Часів Яр – раніше ніде було жити, а зараз немає кому

  Часів Яр. Місто вогнетривкої цегли, водяних озер та піщаних кар‘єрів. Хоча я б сказала, місто, яке з кожною годиною перетворюється на чергове місто-привид.

  Заїжджаємо. Мета – доставити гуманітарну допомогу цивільним. Я тут не вперше, пам‘ятаю ці вулиці. Ми направляємось в центр – до будинку культури. Тут вивантажуємо першу партію допомоги.

  Вулиці пусті, зрідка побачиш людей, здебільшого біля продуктових магазинів. А їх аж цілих два. Два магазина на усе місто.

  Часів Яр сьогодні налічує близько 2 000 людей. Для порівняння: за останніми даними “Вікіпедії” в 2011 році в місті проживало 11 000 людей, а за словами місцевих жителів – близько 28 000.

  ⁃ У нас дуже хороший город, красівий, усе. А зараз бачите шо робиться? В нас було раньше 28 000 насілєнія. 28 000! А зараз шо? В нас були комунальні квартіри: по 3 сім‘ї жило в квартирі. Оці дома, тут великі комнати такі. По 3 сім’ї жило. Ніде було жить! А зараз нікому…, – говорить місцева мешканка.

Часів Яр. Зруйнована музична школа.

  Проходжу трохи далі перед очима велика воронка. А в голові думка: «Та в мене дежавю я бачила вже все це в Бахмуті». Ось музична школа. Вона знаходиться в приміщенні з однією із державних установ. Вибите скло. Підходжу ближче. Робоча кімнатка, офісний стіл, стільчик, папери на столі і іконки. Іконки серед осколків. А на самому будинку висить український прапор, брудний, внизу подертий, але висить. Ми всі зараз, як той прапор.

Під‘їжджаємо на наступну точку Пункт незламності #1. Виходжу з машини, збираюсь заходити всередину, чекаю на хлопців. Нізвідки з’являється чоловік. Стоїть в шкарпетках, брудні джинси з однією повністю порваною штаниною (точніше її взагалі немає) і кров на обличчі. Ми подумали постраждав від прильоту, можливо, вилізав з-під завалів. Виявилось, що ні. Благо, що поряд була поліція.
Що з вами сталось? Ви поранені?
Та нет, нормально все.
А що таке?
Та мєня тут побіли нємного. Викінулі на трасє, я прішол сюда.
А звідки ви?
Я мєсний
Звідки?
Я мєсний, я с Константіновкі. Вот паспорт. Только паспорт і отдалі…
Ходіть в машину. Що це було? Як і чому?
Мєсні авторітєти работають, бачите…

Часів Яр. Пункт Незламності № 2.

  Пункт незламності #2. Невелике приміщення. Заходимо всередину: кілька столів, на них – чайники, чашки, чай. Дві буржуйки посеред кімнати.

  Сидить чоловік, на вигляд років 60-65 років, сиве волосся, неохайна борода, дивиться з підозрою.

  В цей ж момент з’являються ще двоє чоловіків. Старший, але усміхнений, чоловік в формі комунальника і ще один трохи молодший в зеленій флісці. Вони тут, напевно, головні, завідують цим пунктом.

Працівник Пункту Незламності №2 в Часовому Ярі.

  Роздивляємось приміщення. Хлопці вивантажуються, заносять продуктові набори, теплі речі, ковдри – саме те, що тут потрібно.
«Комунальник» підкидає дрова в буржуйку.
Прильот. Щось на вулиці бахнуло.
Так, акуратно!
Акуратно – це ви про прильоти?
Т
а нєт, які прильоти! Це я отут про двері, воно може як…

    Виходжу з пункту і помічаю відкриті двері в підвал. Знаєте, у всіх хрущовках були такі спуски в підвали в під‘їздах. Прошу показати, спускаємо з «комунальником» туди. Сире з пилом, звичайне підвальне приміщення. Все, що у ньому є – шкільні стільчики. Штук 20-25.

Скажіть тільки чесно, ви сюди спускаєтесь?
Чесно?
Чесно.
Та канєшно, нєт. Ми привикли. Нам не страшно. Ми усі тут живьом по принципу, не йобне – харашо, а як йобне, то шо вже переживать? То всьо!

  Третього січня росіяни обстріляли місто, після чого в людей з’явились постійні проблеми зі світлом та водою. На момент, коли ми були в місті, води не було вже тиждень.  Вийшовши з пункту незламності, ми зустрічаємо бабусю. Діма погоджується донести їй гуманітарну допомогу до будинку. А звідки вона йде? З лісу!
Тобто, ви в ліс ходите воду набирати?
Я хожу воду набирать в лєс, к роднічку, в банку набіраю.
Це ви так кожного дня ходите?
Каждого.
Вам на один день цього вистачає?
Да.

Дмитро Коваленко, волонтер Благодійного фонду “Мир майбутньому”. Часів Яр.

  Доходимо до вулиці. Табличка «ул.И.Кобзона». Прикол! Виявилось, що Кобзон народився в Часовому Яру і йому, здається, навіть пам‘ятник в Донецьку є. «Почесний громадянин»? Щиро бажаємо усім прихилькам русского міра, потрапити на концерт Кобзона.

  Почала працювати артилерія. Гучно. Ми пішки повертаємось до машини. Під‘їжджаємо до одного з магазинів. Тут люди ловлять зв’язок, щоб подзвонити рідним. Взагалі зв’язку по місту немає, є лише кілька точок, де його можна зловити.

  Можливо, і некрасиво, але розмову я підслухала. Хоча ця жінка кричала так, що не «підслухати» було неможливо: Что вот это надєлалі? Ето бєспрєдєл! Но я что… Я евакуіроваться нє буду. Куда ето я… Я уже нє знаю даже, что лучше здєсь, понімаєшь…”

Жителька Часового Яру. Центр міста.

Вікторія Кравчук, НОВА: новини ветеранів. Фото автора.

НАГАДУЄМО:

Часопис війни, 426 доба