Малювання стало новим способом реабілітації для ветеранів (ФОТО)

Зазвичай ветеранів уявляють собі як таких-от брутальних чоловіків, загартованих в горнилі війни. А на фоні обов’язково – підбиті ворожі танки і потоптані прапори терористів. А тепер спробуйте відійти від цього кліше і уявити собі цих людей з пензлем і фарбами, коли вони обережно вимальовують лінії акриловою фарбою на полотні. Десь так виглядає арт-терапія у “Ветеранському хабі” в Одесі.

 

Арт-терапія – це напрям в психотерапії та психологічній корекції, заснований на застосуванні для терапії мистецтва і творчості. У вузькому сенсі слова під арт-терапією зазвичай мається на увазі лікування образотворчою творчістю, що має на меті вплив на психоемоційний стан пацієнта.

 

У хабі нам пояснили, що такий своєрідний спосіб терапії там практикують давно. Для ветеранів створюють умови, в яких вони могли б виразити свої переживання через малювання. Стримувати творчий порив атовців доводиться психологам – вони уважно слідкують за ходом роботи ветеранів і час від часу направляють їх мистецькі інтенції.

 

Читайте також:

 

Відбувся ветеранський турнір з настільного тенісу

 

 

Юлія – одна з цих психологів. Вона займається проблемами ветеранів з далекого 2015-го року. Каже: колись познайомилася з одним з ветеранів у онлайн-грі на військову тематику. Після недовгого спілкування зрозуміла, що комп’ютерна іграшка стає для атовців спробою виплеснути зайву агресію в Інтернеті замість того, аби зриватися на близьких та рідних. З того часу вона зрозуміла, що допомога захисникам України – її покликання. Саме цей поклик свого часу і привів її до «Ветеранського хабу».

 

Психолог зазначає, що вона – одна з першопрохідців у сфері терапії посттравматичних розладів за допомогою мистецтва. Вона пояснює – терапії передує обговорення певних особистих проблем у колі атовців. Потім вона демонструє їм спеціальні картки з зображеннями, ґрунтуючись на яких атовці і мають творити власні картини.

 

Читайте також:

 

На меморіальній дошці на честь загиблого в ООС нашого захисника “виробник” в тексті допустив з десяток помилок (ФОТО)

 

«Там просто малюнок, і людина, обираючи малюнок, обирає свій стан. А далі її підсвідомість вибудовує ту подію, яка є травматичною» – ділиться механізмом роботи арт-терапії Юлія. Наразі вона планує внести зміни в існуючу практику. «Я зараз розробляю колоду з такими-от картинками спеціально для ветеранів. Саме під їх запити» – зазначає жінка.

 

 

Задача психолога у цій ситуації – детально проаналізувати роботу, виокремити переживання ветерана, а потім – спробувати звернути його увагу на приємні, дійсно важливі спогади. «Він малює темними кольорами… а потім картина поступово світлішає» – говорить Юлія.

 

Читайте також:

 

З Криму з любов’ю! – ветеран заснував бізнес з приготування автентичних страв своєї Батьківщини

 

Олександр, командир відділення у 59 бригаді з 2016 по 2018 роки, – один з учасників програми арт-терапії. Чоловік бився з ворогом під Золотим та Павлополем, а тепер воює з власними переживаннями. І не сам, а разом з дочкою, яка відвідує заняття разом з татом.

 

«Свої враження, які пережили на війні, ми відображаємо на папері і це дуже допомагає. Я це от навіть не тільки на своєму прикладі скажу, а й на прикладі доньки» – відзначає ветеран. Чоловік пояснює, що коли вона тільки почала ходити на заняття, то одразу вибирала собі сірі, темні й бліді тони. Проте вже дуже скоро все змінилося, і картини любої донечки Олександра стали наповнюватися яскравими барвами. «Вона почала більше розкриватися, розумієте, і я разом з нею» – ділиться з нами Олександр.

 

 

Треба відзначити, що результат таких заходів буде не тільки терапевтичним. Справа в тому, що цілком ймовірно, що багато хто з ветеранів отримані навички продовжить вдосконалювати. І тоді арт-терапія призведе не тільки до відновлення душевного здоров’я, але й до віднайдення своїх прихованих талантів. Тож може незабаром нас чекає цілий бум військових живописців, що вийшли з окопів війни на Донбасі.

 

Андрій Несміян, спеціально для «Нова: новини ветеранів»

 

Нагадаємо: