Справа Марківа отримала продовження: італійський суд тепер звинувачує Україну

Апеляційний суд у Мілані в Італії 03 листопада ухвалив рішення виправдати за відсутністю складу злочину і негайно звільнити українського нацгвардійця Віталія Марківа, громадянина України й Італії, якого звинувачували в убивстві двох іноземних журналістів на окупованій частині Донбасу в травні 2014 року. Після цього він був звільнений і повернувся в Україну.

 

Але на Росії не заспокоїлися. Слідчий комітет РФії 23 грудня 2021 року повідомив про висунення звинувачення у вбивстві проти українського нацгвардійця Віталія Марківа, а також оголошення його у міжнародний розшук. Раніше Марків також був заочно арештований і оголошений у розшук у РФії.

 

Після цього Апеляційний суд присяжних Мілану в рішенні про виправдання нацгвардійця Віталія Марківа зазначив про відсутність причетності українця до смерті італійського фотографа на Донбасі. Але суд підтвердив відповідальність українських військ за “атаку на журналістів”. Про це повідомляє Радіо свобода з посиланням на наявний в її розпорядження документ — мотиваційну частину судового рішення.

 

“Суд не виявив доказу, що підсудний Марків із співслужбовцями був співучасником в інкримінованому йому злочині”, — йдеться у рішенні Апеляційного суду присяжних Мілана.

 

За висновками суддів, не встановлено, що 24 травня 2014 року, в день трагічного інциденту, Марків був на службі саме у післяобідній час, коли загинули двоє журналістів і був поранений фоторепортер.

 

Заперечивши причетність українського солдата до згаданого інциденту, суд у Мілані однак підтвердив відповідальність України та її війська за “атаку на цивільних (журналістів)”.

 

В той самий час представники італійської Феміди вважають, що висновки колег у першій інстанції підтверджують “умисний і цілеспрямований напад на групу іноземних репортерів” з боку українських сил, розташованих на горі Карачун. “Атака на Миронова, Ругелона і Роккеллі відбулася за відсутності будь-якої провокації або наступу ні з їхнього боку, ні з боку проросійських сил”, — посилаються міланські судді на підсумки присяжних Павії. Суд другої інстанції вважає, що командування українських збройних сил видало неправомірний наказ своїм підлеглим, порушуючи міжнародну конвенцію про захист цивільних на війні.

 

Висновки міланських суддів ґрунтуються виключно на свідченнях очевидців інциденту Вільяма Ругелона і таксиста Євгена Кошмана (допитаного у жовтні 2014). Останній підвозив іноземців зі Слов’янська до керамічного заводу Zeus. Також достовірними назвали свідчення усіх італійських журналістів, які виступали на процесі в Павії від обвинувачення.

 

Водночас суд у Мілані визнав недостовірними і непридатними для відтворення фактів свідчення від сторони захисту — п’ятьох командирів Національної гвардії і чотирьох військовослужбовців. Присяжні вважають, що українських військових слід було заслухати не як свідків, а як підозрюваних.

 

Мілан відкинув прохання захисту про долучення нових доказів на стадії апеляції. Прохання від захисників бійця та України названі судом “непотрібними, запізнілими і недоречними” для реконструкції фактів шестирічної давності.

 

Захисники ще будуть вирішувати, чи доцільно і чи можливо взагалі Україні та Марківу оскаржувати останній вердикт. Не виключено, що генпрокуратура і родина загиблого репортера Роккеллі подаватимуть апеляцію до касаційного суду — третьої інстанції італійського судочинства. Не виключений і цивільний позов від родини загиблого журналіста до України.

 

Апеляційний суд у Мілані в Італії 03 листопада ухвалив рішення виправдати за відсутністю складу злочину і негайно звільнити українського нацгвардійця Віталія Марківа, громадянина України й Італії, якого звинувачували в убивстві двох іноземних журналістів на окупованій частині Донбасу в травні 2014 року. Після цього він був звільнений і повернувся в Україну.

 

Слідчий комітет Росії 23 грудня повідомив про висунення звинувачення у вбивстві проти українського нацгвардійця Віталія Марківа, а також оголошення його у міжнародний розшук. Раніше Марків також був заочно арештований і оголошений у розшук у Росії.

 

Нагадуємо: