В Україні ветерани стають загрозою для чинної влади

Чинна влада боїться протестного руху, тому ветерани для неї є одним з елементів загрози. Для нейтралізації активного протестного руху будуть застосовуватися методи, які дуже нагадують сусідні тоталітарні Росію та Білорусь. 

 

У 2019 році громадяни України на президентських виборах обрали нового президента. З самого початку передвиборчої кампанії було очевидно, що процес голосування для Володимира Зеленського не буде легким, адже, не дивлячись на значний антирейтинг його головного опонента Петра Порошенка, здобути розгромну перемогу у першому турі йому так і не вдалося. Це, в першу чергу, пов’язано з тим, що значна частина активного громадянського суспільства, не готова була бачити шоумена  Зеленського очільником держави, що вже як на той час як п’ять років протистояла збройній агресії Російської Федерації. Адже у своїй передвиборчій риториці Володимир Зеленський ніколи не ставив опір агресії РФ на перше місце і сподівався на швидке примирення після зустрічі з Путіним. 

 

Ветеранська спільнота, а саме активна її частина, з самого початку зайняли опозиційну позицію до новообраного президента та парламенту. Марш ветеранів АТО  24 серпня 2019 року став нагадуванням Володимиру Зеленському про той великий вплив на суспільно-політичне життя, який ветерани війни мають на українське суспільство. За різними оцінками, тоді захід відвідали до 25 тисяч учасників бойових дій, добровольців, волонтерів, майданівців та родин загиблих. Учасники маршу нагадали новообраному очільнику держави, що свої права учасники АТО вибороли власною кров’ю на фронті. Відтоді такий марш став щорічним.

 

Опозиційні настрої суспільства не подобаються в Офісу Президента, особливо коли вони проходять під стінами самої будівлі. Тому там періодично з’являється або дитячий майданчик, або півник в російській косоворотці. Була навіть спроба знайти діалог з учасниками війни, коли у 2020 році за ініціативою керівника ОП  Андрія Єрмака було створено Раду ветеранів при Офісі Президента. Втім, цей консультативний орган не користується авторитетом у спільноті бійців АТО, значною мірою через те, що основу його склали компромісні для влади ветерани інтервенції радянських військ до Афганістану 1979-1989 років.

 

Наступні президентські вибори вже набагато ближче, ніж здається. 2021 рік – це екватор президентського правління Володимира Зеленського, а активна підготовка до нових виборів вже набирає обертів. Вочевидь, зважаючи на той факт, що згідно з соціологічними опитуваннями більше як половина громадян не хоче, аби Зеленський балотувався на другий термін, зараз в Офісі Президента стоїть задача “зачистити вулицю”. Для цього будуть відкриті кримінальні провадження, винесені  тюремні вироки або максимально дискредитовані ті атовці, які є активною частиною протестного руху. Саме для цього влада буде використовувати різноманітні статті кримінального кодексу проти ветеранів України. 

 

14 серпня у Києві прихильники партії  “Національний корпус” розпочали кількатисячний мітинг проти ідеї реалізації т.з. “формули Штайнмайєра”. Перед початком акції співробітники поліції спробували провести особистий огляд в мітингарів, однак ті відмовились від незаконних вимог правоохоронців, що призвело емоційного конфлікту. Коли ж учасники мітингу спробували пройти під будівлю Офісу Президента України, правоохоронці почали застосовувати силу. Сталися сутички. 



 

Акція протесту "Національного корпусу" в Києві 14 серпня 2021 року.
Акція протесту “Національного корпусу” в Києві 14 серпня 2021 року.

 

 

28 серпня поліція оголосила підозру у хуліганстві із застосуванням зброї (ч. 4 ст. 296 Кримінального кодексу України) двом ветеранам полку “Азов” –  главі Черкаського міського відділення “Національного корпусу” Дмитру Кухарчуку та Олегу Довбишу.  А вже через два дні рішенням Печерського суду обох колишніх бійців АТО було відправлено під арешт на два місяці без права застави.

Андрій Білецький

Ветеран війни з Росією, лідер партії “Національний корпус”

“Олега Довбиша звинувачують у тому, що він вдарив поліцейського ногою. Але докази від прокурорів просто з області фантастики. Починаючи від медичної довідки, де вказано, що у поліцейського хімічний опік очей і закінчуючи зброєю, якої на відео так і не знайшли. Найважливішим “доказом” по справі стосовно Дмитра Кухарчука є слова прокурора, який нібито “ідентифікував” Дмитра зі спини у кількатисячному натовпі з камер відеоспостереження”

 

Особливістю дії нинішньої влади є створення штучних провокацій проти учасників АТО для винесення проти них обвинувачень і, потенційно, відкриття кримінальних справ та винесення реальних вироків. Створюється враження, що перед режисерами цього спектаклю стоять завдання: створити суспільний образ того, що ветерани це деструктивний елемент в українському суспільстві, а також міцно затягнути на їх шиях зашморги карних справ.

 

 

Дмитро Шатровський

Учасник бойових дій, керівник ВГО “Ветеранське Братерство”

“Нинішні представники влади знають, що у них є провали на фронті, провали в економічному секторі та соціальних реформах, і тому вони розуміють, що авангардом майбутніх акцій протесту будуть учасники бійці АТО. Таким чином, для влади необхідно нівелювати умовну загрозу від цієї соціальної групи, а іншу частину кпити. Нещодавно президент анонсував виділення 5,5 мільярдів гривень на житло для ветеранів АТО. Щоправда, за це  мають проголосувати у Верховній Раді, щоб ці кошти внесли до бюджету наступного року. Робляться політичні заяви, намагаються пообіцяти ветеранам закриття їх соціальних  питань. Отже, когось будуть спробувати купити, а когось, самих активних, налаштованих на якісь певні рішучі дії, вже намагаються залякати, а когось намагаються посадити до тюрми.” 

 

 

У 2014-2015 році в Україні не відбувались масові виступи ветеранської спільноти, оскільки ставлення до учасників бойових дій з боку представників влади було позитивне. Точка зору ветеранів АТО тоді була важлива, але вже зараз, через створення різних силових механізмів та методів на всіх рівнях правління державою –  вони просто ігноруються.  Для цього привертається особлива увага під час прояву громадської позиції ветеранів війни.

 

 

Дмитро Шатровський

УЧАСНИК БОЙОВИХ ДІЙ, КЕРІВНИК ВГО “ВЕТЕРАНСЬКЕ БРАТЕРСТВО”

“Ситуація по хлопцях з Черкас, Кухарчуку Дмитру та Олегу Довбушу, – це є чисто політичне замовлення. Тому що вони просто робили акцію протесту. По мені особисто робили фейковий розшук на одну добу вперед, за нібито втечу з місця скоєння злочину. Але в Міністерстві внутрішніх справ професіоналів мало, тому після того, як мене арештував беркут у Києві, мене відпустили. Мені так і сказали, що це пов’язано з моєю політичною діяльністю. А потім в реєстрі зникла інформація про те, що я втік з місця скоєння злочину. Тоді ж наші джерела в правоохоронних органах розповіли, що є список з приблизно 60 осіб ветеранів полку “Азов”, яких будуть по різних справах намагатися посадити в СІЗО, або дати домашній арешт, або залякати. І я в цьому списку є. Також мені відомо, що в Офісі Президента України з’явилася геніальна ідея, створити базу з приблизно 30 тисяч осіб, на яких потрібно повідкривати будь-що, і, як в часи Януковича, у випадку чогось цих людей висмикувати та тиснути на них. Виходячи з того, що вже зараз відбувається в Черкасах, в Одесі, в Харкові, то, мабуть, є місце цьому списку, скажімо так”.

 

 

У  2019 році у Харкові був затриманий ветеран “Правого сектору”, коли правоохоронці просто посеред вулиці спробували затримати групу осіб, які їм здалися підозрілими. Тоді знов сталися сутички, а ветеран “Правого сектору” використав балончик зі сльозогінним газом скориставшись своїм правом на самооборону. За це Дзержинський районний суд Харкова присудив бійцю АТО 2 роки позбавлення волі умовно. 

 

Відносно спроб з боку влади репресувати деяких бійців АТО висловився також відомий український військовослужбовець, Герой України, Ігор Гордійчук. На думку ветерана, зараз суддівська система цілковито підконтрольна Росії, тому жертвами репресій стають саме патріоти. Про це він заявив в інтерв’ю на одному з телеефірів. 

Ігор Гордійчук

генерал-майор Збройних сил, начальник Київського військового ліцею імені Івана Богуна, Герой України.

“Зараз в Україні йде перегин в інші силові структури (мається на увазі не ЗСУ – ред.). Вони для України роблять нуль. Наприклад судова система повністю належить Москві. Вона керується Путіним, Медведчуком, Портновим, там банда кремлівська керує. Тому у нас судять вони патріотів та ветеранів, а московитів відпускають. Бо є мафія, яку ще ніхто не зміг розворушити”

Окремо слід згадати справу проти ветеранів пов’язану з вбивством білоруського журналіста Павла Шеремета. На прес-брифінгу у 2019 році презент Зеленський, своєю присутністю, фактично підтримав звинувачення проти спецпризначенця ССО, сержанта Андрія Антоненка, військового медика Яни Дугарь та дитячого кардіохірурга Юлії Кузьменко. Проте в слідства на даний час немає неспростовних доказів причетності обвинувачених до вбивства. Усі троє фігурантів, не дивлячись на повноцінний арешт у слідчому ізоляторі у 2019 році, зараз перебувають під домашнім арештом. Ще у 2020 році Андрій Антоненко перестав фігурувати у справі, як організатор злочину, тоді ж  матеріали справи було виділено в окремі кримінальні провадження і змінено підозри.

 

 

ветерани ато дедалі частіше стають жертвами репресій
Андрій Антоненко. Військовослужбовець ССО. Учасник АТО. Саме його слідство спочатку називало організатором вбивства Павла Шеремета

 

 

Окремо слід наголосити, що 11 серпня 2021 році у селі на Київщині було знайдено тіло судді Печерського районного суду Києва Віталія Писанця, який був слідчим суддею справи про вбивство журналіста Павла Шеремета. У Державному бюро розслідувань допускають версію вбивства Писанця. А вже 20 вересня з’явилась інформація про звільнення автора нинішньої версії обвинувачення цієї справи першого заступника голови Національної поліції Євгена Коваля. Він керував  слідчо-оперативною групою у ділі про вбивство журналіста.

 

І хоч справа тягнеться вже третій рік, а слідству ніяк не вдається надати бодай якісь серйозні докази проти обвинувачених, в суспільному уявленні складається враження, що мати стосунки з ветеранами та волонтерами небезпечно, оскільки вони знаходяться під пильною увагою спеціальних служб. Окремо також створюється інформаційний вплив на тих громадян, які не цікавляться новинами та політикою, але завдяки такому наголосу на “постійній кримінальності” ветеранів, вже самі для себе довели причетність атовців до вбивства. 

 

 

 

Дмитро Шатровський

УЧАСНИК БОЙОВИХ ДІЙ, КЕРІВНИК ВГО “ВЕТЕРАНСЬКЕ БРАТЕРСТВО”

“Окрема історія також стосується ветеранів, які є прихильниками попереднього Президента Петра Порошенка. Будуть бити по їхньому бізнесу, направляти до них постійно податкові органи тощо. Ветеранська спільнота в Україні різношерстна. Когось влаштовує нинішня політична ситуація, комусь байдуже, хтось готовий обмежитися постом у фейсбуці, а хтось готовий виходити на акції протесту. Наш “Рух ветеранів України” анонсує на 14 жовтня марш в Киві проти свавілля влади та політичних репресій проти учасників бойових дій. Будемо всім можливими методами доносити що така політика нинішньої влади лише веде до роз’єднання держави, що потрібно знаходити точки порозуміння, а не кошмарити людей, як це було в епоху молодого Лукашенка”   <br>

 

 

Сумно констатувати, але зараз лише початок спроби чинної влади “закрити рота” ветеранам та волонтерам. Суспільні важелі, які використовуються у цьому процесі, дуже нагадують сусідню Росію та Білорусь, коли спецслужби використовують незаконні методи та засоби для виведення з політичного поля впливових осіб у протестному середовищі.