Фронтовик із Полтави став лауреатом двох літературних премій

Полтавський літератор Віталій Запека , котрий гострив своє творче перо і вчився красному слову не за письменницьким столом у затишному кабінету, а на передовій в зоні АТО, отримав престижну Міжнародну премію «Воїн світла».

 

Її засновано 2015 року в пам’ять про загиблого білоруського журналіста, члена Самооборони Майдану, Героя України, кавалера ордена героїв Небесної сотні Михайла Жизневського.

 

«Воїном світла» талановитий 52-річний фронтовик став завдяки своєму воєнно-сатиричному роману «Герої, херої та не дуже», написаному на основі реальних подій, яким автор, котрий три роки воював у складі добровольчого батальйону, був безпосереднім свідком.  В книзі, яка розійшлася серед читачів буквально за чотири місяці і наразі готується її перевидання, полтавець  в сатиричному стилі описує армійське життя, службу на передовій, стосунки, ілюзії та сподівання, котрі розбилися о сувору правду фронтових буднів своїх героїв –  патріотично налаштованих наших співвітчизників. Різних за професією і соціальним статусом, які за покликом серця влилися до складу добровольчих батальйонів. І сповна занурилися у тривожну і непевну атмосферу перших місяців війни на Донбасі.

 

загашку В. Запеки вже понад півтора десятки книжок, які вийшли з-під його пера під враженнями від фронтових буднів, роздумів автора над сьогоденням, реаліями, з якими стикаються вчорашні учасники бойових дій після повернення з передовій до дому тощо. Варто зазначити, що здібність «атовця» писати про серйозне з певною долею гумору знаходить вдячний відгук у серцях його шанувальників. Більш того, його сатиричний роман покладено в основу сценарію п’єси, котра вже почали своє сценічне життя. Зокрема, торік – на роковини пам’яті Героїв Крут, Дніпровський національний академічний театр ім. Т. Г. Шевченка за сценарієм роману  фронтовика поставив виставу «Пригоди небравого вояка Шрамка».

 

Вручення премії відбулося У Києві біля пам’ятника М. Жизневському  26 січня 2021 року – в день його народження. За положенням премію вручають одному білоруському і одному українському письменникам за твір у прозі, у якому автор через своїх героїв  відстоює ідеали свободи і справедливості. Те, за що боровся і загинув на Майдані білорус М. Жизневський.

 

«Про те, що мою книжку, яку я написав ще 2017 року,  номіновано на Міжнародну премію, я не знав до останнього дня, – розповів кореспонденту «НОВА» В. Запека. – Конкурсний комітет з власної ініціативи «промоніторив» художні твори українських письменників останнього часу  і зупинив свій вибір на моєму романі. Про що мене сповістили і запросили до столиці на вручення диплому лауреату і пам’ятної статуетки. Номінантам вручають і грошову премію, але то чисто символічна сума.  Лауреатів відзначають щороку 26 січня на день народження Михайла Жизневського.  Першим на Майдані загинув Сергій Нігоян, а другим, кого настигла куля снайпера, був двадцятирічний білорус. Я пишаюся тим, що мені вручено цю премію, яка символізує прагнення українських і білоруських народів до свободи. І письменники цих країн в міру своїх можливостей і творчих здібностей пропагують загальнолюдські цінності…».  

 

Повернувшись із столиці до Полтави В. Запека дізнався ще одну приємну для себе новину: він став ще і лауреатом Всеукраїнської премії імені Якова Гальчевського – подвижника української ідеї, полковника УНР, бойового отамана, який очолював збройну боротьбу українських повстанців проти більшовицької окупації на Правобережній Україні. Премію засновано до дня Соборності 1995 року і відтоді організаційний комітет щороку рейтинговим голосуванням  визначає її лауреатів. Цього року у номінації «За літературну діяльність» відзначено і письменника-фронтовика Віталія Запеку.  

 

«Мені повідомили з оргкомітету премії, що за традицією урочиста церемонія вручення відзнак конкурсу багато років проходить під час поетичного-мистецького фестивалю «Віршень» у Києві. Але, цього року через карантинні обмеження процедуру вручення премії лауреатам буде змінено. Її проведуть онлайн та під час особистих зустрічей з лауреатами, – розповів фронтовик. – Я гордий з того, що став лауреатом цїєї премії…»

 

Сьогодні уже напевне можна стверджувати, що фронтовик  із Полтави по-праву поповнив лави відомих українських письменників. У літературну творчість новітньої України він вписав свій особистий рядок завдяки власному життєвому досвіду, в тому числі і бойовому, оригінальному висвітленні проблем державотворення та подвижницькому служінні українській ідеї.

 

Олександр Брусенський, “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”

 

Нагадуємо: