В Ірані три тижні тривають протести, спровоковані смертю Махсі Аміні. Мітинги відбулися у великих містах, включаючи Тегеран, Ісфахан, Рашт та Шираз. Протести були особливо інтенсивними в Курдистані.
На знак солідарності з іранськими протестувальниками в суботу відбулися демонстрації в Лондоні, Парижі та інших місцях у суботу. Окремі протестувальники тримали в руках фотографії Аміні, яка померла через три дні після арешту поліцією моралі Ісламської Республіки за «невідповідний одяг».
Вчора у 20 містах на північному заході Ірану страйкували магазини та підприємства на знак протесту проти нападів на озброєні курдські опозиційні партії з боку Стражів ісламської революції, які базуються в Іраку, повідомила курдська правозахисна група Hengaw. У повідомленні також йдеться, що сили безпеки відкрили вогонь по протестувальникам у Дехголані та Сакезі.
Нагадаємо, протести почалися під час поховання Аміні 17 вересня 2022 року і поширилися на 31 провінцію Ірану, в них взяли участь усі верстви суспільства, включаючи етнічні та релігійні меншини, і багато хто вимагав повалення верховного лідера аятоли Алі Хаменеї.
Amnesty International заявила, що придушення демонстрацій урядом вже призвело до загибелі щонайменше 52 людей, сотні отримали поранення. Правозахисні організації повідомляють, що десятки активістів, студентів та художників затримано.
Іранська влада заявляє, що багато співробітників сил безпеки було вбито, звинувачуючи Сполучені Штати у використанні заворушень для спроби дестабілізувати Іран. Державні ЗМІ затаврували протестувальників як бунтівників та підбурювачів до заколоту.
Вчора переважна більшість телеграм-каналів поширили інформацію про те, що рашисти на Херсонщині закопували якийсь “непотріб”. Спочатку були припущення, що то хімічна зброя! Коли фото уважно роздивились фахівці, виявилось що то радянські морські фугасні міни 1943 року випуску.
Блогери-аналітики висловили припущення, що у такий спосіб російські окупанти збираються для своїх військ “облаштувати окопи, бо копати не вміють”. А все виявилося все “набагато простіше”: роспропогандистам просто був потрібен красивий грандіозний “БА-БАХ!!!” для зйомок показушного репортажу.
Ще раз: рашисти цілий день закопували 24 тони “зайвого” тротилу у вигляді морських мін для зйомок чергового пропагандистського відеоролику про «знищення одним пострілом з танка українського складу боєприпасів».
Аналітики “НОВА: новини ветеранів АТО/ООС” абсолютно серйозно висловили припущення, що за цей “грандіозний БА-БАХ!!!” на росії хтось неодмінно отримає “золоту Зірку Героя”.
У рубриці “Часопис війни”, використовуючи інформацію з різних джерел, “НОВА: новини ветеранів АТО/ООС” продовжує інформувати читачів про головні події минулої доби.
Вчора ЗСУ провели всенародний референдум у місті Лиман за результатами якого жителі населеного пункту одноголосно прийняли рішення негайно вийти зі складу Російської Федерації і знову повернулося в Україну.
За інформацією пресслужби Генштабу ЗСУ минулої доби наші війська відбили атаки рашистів в районах населених пунктів Козача Лопань, Виїмка, Бахмутське, Бахмут, Весела Долина та Первомайське.
Рашистські нелюди продовжують завдавати ударів по цивільній інфраструктурі та помешканнях мирного населення. Противник також обстрілює позиції наших військ вздовж лінії зіткнення, веде повітряну розвідку.
2 жовтня, уночі, російські окупаційні війська атакували Миколаївщину сімома дронами-камікадзе “Shahed-136”. П’ять із семи “Shahed-136” знищено військовослужбовцями зенітної ракетної Одеської бригади та Херсонської зенітної ракетної бригади Повітряного командування “Південь” Повітряних Сил Збройних Сил України.
Рашистського льотчіка-пончика Красноярцева, який бомбардував півтонними бомбами Чернігів, обміняли на п’ятьох українських пілотів. Про це повідомив в ефірі телемарафону начальник ГУР МО України Кирило Буданов.
“Льотчика Красноярцева ми обміняли місяці чотири-п’ять тому. Ми його обміняли на наших пілотів, якщо не помиляюся на п’ятьох”, – сказав Буданов.
Нагадаємо, рашистський льотчик-пнчик здійснював авіаційне бомбардування цивільних об’єктів на території України, знаючи, що завдає ударів не по військових цілях, і що це призведе до загибелі цивільних. Такі точно злочини він раніше вчиняв і в Сирії.
Спочатку Красноярців все заперечував, стверджуючи, що не знав про те, що бомбив переповнене людьми місто, але під тиском доказів змушений був визнати, що знав, куди скидає бомби і робив це свідомо.
Пресслужба Генштабу ЗСУ в ранковому зведенні повідомила, що Кремль, через брак людських ресурсів, достроково планує здійснити випуск курсантів військових училищ для відправки їх на війну в Україну.
В зв’язку з суттєвою нестачею людських ресурсів, в першу чергу, офіцерських кадрів, російське військове керівництво вимушене передчасно задіяти курсантів військових училищ.
У Тюменському військовому училищі буде проведено достроковий випуск курсантів. Випускників планується направити на первинні офіцерські посади у військові частини, що комплектуються мобілізаційним резервом.
Курсантів останніх курсів Рязанського десантного училища направляють для проведення підготовки полків мобілізаційного резерву, що здійснюється на базі полігонів неподалік Рязані, Омська, Пскова, Тули та інших міст.
Для зазначених підрозділів, планують заходи підготовки та злагодження терміном не більше одного місяця, з їх подальшим вибуттям до району ведення бойових дій на території України.
На останньому засіданні Ради безпеки ООН представники США подали резолюцію, яка засуджує Росію за так звані “референдуми” на тимчасово окупованих територіях України.
Росія скористалася своїм правом постійного члена та застосувала право “вето” під час голосування резолюції, яка засуджувала російські псевдореферендуми в Україні та заклику не визнавати жодних змін українських кордонів.
На початку засідання посол США в ООН Лінда Томас-Грінфілд заявила, що у разі застосування “вето” з боку РФ документ передадуть на розгляд Генасамблеї ООН, де держави не мають такого права, щоб “показати, що Світ все ще на боці суверенітету та захисту територіальної цілісності“.
«Результат голосування щодо проекту резолюції такий: «за» – десять країн, одна – «проти», чотири утрималися (КНР, Індія, Габон та Бразилія – ред.). Проект резолюції не ухвалено через голосування «проти» постійного члена Ради», – зазначив голова РБ ООН постпред Франції при ООН посол Ніколя де Рів’єр.
В Інституті вивчення війни вважають, що російський президент Володимир Путін поспішив незаконно анексувати українські території, щоб “поставити війну в Україні на паузу”. Під час оперативної паузи буде вжито заходів щодо стабілізації становища на Росії, на фронті та виграно час на відновлення сил для наступного наступу. Про це йдеться у звіті Інституту вивчення війни (ISW).
“Незаконна анексія чотирьох українських областей не означає, що Путін відмовився від заявленої мети знищення всієї української держави заради меншої мети. Якщо анексія стабілізує конфлікт уздовж нових ліній фронту, Кремль зможе відновити свої сили та відновити вторгнення в Україну найближчими роками, однак у такому разі з позиції більшої сили та територіальної переваги”, – зазначають експерти.
Аналітики також зазначають, що Путін не зможе захопити Україну, застосувавши ядерну зброю. Аналітики не побачили в промові Путіна 30 вересня 2022 року ознак, що вказують на наміри негайно застосувати проти України ядерну зброю, якщо український контрнаступ триватиме.
Водночас аналітики Інституту вивчення війни вказують, що не можуть передбачити, коли РФ вирішить застосувати ядерну зброю, бо це буде особисте рішення Путіна.
Але, скоріше за все, замість застосування ядерної зброї Кремль буде намагатиметься досягти своїх цілей шляхом мобілізації та енергетичним тиском на країни Заходу в зимовий період. Однак стабілізувати фронт і заморозити конфлікт.
Якщо все ж таки Путін спробує вдарити по Україні ядерною зброєю (наприклад, провести атаку проти одного чи кількох міст чи об’єктів критичної інфраструктури), це ніяк не вирішить проблемі і не змусить Україну чи Захід здатися, а скоріше буде просто “грандіозною авантюрою”.
Теоретично у Путіна є 2 основні варіанти застосування тактичної ядерної зброї: завдання ударів по ключових наземних лініях зв’язку та командних пунктах, щоб паралізувати контрнаступ ЗСУ, та/або завдання ударів по великих скупченнях українських сил поблизу лінії зіткнення. Однак “одна ядерна зброя ніяк не може бути вирішальною проти будь-якої з вказаних цілей”.
“Масштаби застосування ядерної зброї, швидше за все, підвищать ризик удару Заходу у відповідь, що, у свою чергу, збільшить потенційні втрати, які Путіну доведеться співвідносити зі своїми короткостроковими вигодами”, – йдеться у аналізі.
Таким чином, зазначають аналітики, використання Росією ядерної зброї було б масштабною грою заради дуже обмеженої вигоди, яка б не досягла заявлених Путіним військових цілей. Можливо, використання Росією ядерної зброї на якийсь час заморозить лінію фронту, але ніяк не дозволить Росії її втримати чи продовжити наступ і захопити всю Україну.
Крім того, НАТО, швидше за все, буде змушене відповісти на застосування Росією ядерної зброї в Україні “завданням звичайних ударів по російським позиціям”, вважають аналітики Інституту вивчення війни (ISW). Остання фраза у звіті може зазначати, що у разі застосування ядерної зброї Росією проти українців країни НАТО, скоріше за все, вкотре висловлять чергове “глибоке співчуття та стурбованість”, і не більше.
Розпочалась 220 доба героїчного протистояння Української нації російському широкомасштабному вторгненню. Противник продовжує вести бойові дії.
За минулу добу ЗСУ відбили атаки противника неподалік Нью-Йорка, Зайцевого та Соледара. Противник завдав 4 ракетних та 15 авіаційних ударів, здійснив понад 85 обстрілів з РСЗВ по військових та цивільних об’єктах на території України. Від ворожих ударів постраждало понад 50 населених пунктів, інформує пресслжба Генштабу ЗСУ.
Про ситуацію в районі Лимана пресслужба Генштабу ЗСУ нічого не повідомляє. Натомість рашистські блогери стверджують, що ЗС РФ контролюють одну з доріг до Торського, а ЗСУ перекрили дорогу Дробишеве-Торське в районі н.п.Ставок. Українська артилерія “турбує” вогнем частини підрозділів ворога, що тікають в напрямку Торського.
За словами тих же російських блогерів, ЗСУ продовжують блокувати дорогу Кремінна-Торське – єдиний шлях відходу російських сил, що залишився. Самі рашисти зізнаються що, “успішне проведення росіянами операції зі згортання та організованого перекидання підрозділів з Лимана з метою нарощування зусиль на іншому напрямку” (панічна втеча) нагадує за своєю хаотичністю втечу з Балаклії Харківської області.
Застосування ядерної зброї найближчим часом не планується, стверджує голова ГУР Кирило Буданов. За його словами, “в найближчій перспективі немає причин вважати, що РФ завдасть території України ядерного удару”.
Міністр внутрішніх справ Денис Монастирський під час телемарафону «Єдині новини» щодо ситуації на Запоріжжі повідомив, що під час ракетного удару по гуманітарним колонам на виїзді з Запоріжжя 30 людей загинуло, серед них – 2-е дітей, 88 осіб постраждало. Один поліцейський загинув, 27 – отримали поранення.
«Піротехніки наші на місці розказали, що вибух ракети відбувся при дотику із землею. Це зроблено для того, щоб якомога більше людей загинуло. І от ми побачили, як це діє смертоносно й скільки людей може загинути», – сказав Денис Монастирський.
Російські окупанти затримали генерального директора Запорізької АЕС Ігоря Мурашова та вивезли його в невідомому напрямку. Про це повідомили в «Енергоатомі».
Президент України скасував осінній призов до армії та відклав демобілізацію. Про це йдеться в Указі президента від 30 вересня 2022 року. Відповідно, призову у жовтні-грудні в Україні не буде. Президент також відклав звільнення в запас військовослужбовців терміном «не раніше оголошення в установленому порядку демобілізації».
Сьогодні Україна подала заявку на вступ до НАТО у пришвидшеному порядку. Про це у відеозверненні повідомив президент України Володимир Зеленський.
Президент України додав, що вступ України до НАТО потребує консенсусу всіх членів Альянсу. Тому поки це відбуватиметься, українська влада пропонує реалізувати пропозиції щодо гарантій безпеки для України і всієї Європи згідно з Київським безпековим договором (Kyiv Security Compact), який розробили і презентували партнери.
Глава НАТО Й.Столтенберг увечері виступив із анонсованими “безпрецедентними заявами”. Їхня суть зводиться до наступного:
1) НАТО не визнає захоплені території як частину РФ, — це землі України.
2) НАТО не є частиною конфлікту, але ми підтримуємо Україну в її самозахисті.
3) Путін є винуватцем війни.
4) НАТО не може зараз прийняти Україну.
5) Рішення про членство тієї чи іншої країни в НАТО прийматимуть усі 30 членів Альянсу.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба повідомив, що зараз для колективної безпеки України та всього євроатлантичного простору необхідні 7 елементів, серед яких і розширення підтримки України та її вступ до НАТО.
1. Розширення міжнародної коаліції на підтримку України. На це працює інтенсивна дипломатія останніх тижнів, включаючи десятки переговорів Президента та активну роботу української делегації на Генасамблеї ООН, де зосереджено увагу на залученні передусім країн Азії, Африки та Латинської Америки.
2. Збільшення постачання зброї в Україну, зняття всіх політичних перешкод для всіх типів та обсягів зброї для української армії.
3. Істотне підвищення санкцій проти Росії у секторах енергетики, фінансів, атомної енергетики та інших.
4. Вступ України до НАТО та ЄС. “Членство України в НАТО давно назріло і перезріло. Україна вже є невід’ємною складовою євроатлантичної безпеки. Ми ще не маємо над собою парасольки п’ятої статті, але всі члени НАТО де-факто знаходяться під парасолькою України, під захистом наших Збройних Сил. заявку на членство в НАТО, отримання якого в цих нових обставинах не вимагає надання ПДЧ і дозволяє нашим партнерам обнулити і не повторювати помилки, зроблені з 2008 року», – повідомив Кулеба.
5. Київський договір з безпеки як гарантія безпеки для України на шляху до членства в НАТО.
6. Київський договір з безпеки як модель безпеки для всіх країн, які не є учасниками колективних договорів безпеки або поки що не мають гарантій безпеки від третіх країн.
7. Активна протидія інших країн євроатлантичного простору російським військовим та гібридним загрозам, а також запровадження ними ефективної стратегії ядерного стримування Росії.
“І наш сигнал усьому світу та державі-агресору сьогодні: намагаючись анексувати Донецьку, Луганську, Запорізьку та Херсонську області України, Путін намагається захопити території, які він навіть фізично не контролює на землі. Для України нічого не змінюється: ми продовжуємо звільняти нашу землю та свій народ, відновлюючи нашу територіальну цілісність”, – додав Кулеба.
Зважаючи на послідовну нерішучість, намагання всіляко уникнути втягування в конфлікт, стороною якого фактично вже є “колективний Захід” з точки зору Кремля, країни НАТО тим самим демонструють “слабкість” і провокують Путіна до ще більшого загострення ситуації аж до застосування ядерної зброї.
27 лідерів країн-членів Європейського Союзу заявили, що ніколи не визнають фіктивні “референдуми” і засудили незаконну анексію Росією окупованих територій Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей України. Про це заявив глава Європейської ради Шарль Мішель, оприлюднивши спільну заяву членів Євроради.
“27 лідерів засуджують незаконну анексію. Ми не визнаємо і ніколи не визнаємо фіктивні “референдуми”. Ми ніколи не визнаємо цю незаконну анексію”, – наголосив голова Євроради Шарль Мішель у Twitter.
“Оголошена анексія українських територій РФією є серйозним порушенням міжнародного права та порушенням Статуту ООН. Жодний фіктивний референдум не може цього виправдати. Територіальна цілісність і суверенітет України не підлягають обговоренню. Підтримка України з боку ЄС залишається непохитною”, – додав глава дипломатії ЄС Жозеп Борель.
“Проголошена Путіним незаконна анексія нічого не змінить. Усі території, незаконно окуповані російськими загарбниками, є українською землею і завжди будуть частиною цієї суверенної держави”, – зазначила голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн у Twitter.
Заява членів Європейської ради
“Ми рішуче відкидаємо та беззастережно засуджуємо незаконну анексію Росією Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей України. Умисне підриваючи заснований на правилах міжнародний порядок та грубо порушуючи фундаментальні права України на незалежність, суверенітет та територіальну цілісність, основні принципи, праві, Росія ставить під загрозу глобальну безпеку”, – йдеться у заяві.
“Лідери ЄС зазначили: “Ми не визнаємо і ніколи не визнаємо ні незаконні “референдуми”, організовані Росією як привід для подальшого порушення незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, ні їх сфальшовані та незаконні результати”. “Ми ніколи не визнаємо цю незаконну анексію. Ці рішення є недійсними і не можуть мати жодних правових наслідків. Крим, Херсон, Запоріжжя, Донецьк та Луганськ – це Україна. Ми закликаємо всі держави та міжнародні організації беззастережно відкинути цю незаконну анексію”, – сказано у заяві.
“Перед обличчям агресивної війни Росії, а також останньої ескалації з боку Москви Європейський Союз рішуче підтримує Україну та її народ. Ми непохитні у нашій підтримці територіальної цілісності та суверенітету України”, – додали лідери ЄС.
“Україна реалізує своє законне право на захист від російської агресії, щоб відновити повний контроль над своєю територією та має право на звільнення окупованих територій у межах своїх міжнародно визнаних кордонів. Ядерні загрози з боку Кремля, військова мобілізація та стратегія хибного уявлення території України як території Росії і заяви про те, що війна зараз може відбуватися на території Росії, не похитнуть нашої рішучості”, – зазначили лідери ЄС.
Ми посилимо наші обмежувальні заходи у відповідь на протиправні дії Росії. Вони ще більше посилять тиск на Росію, щоб вона припинила агресивну війну.
Ми повторюємо, що Європейський Союз твердо стоїть на боці України та продовжуватиме надавати потужну економічну, військову, соціальну та фінансову підтримку Україні стільки, скільки потрібно”, – підсумували лідери ЄС.