете спостерігати за зменшенням загрози, а потім ви можете вимкнути лазер в ту секунду, коли захочете. Або ви можете використовувати систему як датчик, сканувати горизонт і точно визначати інші потенційні загрози” – зазначив Еван Хант.

 

  Точні бойові характеристики DE M-SHORAD поки не розкриваються. Той факт, що комплекс відноситься до систем ППО малої дальності, може вказувати на здатність ураження цілі на відстанях до 20-30 км, в залежності від її типу і особливостей конструкції.

 

  Згідно з планами Пентагону, через кілька років цей та інші аналогічні проекти призведуть до серйозного переоснащення військ ППО армії США.

 

Андрій Артюх, “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”