Соціальні гарантії і пільги для резервістів та військовозобов’язаних

Грошове, як у військовослужбовців, безкоштовне медзабезпечення, податкові пільги для роботодавців,  йдеться у законопроєкті щодо посилення соцзахисту  резервістів. І це ще не все, що пропонують змінити в законодавстві на користь цієї категорії осіб.

У  Головному управлінні персоналу Генерального штабу ЗС України опрацювали нову редакцію законопроєкту про подальше вдосконалення системи соціальних гарантій і пільг для резервістів та військовозобов’язаних. Про це повідомляє АрміяInform.

 

Зокрема, запропоновано виплачувати грошове забезпечення резервістам так само, як і військовослужбовцям, за дні виконання службових обов’язків, а також одноразову грошову винагороду  під час укладання контракту на проходження служби в резерві. А ще — забезпечити гарантоване першочергове працевлаштування, безоплатну медичну допомогу у військово-медичних закладах як під час, так і після 25 років служби у військовому резерві, зарахування цього часу до військової пенсії з розрахунку три роки служби у військовому резерві за один рік служби й надання до десяти додаткових діб до щорічної відпустки.

Для роботодавців передбачене зниження податків на кожного резервіста, що працює, (зменшення єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування з 22 до 8,41%) та звільнення фізичних осіб-підприємців, які служать у військовому резерві за контрактом, від сплати за себе єдиного внеску.

Схожий законопроєкт уже розглядала Верховна Рада, але його відкликали наприкінці 2019 року. Сподіваємось, що народні обранці  все ж сфокусують свою увагу на законопроєкті, про який йдеться, і служба у військовому резерві стане значно привабливішою.

Наразі чинним законодавством передбачені такі соціальні пільги та виплати  резервістам.

Грошові виплати цій категорії здійснюються згідно з постановою КМУ від 23.11.2006 № 1644 «Про порядок і розміри грошового забезпечення та заохочення військовозобов’язаних та резервістів, грошової виплати резервістам» та наказу МОУ від 12.03.2007 №  80 «Про затвердження Інструкції про умови виплати грошового забезпечення та заохочення військовозобов’язаних та резервістів, грошової виплати резервістам».

 

ДОБОВІ

 

За кожний день перебування на зборах, враховуючи час перебування в дорозі від військового комісаріату до місця проведення зборів і назад, їм виплачуються добові, що розраховуються у відсотках від 60,00 грн на добу):

– вищому офіцерському складу – 50% (30,00 грн);

– старшому офіцерському складу – 40% (24,00 грн);

– молодшому офіцерському складу – 35% (21,00 грн);

– сержантському і старшинському складу: прапорщикам, старшим прапорщикам, мічманам, старшим мічманам – 35 % (21,00 грн);

 – молодшим сержантам, сержантам, старшим сержантам, старшинам, старшинам 2 статті, старшинам 1 статті, головним старшинам, головним корабельним старшинам – 30% (18,00 грн);

– рядовому складу – 20% (12,00 грн).

У середньому за 30 діб зборів сума добових становитиме від 360,00 грн до 900,00 грн.

Виплату здійснюють військові частини, де військовозобов’язані та резервісти проходять збори. Щодо проїзду, то його вартість компенсують або здійснюють силами військового комісаріату.

 

ГРОШОВА ВИПЛАТА У РОЗМІРІ ВІД 3153 ДО 4204 ГРИВЕНЬ

Резервістам за весь час виконання обов’язків служби у військовому резерві передбачена грошова виплата, розмір якої залежить від військового звання (відповідного коефіцієнту) та прожиткового мінімуму, установленого для працездатних осіб станом на 1 січня календарного року (з 01.01.2020 року – це 2102 грн):

– вищому офіцерському складу – 2 (2102,00 Х 2 = 4204,00 грн);

– старшому офіцерському складу – 1,9 ( 3993,80 грн);

– молодшому офіцерському складу – 1,8 (3783,60 грн);

– сержантському і старшинському складу: прапорщикам, старшим прапорщикам, мічманам, старшим мічманам – 1,7 (3573,40 грн);

– молодшим сержантам, сержантам, старшим сержантам, старшинам, старшинам 2 статті, старшинам 1 статті, головним старшинам, головним корабельним старшинам – 1,6 (3363,20 грн);

– рядовому складу – 1,5 (3153,00 грн).

 

СЕРЕДНІЙ ЗАРОБІТОК – ДЛЯ ТИХ, ХТО ПРАЦЮЄ, А ДЛЯ БЕЗРОБІТНИХ – ПРОЖИТКОВИЙ МІНІМУМ

 

Виплату середнього заробітку військовозобов’язаним та резервістам, призваним на збори, проводять підприємства, установи та організації, у яких вони працюють, з наступним відшкодуванням цих витрат Міністерством оборони.

Виплачується у два етапи за місцем роботи напередодні та після закінчення навчальних зборів.

Військовозобов’язаним та резервістам, які на день призову не працюють, на весь період зборів з урахуванням часу проїзду до місця їх проведення і назад, військовими частинами, у яких вони проходять збори, виплачується грошове забезпечення в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року (2102,00 грн).

 

ОДНОРАЗОВЕ ГРОШОВЕ ЗАОХОЧЕННЯ

 

Тим, хто виконав програму підготовки, не вчиняв правопорушень, пов’язаних із проходженням служби у військовому резерві, виплатять одноразове грошове заохочення:

– вищому офіцерському складу – 3100 грн;

– старшому офіцерському складу – 2800 грн;

– молодшому офіцерському складу – 2500 грн;

– сержантському і старшинському складу:

– прапорщикам, старшим прапорщикам, мічманам, старшим мічманам – 2200 грн;

– молодшим сержантам, сержантам, старшим сержантам, старшинам, старшинам 2 статті, старшинам 1 статті, головним старшинам, головним корабельним старшинам – 1900 грн;

– рядовому складу – 1600 грн.

Якщо прослужили у військовому резерві Збройних Сил України неповний календарний рік, заохочення виплачують пропорційно прослуженому часу з розрахунку 1/12 річного розміру заохочення за кожний повний календарний місяць служби.

 

ГАРАНТІЇ

 

Під час зборів забезпечують безкоштовно  військовою формою одягу, харчуванням, проживанням та медичним обслуговуванням. Зберігається на весь період зборів, включаючи час проїзду до місця їх проведення і назад, місце роботи, займана посада та середній заробіток як на основній, так і на сумісних роботах.

Не підлягають звільненню з роботи з ініціативи власника або вповноваженого ним органу незалежно від підпорядкування і форм власності з дня отримання повістки про призов і до повернення, крім випадків ліквідації установи, підприємства, організації тощо, де вони працювали.

У разі, якщо на збори призивають зі щорічної чи додаткової відпустки, її продовжать після закінчення зборів або перенесуть на інший строк.