Якщо депутат живе інтересами своїх виборців, ніхто і ніщо не змусить його зійти з обраного шляху – Андрій Хімічев

Андрій Хімічев – єдиний із нинішніх 84 депутатів Запорізької обласної ради фронтовик. Рік (з березня 2014 по березень 2015), який він провів на передовій, багато чого навчив цивільного будівельника із Запоріжжя, який під час першої хвилі мобілізації добровільно переступив поріг військкомату. Як учасник АТО, заступник командира вогневого взводу артдивізіону 79 бригади, сержант запасу, гартувався у так званому «південному котлі» – на межі трьох областей – Донецької, Луганської і Ростовської в секторі «Д».

 

«На передовій, як ніде, найвиразніше проявляються характери людей, котрі одягли військову форму і взяли до рук зброю. Мужність і слабкість, вміння опанувати себе у найтяжчу хвилину, коли, здавалося, що от-от доведеться розпрощатися з життям, і панічна метушня тощо, ідуть завжди поряд. Військове братерство і взаємодопомога гуртують фронтовиків, допомагають долати труднощі і адаптуватися до мирного життя тим, кому пощастило вирватися з того пекла живими. Можливо тому, коли і я через рік повернувся з фронту додому, вирішив зайнятися громадською діяльністю. Щоб працювати з людьми, допомагати землякам всім, чим можу…», – пояснив свій вибір боротися за депутатський мандат «атовець».

 

  Дебют 49-річного фронтовика у боротьбі за депутатський мандат виявився вдалим: Андрій Хімічев на торішніх виборах здобув переконливу підтримку своїх земляків і виборов одразу два депутатських мандата – Запорізької міськради і Запорізької облради.

 

  «Від мандату Запорізької міськради я відмовився, бо я є одним з керівників Запорізької ради ветеранів АТО. Тож, задля кращого спілкування з побратимами я вирішив, що працюватиму депутатом в обласній раді..»,- пояснив свій вибір фронтовик.


  Напружені передвиборчі перегони вже позаду. Як повідомляла «НОВА» в рубриці «Патріоти до влади!» (http://nova.net.ua/category/patrioty-do-vlady/) спробувати своїх сили у боротьбі за депутатство торік вирішили чимало фронтовиків, які балотувалися до рад всіх рівнів. Проте, далеко не всім з претендентів пощастило отримати підтримку виборців.

 

  А ті з них, хто таки отримав мандат довіри, за рік, що минув, багато чого навчилися, працюючи у владі. Гартувався владою і наш герой, який, як вже згадувалося, став єдиним учасником АТО поміж депутатів в теперішньому складі Запорізької облради. І як би там не було, але фронтовик тепер весь час перебуває під прицілом своїх виборців. Перш за все – побратимів. Правда у випадку з героєм нашого матеріалу, це не зовсім так.

 

  «Щодо моєї передвиборчої програми… Всього не більше 30% вона орієнтована, власне, на учасників АТО/ООС. Це до того, що чомусь в суспільстві складається враження, що коли «атовець» отримує депутатський мандат, то він, переважно, переймається проблемами лише фронтовиків, – уточнює Андрій Хімічев. – По-перше, я не хотів, щоб моя перемога на виборах трактувалася лише завдяки підтримці моїх побратимів. Я хотів, щоб моє обрання пов’язували з тим, що я зробив для земляків уже після війни тощо. Тому акцентів тільки на підтримці фронтовиків не розставляв. Всі жителі області мають рівною мірою право на захист їхніх інтересів депутатами. Хоча, оті 30% – це «найгарячіша» тема для мне, як депутата. Зокрема, турбота про підтримку ветеранів, допомога родинам загиблих фронтовиків, їхня правова і соціальна підтримка тощо …»


  Перший рік депутатства, не приховує Андрій Хімічев, для нього – вперше в житті здобувшого депутатський мандат, виявився непростим. Адже дуже багато проблем нині непокоять запоріжців. І чимало з них по допомогу ідуть до свого депутата. Найвиразніше, переконаний наш співрозмовник, це відчувають депутати, котрі працюють у комісії облради, де вирішуються питання соціальної політики. Як допомогти людям?


  «Якщо говорити про учасників АТО/ООС та їхні проблеми, то на першому місці ще донедавна було питання їхнього забезпечення землею. Я безпосередньо, як депутат, займався цим питанням і намагався лобіювати інтереси фронтовиків, ділиться про напрямки своєї роботи депутат Андрій Хімічев. – Зазначу, що на сьогодні понад 50% з «атовців», які билися за землю, її вже отримали. Тепер це питання перейшло до впливу місцевих органів влади – ОТГ, яким передана земля. Землі вільної залишилося мало. Переважно у державних підприємств, які нині банкрутують, їх далі розкрадають, а землю, якими вони володіють, передають в оренду. Часто це сумнівні оборудки… Тому, коли відбудеться реорганізація цих підприємств, ми хочемо отримати законну і справедливу долю землі для учасників АТО/ООС»…».

 

  Іншим важливим напрямом свої депутатської діяльності Андрій Хімічев вважає організацію прийому виборців. Щомісяця він проводить їх двічі – в обласному центрі і в районах. Саме під час таких зустрічей з виборцями депутат дізнається реальну картину життя земляків, котрі погрузли в силі-силенній проблем. Розв’язати які вони самотужки не можуть. Найчастіше, за аналізом депутата, до обранців звертаються з питань зношення житлового фонду, застарілих водогінних та теплових мереж, матеріальних проблем тощо. У фронтовика, як і в інших депутатів облради, є власний фонд – 1 млн.грн. Здавалося б, пристойна сума, щоб надавати допомогу виборцям, які потребують матеріальної підтримки.


  «Переважно я допомагаю «атовцям», адже я єдиний в облраді учасник АТО і, напевне, найкраще знаю їхні проблеми. Причому, до мене звертаються ветерани не тільки з мого виборчого округу, а зі всієї області. Причому, на матеріальну допомогу із свого депутатського фонду за положенням я виділяю лише 300 тис. грн. Решта – 700 тис. грн. ідуть на вирішення соціальних проблем – ремонт доріг, дитячих садків, шкіл, застарілого житлового фонду облаштування спортивних майданчиків тощо, – пояснює механізм розподілу «депутатського» мільйону фронтовик. – Побратими по матеріальну допомогу, як правило, звертаються, коли не можуть оплатити, приміром, операцію, лікування дітей тощо…».

 

  Полегшують життя депутата обласні програми, які спрямовані на соціальний захист учасників бойових дій – лікування, безплатний проїзд, забезпечення житлом, санаторно-курортним лікуванням тощо. Їх вважають захищеними і чиновники обласної влади намагаються забезпечити їхнє виконання. До речі, каже Андрій Хімічев, в Запоріжжі й інших місцях області на сьогодні майже не зустрічається випадків, коли фронтовикам перевізники відмовляють у безплатному проїзді. Як таке трапляється дуже часто в інших регіонах.


  «Такі випадки трапляються і в нас. Але це поодинокі випадки, які не характерні для області. Ми зробили все, щоб фронтовикам не відмовляли у праві на безплатний проїзд. Коли таке все ж трапляється, то суто людський фактор, а не система. Головне завдання в цьому питанні, щоб приватним перевізникам компенсували перевезення пільговиків. Ми цього практично досягли. І наразі таку компенсацію вчасно виділяють з міського і обласного бюджетів. Тож, якщо трапляються непорозуміння з перевізниками, то, повторюся, це людський фактор, а не система. До того ж, при укладанні договорів на право перевезення пасажирів, в них обов’язково вказується необхідність безплатного перевезення пільгових категорій. І депутати за цим стежать…».


  Чи в змозі депутат облради щось змінити в розхитаному державному механізмі, в якому чиновники дуже часто не звертають уваги на нужди простих українців, віддаючи перевагу турботі про власне благополуччя? Чи сьогодні роль депутата зводиться лише до «ручного» голосування, написання депутатських запитів до можновладців, які вони пишуть про людське око, та безплідного листування з нескінченними державними органами і установами?

 

  «Кажуть, що дорогу подолає той, хто іде… І якщо, за заповітом І.Франка, щодня «лупати сю скалу», то результат обов’язково побачите, – переконаний депутат-ветеран. – Приміром, майже сім років не вирішувалося питання зі встановленням пам’ятника учасникам АТО в Запоріжжі. Але наразі, завдяки наполегливості депутатів, вже є проект, проведено конкурс на кращий ескіз тощо. Пам’ятник постане в центрі міста, де колись стовбичив пам’ятник Ф.Дзержинському. Його, за планом декомунізації знесли. Буде впорядковано і сквер, де з’явиться пам’ятник. Містяни тільки від цього виграють. Тобто, якщо депутат живе інтересами своїх виборців, ніхто і ніщо не змусить його зійти з обраного шляху…».


  Загалом, враження Андрія Хімічева, який вперше в своєму житті став депутатом, від роботи обласної ради позитивні. Всупереч розповсюдженій нині думці на кшталт того, що депутати тільки й те роблять, що лобіюють інтереси свого бізнесу та ділять посади і бюджет, в Запорізькій облраді депутати працюють «на громаду». Принаймні, фракція «ЄС», що складається з десятьох обранців і до якої входить сам фронтовик. Можливо, таке ставлення до роботи тому, що практично всі депутати «європейці» – за винятком двох, так само, як і Андрій Хімічев ніколи не мали мандатів в органах представницької влади. І їхня команда працює «на результат, а не на наповнення власних кишень»…

 

  Наразі депутат-фронтовик бере активну участь у розробці обласного бюджету на наступний рік. Це дуже відповідально і без участі депутатів головний кошторис регіону не відображатиме потре всіх жителів області. У тому числі, і потреби фронтовиків. До речі, їхній захист сьогодні на знамена підняли десятки громадських організацій. Але лише одиниці з них справді ефективно працюють і дбають про захист соціальних і матеріальних прав ветеранів. У Запоріжжі так само чимало ГО, які ототожнюють себе із захистом прав фронтовиків. Але всього чотири – п’ять з них є насправді активними. Завдання депутата полягає і в тому, щоб об’єднати «під одним дахом» зусилля цих організацій і спрямувати їхню роботу на справді ефективне вирішення проблем учасників бойових дій. Лише в згуртованості і єдності, переконаний Андрій Хімічев, сила громадських організацій. Як депутат облради фронтовик й надалі працюватиме і інтересах своїх виборців. Набуваючи досвіду роботи у представницькому органі, яким є обласна рада.

Олександр Брусенський, “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”.


Фото зі сторінки у ФБ Андрія Хімічева