Примарні перспективи нового Закону “Про статус ветеранів”

Нещодавно Міністр у справах ветеранів Юлія Лапутіна анонсувала прийняття у найближчий час нового Закону “Про статус ветеранів”. Проте пані Міністр не назвала точної дати ухвалення законопроекту та не уточнювала, взагалі, жодних деталей. 

 

«Вже розроблений законопроект про захисників і захисниць, як і про учасників Революції гідності, родин загиблих Небесної сотні. Я думаю, що зараз це вже стадія фіналізації. Вони мають ще певні узгодження з комітетами Верховної Ради. Але зараз йде підтримка в принципі з усіх боків. Тобто, можливо, якісь технічні питання і неузгодженості ще є, але я думаю, що найближчим часом ці законопроекти будуть ухвалені», – розповіла Лапутіна в інтерв’ю Радіо Свобода. 

 

Поки що невідомо, що саме та яким чином збирається змінювати Мінвет, проте про самі перспективи таких змін ми поспілкувалися з колишньою очільницею Міністерства у справах ветеранів  Іриною Фріз та колишнім першим заступником Мінвету Антоном Колумбетом. 

 

Читайте також:

Антон Колумбет, колишній перший заступник Міністра у справах ветеранів, учасник бойових дій на Донбасі, член політичної партій “Демократична сокира” та блогер. Він каже, що в першу чергу потрібно звернути увагу на сам процес прийняття Закону “Про статус ветеранів”. 

 

Антон Колумбет / Фото: novynarnia.com

“Ми зараз живемо по застарілому Закону. Це Закон України “Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту”. Це Закон 1993 р., він об’єктивно застарілий. Він містить багато застарілих норм, і головне, що він патерналістський. Він не містить в собі ніякого розвитку, він містить в собі соціальні плюшки”, – зазначив Колумбет. 

 

Крім того, ветеран каже, що кожне нове керівництво, яке приходить до Мінвету, починає спроби реформування застарілої правової системи. В квітні 2020 р. було подано законопроект за номером 3407, до  підготовки якого були залучені учасники бойових дій. 

 

“Команда Оксани Коляди пішла по шляху, скажімо так, створення Закону, який писався самими бенефіціарами цього Закону. В принципі, проект Закону №3407, це Закон який писали учасники бойових дій, писали члени сімей загиблих, поранені на Майдані. Він містив в собі норми, які були спрямовані, в тому числі на розвиток. Тобто освітні програми, іпотечні програми, програми підтримки підприємництва, вводиться поняття ветеранського бізнесу і т.п.”, – розповідає колишній заступник Міністра.

 

Читайте також:

Після Оксани Коляди, Міністром став Сергій Бессараб, який почав роботу з нуля. Антон Колумбет розповідає, що було розроблено нові законодавчі ініціативи, але реалізувати їх не вдалося. 

 

“Зараз прийшла нова команда, пані Лапутіної. Ну, і як це відбувається, приходить новий міністр, а йому кажуть: слухайте, тут по-перше є якісь закони написані, але вони всі написані попередниками, тому треба писати новий. І зараз знову продовжується процес такої законодавчої ініціативи. І плюс до цього, є в нас ще така Консультативна рада з питань ветеранів при Офісі Президента України під головуванням пана Куніцина, яка теж пише якийсь Закон, чи вже написала”, – сказав Колумбет.

 

Читайте також:

“На мою особисту думку, взагалі немає сенсу розглядати серйозно бодай якось будь які законодавчі ініціативи, просто тому що, оця постійна зміна, по перше керівництва Міністерства у справах ветеранів, а по друге постійні нові ці ініціативи, вони унеможливлюють їх прийняття. Тому на мою думку, Закон “Про статус ветеранів” мають писати самі ветерани. Справжня ветеранська спільнота, активна дійова ветеранська спільнота, яка є на місцях, яка дійсно розбирається в цих питаннях. Але, на превеликий жаль, діюча влада відноситься до активної ветеранської спільноти, ну скажімо так, з пересторогою. Вбачаючи її постійну участь в критиці нинішньої влади. Тому що вони розуміють, що якщо є мітинги проти капітуляції, на які виходять ветерани, значить ветерани проти влади”, – додає учасник АТО. 

 

Він вважає, що потрібно припинити широку медійну риторику з боку Міністерства у справах ветеранів.  Для створення реального Закону потрібно мати постійний контакт з ветеранською спільното, але влада на це не йде. Керівництво держави відноситься до активної ветеранської спільноти з пересторогою. Це відбувається через неможливість знайти спільну мову стосовно врегулювання ситуації на Донбасі. Активні мітинги проти діючої політики “примирення” дуже не подобаються нинішній владі. 

 

“Якщо ми говоримо про те, що нам потрібен новий Закон про ветеранів, а він нам потрібен, то потрібно припинити штампувати законодавчі ініціативи які нікуди не  йдуть, які ніким не розглядаються, які ніколи не будуть проголосовані, оскільки там тільки фінансово-економічне обґрунтування потрібно десь пів року готувати, та подати в бюджети, ну з бюджетним плануванням на 5-6 років. 

 

Для реалізації ініціатив пані Лапутіної я не бачу ні нормотворчих причин, тому що є певний регламент, ну, є стаття бюджетного кодексу, яка не дозволяє приймати законопроекти які не містять фінансово-економічного обґрунтування. Фінансово-економічне обґрунтування подібного законопроекту готується профільним Міністерством фінансів десь рік”, – підсумовує Антон Колумбет. 

 

Читайте також:

Має на цю ситуацію свою точку зору колишня очільниця Міністерства у справах ветеранів, а нині народний депутат ІХ скликання від партії “Європейська солідарність”, Ірина Фріз. Вона розповідає, що нею свого часу  було внесено законопроект “Про статус ветерана”. Це було зроблено для того, щоб привести українське законодавство до вимог та потреб з якими зіткнулась Україна. Проте цей законопроект не було розглянуто.  

Ірина Фріз / Фото: профіль на сторінці у Facebook

“Коли я почула про те, що новий Міністр у справах ветеранів готова внести новий законопроект “Про статус ветеранів”, то саму ініціативу я вітаю. Наше законодавство потребує врегулювання. Але коментувати її ініціативу я зможу тільки після того, як вона зайде в парламент і ми зможемо говорити наскільки чітко та в повному обсязі він відображає інтереси і потреби ветеранів, а також забезпечує їх захист та гарантує виконання державою перед ними своїх обов’язків”, – розповідає колишня Міністр у справах ветеранів. 

 

Неприйняття вже три роки нового Закону “Зо статус ветеранів”, Ірина Фріз пов’язує з небажанням представників фракції “Слуга Народу” розглядати попередні пропозиції через політичну вмотивованість. 

 

“Якби парламент перейшов до розгляду того законопроекту, який було напрацьовано нашою командою, в Міністерстві у справах ветеранів, в тому числі із залученням ветеранських організацій, ради ветеранів, громадської ради при міністерстві ветеранів, родин загиблих Небесної сотні, то ми б мали можливість прискорити це питання. Але, на жаль, ми маємо ситуацію коли монобільшість задає свій порядок денний і виключає можливість від опозиційних фракцій розглядати законопроекти по суті через чисто політичну вмотивованість”, – говорить Ірина Фріз. 

 

Читайте також:

Стосовно перспектив прийняття нового законопроекту, Ірина Фріз не поділяє точку зору Антона Колумбета, і вважає, що новий Закон може бути ухвалений. 

 

“Якщо пані Міністр вже озвучила, а вона людина, яку я знаю як таку, що дотримується слова, ми дуже очікуємо законопроект і будемо працювати спільно і допомагати, якщо це потрібно, щоб законопроект був ухвалений і відповідав інтересам та потребам, та захищав інтереси ветеранів безпосередньо”, – додає колишня очільниця Міністерства у справах ветеранів. 

 

Але коли ж учасники бойових дій та родичі сімей загиблих отримають новий Закон, який би міг відповідати сучасним тенденціям та потребам ветеранів? На жаль, це питання і досі залишається відкритим. Вже 3-й рік існує профільне Міністерство, змінилося три очільника цього відомства, проте ситуація з прийняттям нового Закону все ще залишається на тому ж етапі, що і у 2018 р. 

 

Діденко Данила, “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”

 

Читайте також: