Придбаний британський науково-дослідний криголам James Clark Ross (Джеймс Кларк Росс) отримав в Україні нову назву «Ноосфера». 5 жовтня 2021 року він увійшов у акваторію Одеського порту, який став для нього портом приписки.
Криголам раніше перебував у складі Британської антарктичної місії під назвою James Clark Ross. Тепер вже «Ноосфера» забезпечуватиме логістику для української антарктичної станції «Академік Вернадський».
Після проходження всіх необхідних процедур та зміни назви науковий криголам «Ноосфера» вже цього року вирушить до Антарктиди в напрямку української полярної станції «Академік Вернадський»
Криголам оснащений вісьмома спеціалізованими лабораторіями та пристосуваннями для відбору будь-яких проб з глибини до 8 км. Відтепер українським дослідникам будуть доступні майже 90% дна Світового океану. Наявність такого судна, пристосованого до роботи в умовах низьких температур, дає змогу значно розширити діапазон наукових досліджень.
Науковці Південно-Африканської республіки теж виявили бажання скористатися послугами українського наукового криголама для власного дослідження Антарктиди
Під час робочої поїздки до Одеської області президент України Володимир Зеленський оглянув науковий криголам, йдеться у повідомленні Офісу Президента, Володимир Зеленський оглянув наукову лабораторію, кают-компанію та центр управління.
Крім криголама «Ноосфера» Зеленський ознайомився з можливостями ще одного українського науково-дослідного судна «Борис Александров», яке використовуватиметься для моніторингу дна Чорного моря та збирання екологічних даних. Це судно, яке раніше мало назву «Бельгіка», українські науковці отримали в подарунок від Бельгії.
Глава Української держави розповів, що розроблятиметься масштабна програма з відродження науково-дослідного флоту України, яка включатиме будівництво аж наукових 36 суден. Так, крок за кроком, Україна відновлює свій науковий флот.