105 років тому на кораблях Чорноморського флоту було організовано підняті українські прапори

  “105 років тому – 29 квітня 1918 року на кораблях Чорноморського флоту та Севастопольській фортеці було організовано та підняті українські прапори. Саме в цей день підняття українських прапорів уперше засвідчило підпорядкування флоту і належність кораблів до Української Народної Республіки”, – йдеться у Привітанні командувача Військово-Морських Сил ЗС України віце-адмірала Олексія Неїжпапи з нагоди 105 річниці Військово-Морського Прапору Збройних Сил України!

  На початку Української революції 1917—1921 років, у травні 1917 року Перший Всеукраїнський військовий з’їзд визнав необхідність створення української армії та повної українізації Чорноморського флоту. Тоді ж уперше було заявлено, що Чорноморський флот має стати частиною збройних сил України.

  Але політика “автономістів” у Центральній Раді не дозволили розпочати створення власної української армії в 1917 році. Через це не було надано потрібної уваги підняттю синьо-жовтого прапора 12 липня 1917 року на есмінці «Завідний». В той час у “автономістів” була більш важлива “справа” – як викинути з Центральної Ради “самостійників”, яких підтримували українізовані військові формування. Саме в українських військових вони вбачали загрозу “демократії”.

  Після “Жовтневого перевороту” у Петрограді 25-26.10 (07-08.11 – н.с) 1917 року “автономісти” в Центральній Раді змушені були проголосити 07 (20 – н.с.) листопада 1917 року утворення Української Народної Республіки (УНР).

Військово-морський прапор Українського державного флоту. 1918 р.

Відбулась церемонія закладки корвета для військового флоту України (ФОТО)

  Окрилені змістом Третього Універсалу моряки багатьох кораблів флоту 12 (25 – н.с.) листопада 1917 року підняли українські прапори, а в Севастополі відбувся багатолюдний парад за участю військових. Про перехід на бік української влади заявили команди кількох великих військових кораблів, зокрема крейсера «Пам’ять Меркурія» та лінкора-дредноута «Воля» — найпотужнішого корабля Чорноморського флоту.

  Захопивши владу в Центрі Росії більшовики розпочали “повертати втрачені території”. Під час Першої радянсько-української війни (грудень 1917 – червень 1918 р.р.), у грудні 1917 року російським більшовикам вдалося захопити владу в Севастополі та на Чорноморському флоті. 23 лютого 1918 року більшовики стратили лідера кримськотатарського руху Номана Челебіджихана.

  Але в кінці квітня 1918 року Кримська група військ УНР під командуванням підполковника Петра Болбочана стрімко увійшла на Кримський півострів і швидко звільнила його від російських більшовиків: 22 квітня українські війська зайняли Джанкой, 24 квітня — Сімферополь, 25 квітня — Бахчисарай.

  29 квітня 1918 року кораблі Чорноморського флоту перейшли під юрисдикцію Української Народної Республіки. На той момент моряки-українці складали 2/3 особового складу Чорноморського флоту. Фактична “розбудова” флоту припала на часи Гетьманату (29-30 квітня – 14 грудня 1918 року).

Міністр оборони пообіцяв відновити флот за 2-3 роки

  Під час Другої російсько-української війни (листопад 1918 – грудень 1919 року) з 6 по 10 березня 1919 року в Харкові відбувся Третій Всеукраїнський (більшовицький) з’їзд Рад. На ньому було офіційно оформлено УСРР – Українську Соціалістичну Рідянську Республіку. В 1937 році слова у назві поміняли місцями і утворилася більш “звучна” назва – УРСР.

  Під час Другої російсько-української війни (листопад 1918 – грудень 1919 року) російські більшовики на Кримському півострові вдалися до масового терору. За різними оцінками, тільки 23 – 24 лютого 1919 року в Севастополі було вбито 600 осіб — морських та сухопутних офіцерів, членів їхніх родин, жителів міста.

  Завершилось існування військово-морських сил УНР на Чорному морі після зайняття півдня України військами Добровольчої білогвардійської армії Півдня Росії, спиралась на інтервенцію країн Антанти (грудень 1918 — літо 1919). Більшовиків вигнали з півострова, влада відійшла до російських білогвардійців. Директорія УНР остаточно втратила контроль за кораблями флоту.

  В кінці листопада 1920 року російські більшовики “остаточно приєднали” Кримський півострів і розпочали фізичне винищення “буржуїв, білогвардійців та їхніх посібників”.

  Підрозділи Морської піхоти УНР існували до кінця 1921 року. Органи управління флотом були розформовані тільки наприкінці 1924 року.

  Олександр Олійник, НОВА: новини ветеранів.

НАГАДУЄМО:

Україна крок за кроком відновлює свій науковий флот: криголам отримав назву «Ноосфера»