Українські та американські ветерани обмінялися досвідом

  Співпраця українських і американських ветеранів війни продовжується. Сьогодні відбувся «Американо-український ветеранський міст» (US-Ukraine Veterans Bridge), який поєднав ветеранів війни із двох континентів, розділених відстанню й океаном.

   Насправді «Американо-український ветеранський міст» – це не телеміст між Києвом і Вашингтоном, а коаліція провідних ветеранських організацій США та правозахисників, що об’єдналися для реальної підтримки ветеранської спільноти в Україні. Усі учасники цього заходу знаходилися наживо в прес-центрі «Укрінформ» і ділилися найважливішим і наболілим.

  Американська сторона була представлена виконавчим директором мосту та колишнім співробітником Білого дому Джорджом Чунінгом, виконавчим директором Ради Спілок Ветеранів Вільямом Аттігом, співзасновником Paradox Sports Деннісом Ді Джей Скелтоном, керівником апарату Американської федерації державних службовців Корі Байтроу, співзасновником і виконавчим директором Ветеранів меншин Америки Ліндсі Черч. Українських ветеранів представили голова правління Громадської Спілки «Рух ветеранів України» Володимир Лагута, керівник  Всеукраїнської громадської організації «Ветеранське Братерство» Дмитро Шатровський, заступниця голови ГО «Жіночий ветеранський рух» Катерина Приймак, заступник голови ГО «Спілка ветеранів АТО» Юрій Корсунов.

   Оскільки вітчизняний ветеранський рух лише проходить становлення й готується стати дієвою силою розбудови суспільства й державності, досвід, накопичений колегами з-за океану, є дуже й дуже доречним.

  Під час проведення мосту були підняті найбільш резонансні й болючі на сьогоднішній день питання. Коротко й тезисно їх можна сформулювати наступним чином.

  Чи не найважливішою проблемою в Україні є реінтеграція ветеранів та перехід від військової служби до цивільного життя. Готувати й проводити цей перехід мають структури, які досі до кінця не сформовані, інші знаходяться в процесі експериментування, а ті, які є, до кінця не визначилися зі своїми функціональними обов’язками. Америка в цьому може бути наочним прикладом того, як створити структуру та визначити її функції. Уже однієї згадки про те, що у складі Конгресу США перебуває 97 ветеранів, достатньо, щоб зрозуміти настільки там колишні воїни є затребувані суспільством.

  Сьогодні світове товариство об’єдналося навколо України. І колеги з Америки були здивовані кількістю наших патріотів, рішучості українців, готових пожертвувати своїм життям і здоров’ям заради свободи й незалежності власної країни. Але далеко не кожен ветеран може попросити допомогу. Тому що для цього також необхідні сміливість і рішучість, інколи ніяк не менші ніж ті, які доводилося проявляти на фронті.

  Ми не можемо, говорять американці, змінити українську систему, але ми можемо допомогти, підказати, порадити, що в цій системі має бути й як нею слід користуватися. Ветеранські проблеми – це не проблеми лише ветеранів. Їхніми проблемами мають займатися державні служби, управління та департаменти органів самоврядування. Ветеранів треба лікувати, реабілітувати, влаштовувати на роботу в державні й комерційні структури, допомагати фізично й психологічно повернутися до громади й зайняти своє належне місце.

  Як повернутися з війни повністю, вважають ветерани з-за океану, ніхто точно не знає, але створити колишнім військовим умови для такого повернення – спільне завдання всіх без виключення членів громади.

  Підтримка уряду однієї країни іншою, приміром України з боку США, – питання доволі складне й непостійне. Вона то з’являється й зникає. А ось співпраця ветеранів цих двох країн, вона надовго, якщо не назавжди. У нас завжди будуть спільні цілі, проблеми й інтереси. І досягати й вирішувати їх разом значно легше й комфортніше…

  Отже, під час зустрічі  в межах «Американо-українського ветеранського мосту» обговорювались питання та напрямки  співпраці, були розглянуті першочергові проблеми, з якими стикаються ветерани та члени їхніх родин, і визначені головні напрямки їхнього вирішення.

Автор: Петро Дорошенко, НОВА: новини ветеранів

 

НАГАДУЄМО:

Почався бойовий вишкіл новобранців Сил ТрО