З Криму з любов’ю! – ветеран заснував бізнес з приготування автентичних страв своєї Батьківщини

До початку бойових дій на Донбасі кримський татарин Арслан Місіратов (позивний «Аслан») мав гарну роботу інженера-дизайнера, родину та привабливі перспективи на майбутнє. Але з анексією Криму його життя кардинально змінилося.

 

Чоловік не бажав лишатися на окупованій території, пішов добровольцем на фронт, згодом переїхав до Києва та відкрив власну справу.

 

Говорить, що без жалю залишив все своє майно, а ось за Кримом сильно сумує. Проте впевнений, що півострів все ж стане українським, і тоді всі охочі зможуть спробувати його фірмові чебуреки на узбережжі Чорного моря.

 

«Я свідомо пішов захищати Україну. Вступив до лав ДУК ПС, був командиром «Кримської сотні». Зі своїми побратимами ми пережили багато «замісів»: Авдіївка, Авдіївська промзона, «Зеніт», шахта «Бутівка». Це нас неабияк зблизило, – розповідає «Аслан». – Я щиро радий, що здобув цей досвід, бо фронт подарував мені справжніх друзів, яких я до цього не мав».

 

Проте не лише друзів знайшов Арлсан Місіратов на війні. Тут він зустрів і своє кохання – киянку Любов Порицьку. Жінка займалася волонтерством, допомагала знайомим бійцям «Правого сектору». Одного разу шляхи молодих людей перетнулися. Сьогодні подружжя виховує сина та розвиває власну справу з виготовлення напівфабрикатів «Крафтова кухня Місіратових».

 

Любов Порицька, аналізуючи, як все починалося, говорить, що зараз вони обрали для себе оптимальний формат роботи:

«Ми починали у 2017 році з відкриття на «Нивках» кафе «Хайтарма», де були лише чебуреки та янтихи. Потім чоловік планував розширити бізнес, додати в меню нових страв та працювати у режимі повноцінного закладу. Але, на жаль, нас обікрали. Було дуже прикро, але ми сприйняли це як знак долі, тому вирішили відкласти ідею Арслана. Тим паче, якраз почався карантин. Так з’явилася «Крафтова кухня Місіратових», яка пропонує своїм клієнтам широкий асортимент свіжих та смачних кримськотатарських страв».

 

Всі страви, а це не лише чебуреки, але і пельмені, налисники, манти, люля-кебаб, хінкалі та ще багато різноманітної смакоти, приготовані особисто ветераном. Для нього, за словами дружини, це не лише спосіб заробітку, але і реабілітація.

 

«Коли я готую, то світ зупиняється. Я забуваю про всі проблеми та турботи, кайфую від того, що роблю. Думаю, мої клієнти відчувають ті позитивні емоції, які я вкладаю у свої страви. Для нас дуже важливо тримати високу планку, важливо, щоб ті, хто вперше спробував нашу кухню, стали постійними клієнтами», – ділиться захисник.

 

У той час дружина Арслана Місіратова відповідає за логістику, робить закупи та допомагає чоловікові на кухні. Якщо справи підуть вдало, то подружжя планує створити міні-цех та розширити власне виробництво. Бо «Аслан» як і всі кримські татари знає безліч нереально класних рецептів та точно вміє зробити так, щоб вам було смачно!

 

Олена Шаріпова, “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”

 

Нагадуємо: