У Миколаєві відкрили перший в Україні багатофункціональний центр підтримки ветеранів АТО та внутрішньо переміщених осіб

Війна на Сході України, яка триває вже сьомій рік, докорінно змінила долі тисяч наших співвітчизників, котрі, опинившись у вирії бойових подій, стали її учасниками і жертвами. На жаль, сумний список втрат поповнюється й далі, бо все ще не вдається знайти ефективного рішення, яке могло би покласти край кривавому конфлікту.

 

Нині в Україні статус учасника бойових дій, отриманого за участь у війні на Сході, мають майже 400 тисяч чоловік. Переважно, військовослужбовців. Ще більше так званих внутрішньо переміщених осіб (ВПО) – цивільних, котрі вимушено залишили свої домівки в зоні бойових дій, або виїхали з тимчасово окупованих територій. За кількістю біженців – майже півтора мільйони,  Україна посідає дев’яте місце в світі.

 

Читайте також:

 

Священник, який допомагав сепаратисту Гіркіну, тепер працює духовником Нацполіції

Звісно, держава має піклуватися про цих людей: створювати умови для їхньої реінтеграції в суспільство, вирішувати побутові проблеми, забезпечувати житлом, роботою, підтримувати матеріально тощо. Крім державної підтримки учасників бойових дій та внутрішньо переміщених осіб, практично в кожному регіоні нині розроблені і втілюються в життя схожі обласні та міські програми.

 

Вони дозволяють, виходячи з регіональних особливостей та фінансових можливостей влади, підтримати на місцях людей, чиї долі обпалила війна. Як це реалізується на практиці, можна дізнатися, приміром, з досвіду роботи Миколаївської міської ради. Місті, в якому на сьогодні проживають 5,5 тисяч внутрішньо переміщених осіб та 4,2 тисяч учасників бойових дій. Місцева влада не безпідставно прогнозує, що їхня кількість збільшуватиметься і надалі. Хоча б тому, що у місті розташовано найчисельніший в Україні військових гарнізон. Тому у обласному центрі приділяють постійну увагу поліпшенню умов проживання фронтовиків та тих, хто вимушено переїхав на нове місце.

 

 

10 вересня в Миколаєві урочисто відкрили Центр підтримки ветеранів АТО та внутрішньо переміщених осіб, який має статус комунального. Шлях, який завершився перерізанням стрічки у входу до сучасної установи, розташованої в будинку-красені, тривав майже три роки.

 

Відтоді, коли в місті постало нагальне питання про реінтеграцію в міську територіальну громаду учасників АТО, тисяч внутрішньо переміщених осіб, їхньої соціальної і психологічної реабілітації тощо. 

 

 

«Ще в серпні 2016 року наші активісти ініціювали перед міською владою питання втілення в життя проекту створення Центру підтримки ветеранів АТО та внутрішньо переміщених осіб, -розповів редакції «НОВА» голова ГО «Асоціація учасників та інвалідів АТО» Ілля Шполянський. – Слід віддати належне керівництву міськради, яке не тільки схвалило нашу ініціативу, але і доклало всіх зусиль, щоб такий сучасний центр вже незабаром з’явився в Миколаєві…».

 

Проект миколаївців «Нові можливості адаптації внутрішньо переміщених осіб та ветеранів АТО у громаду м. Миколаєва», який увійшов у десятку переможців в результаті конкурсного відбору, знайшов підтримку Світового Банку та Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України. Що і визначило його щасливу долю. Вже у листопаді 2017 року Миколаїв відвідали представники Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України, які обговорили деталі реалізації проекту та підготовки відповідних документів.

 

Читайте також:

 

Китайці створили величезну таємничу інформаційну базу про всіх впливових людей світу. Кажуть – це потрібно для війни

 

Тоді зазначалося, що для значної частини переселенців та ветеранів АТО стали проблемою обмежені можливості для отримання постійних доходів, а також труднощі із психологічною адаптацією. Тож, метою  амбітного проекту стали  створення можливостей для успішної інтеграції  переселенців з Донбасу до  територіальної громади обласного центру, реінтеграції ветеранів АТО та розвитку єдиної згуртованої спільноти Миколаєва тощо.

 

 

Отже, менш, ніж за три роки в Миколаєві відчинив свої двері сучасний Центр підтримки ветеранів АТО та внутрішньо переміщених осіб, який облаштували в будівлі площею понад 800 кв. метрів після проведення там капітального ремонту. Унікальну установу, який надано статус комунальної, і якій ще немає аналогу в Україні, було збудовано за кошти міського бюджету (70%) і грант Світового банку (30%).

 

Центр обладнано всім необхідним для того, щоб його відвідувачі почувалися в ньому не лише зручно і затишно, але й мали можливість вирішити нагальні питання. Для цього в Центрі обладнано сенсорну кімнату, зали для заняття спортом та релаксації, кімнату для дітей, приміщення для надання адміністративних послуг, з’явилися можливості для лікування та реабілітації тощо.  Для людей з обмеженими можливостями в будівлі встановили  спеціальний ліфт. До речі, запевняють посадовці міськвиконкому, таких ліфтів  в Україні поки що два.  

 

«Ми хотіли зробити в першу чергу кращий в Україні центр. Як вийшло, можна подивитися, коли зайдете в середину. Будете приємно вражені. Хоча, ще два з половиною роки тому тут були руїни, – зазначив під час урочистої церемонії з нагоди відкриття Центру Миколаївський міський голова Олександр Сєнкевич. – Нині ж це сучасна, укомплектована всім необхідним установа, чиї двері відкриті для всіх, хто потребує допомоги. Капітальний ремонт двоповерхової будівлі центру площею біля 800 квадратних метрів виконано коштом міського бюджету та Світового банку. Придбали меблі, необхідну техніку, побутове приладдя, спортивне знаряддя тощо.

 

Супровід проекту здійснювало Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України. Завжди повторюю, що коли люди не «міряються біцепсами», а стають разом до роботи, виходить чудовий результат. Пам’ятаєте вислів: «У перемоги завжди багато батьків, лише поразка – сирота…».  Але у нашому випадку багато людей стали батьками цього проекту. Дякую всім, хто долучився до реалізації!».

 

 

На урочисту церемонію до Миколаєва приїхав і заступник Міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Давид Макар’ян. Столичний гість не лише надав високу оцінку зусиллям всіх, хто долучився до створення Центру підтримки ветеранів АТО та внутрішньо переміщених осіб, але й розповів, що в Миколаєві незабаром буде реалізовано ще кілька важливих соціальних проектів для учасників бойових дій та внутрішньо переміщених осіб.

 

Читайте також:

 

Білоруська опозиціонерка вирішила назвати Путіна “національним героєм”

 

Зокрема, Міністерство реінтеграції спільно з Державним фондом сприяння молодіжному житловому будівництву почнуть реалізовувати програму, яка передбачає покупку житла на первинному та вторинному ринку для переселенців. Родзинкою програми стане те, що придбати житло вони зможуть під 3% річних у лізинг. А після того, як між Україною та Туреччиною підпишуть меморандум про зведення житлового  містечка для переселенців, в тому числі і кримських татар, які залишили півострів, розпочнеться його будівництво.

 

Земельна ділянка для містечка Миколаївською міськрадою вже виділена, акцентував заступник міністра. І висловив надію, що новосели там з’являться вже до кінця 2021 року.  До речі, як повідомив «НОВА» І. Шполянський, Миколаївщина незабаром знову приверне до себе увагу через турботу про учасників бойових дій. Так, Миколаївська обласна рада вже оголосила закупівлю коштом обласного бюджету мікроавтобусу. Так званого «ветераномобіля». Він стане своєрідним офісом на колесах, де юристи, психологи, соціальні працівники тощо надаватимуть послуги фронтовикам.

 

На церемонію відкриття Центру запросили і колишнього Міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Вадима Черниша, за час керування якого відомством і почалося будівництво  Центру підтримки ветеранів АТО та внутрішньо переміщених осіб. Почесне право перерізати символічну стрічку і першими переступити його поріг організатори церемонії надали сину полеглого в зоні АТО воїна Данилу Колєснікову і дочки однієї із сімей внутрішньо переміщених осіб Наталії Кирсановій.

 

Отже, Миколаїв відтепер має надсучасну комунальну установу, де допомагатимуть учасникам бойових дій і переселенцям, котрі втратили домівки, рятуючись від війни, повернутися до мирного життя, відновити душевний спокій і відчути себе повноцінними членами міської територіальної громади.

 

Олександр Брусенський, НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС

 

(Фото із сайту Миколаївської міської ради).

 

Нагадаємо:

 

“Анрюша Єрмак мой друг, і ето било наше рєшеніє…”, – це і є державна кадрова політика?