Про індексацію грошового забезпечення військовослужбовців та шляхи її отримання

Військовослужбовцям мають виплачувати індексацію грошового забезпечення, але робили це не завжди, або у неповному обсязі. Втім, справедливість можна відновити, а недоплачені гроші повернути.

 

ЯК ВІДНОВИТИ СПРАВЕДЛИВІСТЬ?

 

Нещодавно юристи  ГО «Юридична сотня», які з 2014 року надають правову допомогу учасникам АТО, нагадали про давню тему щодо невиплати індексації грошового забезпечення військовослужбовцям, розмістивши на своєму сайті відповідну статтю:

Все, що треба знати про індексацію грошового забезпечення військовослужбовців

В ній доволі змістовно та досить зрозуміло надаються відповіді на основні питання, що виникають у військовослужбовців та ветеранів війни. Зважаючи на велику зацікавленість наших читачів, ми проаналізували цю тему далі, щоб допомогти знайти найбільш зручні та ефективні шляхи захисту ветеранами та військовослужбовцями своїх прав. І виявилося, що різні шляхи можуть привести до дуже різних результатів. Щоб це краще зрозуміти, треба нагадати що таке індексація грошових доходів і на підставі яких законів та інших нормативних документів вона виплачується?

 

ПРО ІНДЕКСАЦІЮ

 

Під індексацією розуміють механізм підвищення грошових доходів населення для повного або часткового відшкодовування їх знеціненням у зв’язку з подорожчання споживчих товарів і послуг. Порядок її проведення встановлений Законом України «Про індексацію грошових доходів населення». А метою є підтримання достатнього життєвого рівня громадян.

Індексації підлягають грошові доходи громадян, які не мають разового характеру. Грошове забезпечення військовослужбовців також має бути індексовано, що прямо визначено постановою Кабінету міністрів України «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» від 17.07.2003 року №1078. А от одноразові виплати, наприклад матеріальна допомога чи грошова компенсація замість речового майна, не індексуються. Окрім того, є правові підстави для включення виплат по індексації до розрахунків розміру одноразової грошової допомоги у разі звільнення військовослужбовця (Постанова ВСУ у справі №820/5286/17 від 19.03.2020 р.) та під час розрахунку військової пенсії (Постанови ВСУ у справах №638/9697/17 від 3.04.2019 р. та №813/189/18 від 26.03.2020 р.)

Індексацію нараховують у разі, коли величина індексу споживчих цін (індекс інфляції) перевищує 103%. Індекс інфляції щомісячно обчисляється Держстатом і цю інформацію можна знайти на його сайті. Індексація доходів починається з наступного місяця після перевищення цього порогу. Згідно з нормами закону, індексуються грошові доходи лише в межах прожиткового мінімуму, який встановлюється законом про держбюджет на відповідний рік і постійно змінюється. Наразі його розмір для працездатної особи – 2102 грн. Нарахування цієї надбавки має проводитися фінансовим органом автоматично.

 

НЕМА ФІНАНСУВАННЯ – НЕМА ІНДЕКСАЦІЇ?

 

Індексація грошового забезпечення військовослужбовців має проводитись за рахунок коштів державного бюджету. Але на практиці по 28.02.2018 року Міноборони її не виплачувало, посилаючись на відсутність бюджетного фінансування цих видатків. З березня 2018 року ці виплати проводилися не у повному розмірі та не систематично.

Юристи вважають, що ця причина не може вважатися правомірною. І цю позицію віднедавна підтвердив Верховний Суд України, вказавши у своєму рішенні по справі №822/3307/17 від 16.04.2020 року, що «ненарахування та невиплата позивачу індексації грошового забезпечення у зв’язку з відсутністю бюджетного фінансування є протиправною». Суд зазначив, що сума індексації є складовою грошового забезпечення і підлягає обов’язковому нарахуванню та виплаті.

Такого ж висновку Верховний Суд України дійшов при розгляді справ №825/1832/17 від 23.10.2019 року, № 825/694/17 від 07.08.2019 р. та № 240/4911/18 від 19.07.2019 р. А позиція Верховного Суду зазвичай враховується при розгляді адміністративних справ по стягненню індексації у зв’язку з її невиплатою під час проходження військової служби.

 

ІНДЕКСАЦІЮ – ЧЕРЕЗ СУД

 

Отримати невиплачену індексацію грошового забезпечення за минулий час можливо тільки через суд. Такі категорії справи розглядають окружні адміністративні суди, які знаходяться в обласних центрах. Щоб подати позов, треба спочатку отримати відмову військової частини у виплаті індексації. А для її отримання потрібно або звернутися з рапортом (для військовослужбовців), або направити письмову заяву (для звільнених) на ім’я командира частини з вимогою нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення, вказавши за який період. Отримавши письмову відмову на підставі відсутності коштів, варто її оскаржувати і, враховуючи постанови Верховного Суду з аналогічних справ, є висока вірогідність виграшу.

Для складання позовної заяви, інших процесуальних документів та представництва в суді учасники бойових дій можуть скористатися послугами безоплатного адвоката, для чого необхідно звернутися до місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Учасники бойових дій також звільняються від сплати судового збору. Судові засідання по такім справам зазвичай проводяться без участі сторін, або у режимі відеоконференції, тобто їздити до суду в обласний центр не доведеться. Отже, розгляд справи у суді для ветерана нічого не коштуватиме, а результат може бути позитивним. Щоправда, суми отриманих індексації за рівних умов інколи відрізняються у рази.

 

РОЗМІРИ ВИПЛАТ ПО ПОЗОВАМ МОЖУТЬ ДУЖЕ РІЗНИТИСЯ

 

Учасник АТО з Кременчука Іван Д. розповів про свою історію отримання індексації грошового забезпечення: «Звільнившись з військової служби минулого року, я звернувся з позовом до військової частини щодо стягнення індексації у зв’язку з її невиплатою під час проходження мною військової служби за останні 4 роки. Готувати позов допоміг адвокат, призначений міським центром надання безоплатної правової допомоги. Позовна вимога – зобов’язати військову частину нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за час проходження служби. Полтавський окружний адміністративний суд мій позов задовольнив. А виконуючи рішення суду військова частина нарахувала та виплатила мені близько двох тисяч гривень…»

В той самий час на користь військовослужбовця, названого в рішенні Хмельницького окружного адміністративного суду по справі №822/3307/17 від 05.02.2018 року, як ОСОБА_5, виплачена індексація грошового забезпечення за період з 01.07.2015 року по 01.08.2017 року в розмірі 21 тисячу 401 грн! Саме таку суму суд зобов’язав військову частину виплатити звільненому військовослужбовцю. І з цим погодився Верховний Суд, розглядаючи цю справу в касаційному порядку 16 квітня 2020 року. 

 

 

ПОЯСНЕННЯ ЮРИСТА

 

Сума індексації грошового забезпечення військовослужбовця залежить від періоду, за який вона обраховується. Але чому така величезна різниця – у 10 разів?! І чому більше отримав той, хто відсудив індексацію за удвічі менший строк (2 роки)?

На питання редакції відповів представник юридичної компанії «Закон.Справедливість» з Одеси Олексій Дяченко: «У першому випадку суд прийняв рішення зобов’язати військову частину виповнити певні дії, а саме – нарахувати та виплатити індексацію. І військова частина його виконала, порахувавши індексацію на власний розсуд та дотримуючись принципу економії бюджетних коштів.  А у другому, вочевидь, позивач звернувся до більш досвідченого юриста, який склав позовну заяву з урахуванням деяких особливостей закону і сам зробив розрахунок індексації. Тобто суд приймав рішення щодо виплати конкретної суми. При цьому, зважаючи на рішення Верховного Суду – усе було зроблено на законних підставах. В нашій компанії юристи в аналогічних справах виграють утричі більші суми. Скажу більше: в справі, що розглядалась Верховним Судом, позивачем було заявлено позовну вимогу про виплату 21 тисячі гривень, а він мав право на більш ніж 57 тисяч. Чому так? Тут може бути багато нюансів, які складно пояснити. Треба розуміти, що в юриспруденції, як і у медицині, не буває універсальних спеціалістів. Один і той же лікар не може бути кардіологом, окулістом та урологом. Така ж спеціалізація є й у юристів. Позов може написати будь-який адвокат, а от врахувати у ньому усі нюанси на користь позивача здатен лише той, хто добре розуміється саме у тій галузі права, по якій розглядається дана справа».

Отже, безоплатна правова допомога від держави виходить не завжди «дешевшою» від оплатної допомоги досвідченого адвоката.

Нагадаємо, що раніше ми розповідали про те, як учасникам бойових дій можна отримати грошову компенсацію за невикористану додаткову відпустку. Прочитати про це можна у статті  ПРО ГРОШОВУ КОМПЕНСАЦІЮ ЗА ДОДАТКОВУ ВІДПУСКУ УЧАСНИКАМ БОЙОВИХ ДІЙ

У статті «Чи отримають ветерани війни пільги на розмитнення автомобілів?» ми розповіли про законодавчі ініціативи Мінветеранів щодо пільгового розмитнення транспортних засобів для учасників бойових дій. Ознайомитись можно у статті ЧИ ОТРИМАЮТЬ ВЕТЕРАНИ ВІЙНИ ПІЛЬГИ НА РОЗМИТНЕННЯ АВТОМОБІЛІВ?

 

Віктор КРУК, НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС.