На безпілотник – з гранатометом: нова британська розробка зацікавила армії США та Німеччини

На безпілотник – з гранатометом: нова британська розробка зацікавила армії США та Німеччини

 З розвитком і поширенням безпілотних літальних апаратів, в тому числі легких коптерів цивільного призначення, все більш актуальним стає питання захисту від подібної техніки. Пропонуються різні способи протидії та перехоплення, засновані на різних принципах. Деякі з таких систем підходять для використання в умовах, коли застосування бойової зброї для знешкодження БПЛА з різних причин неможливе або не завжди доречне. Наприклад, поруч із населеними пунктами, або біля об’єктів подвійного призначення, і тп. Далі мова про гранатомет SkyWall 100 та сімейство “виробів” на його базі.

 

 Гранатомет вперше показали в 2016 році. Компанія-розробник зауважує, що сучасні засоби боротьби з БПЛА мають істотні недоліки. Спеціалізовані системи радіоелектронної боротьби створюють перешкоди роботі навколишнього електроніки, що ускладнює або виключає їх застосування в ряді ситуацій. Стрілецька зброя чи інші кінетичні системи здатні завдати додатковий супутній збиток (хоча й не в усіх випадках). При цьому вони найчастіше руйнують БПЛА, що унеможливлює отримання якоїсь інформації з пристрою.

 

 Гранатомет SkyWall 100 працює за принципом давно винайденого способу «ловлі» безпілотника за допомогою сітки. Його розробили для використання на різних об’єктах і територіях, де заборонені польоти безпілотників. Це військові бази, цивільні аеродроми, повітряний простір над масовими заходами і т.д.

 

На безпілотник – з гранатометом: нова британська розробка зацікавила армії США та Німеччини

 Комплекс SkyWall 100 і його варіації включають кілька основних виробів різного призначення. Основа комплексу – пусковий пристрій з прицільним оптико-електронним блоком; він виконаний у форм-факторі гранатомета для стрільби з плеча. Загальна довжина виробу – 1,3 метра при висоті і ширині (без урахування прицілу) близько 30 сантиметрів. Маса – 12 кг. Комплекс перевозиться в частково розібраному вигляді в жорсткому кейсі.

 

 Уздовж корпуса проходить легкий ствол. Казенна частина оформлена у вигляді розширеної камери із задньою кришкою-затвором для завантаження гранат. Спереду під стволом знаходяться системи управління стрільбою, під казенником – змінний балон для стисненого повітря. Запуск боєприпаса здійснюється пневматично, за рахунок відкриття клапана і подачі газу з балона. Тиск в балоні досягає 306 атмосфер, що дозволяє викидати гранати на дальність 120-200 метрів і на висоту до 90-100 м. Один балон забезпечує виробництво декількох пострілів, після чого здійснюється його заміна.

 

 Прицільна система комплексу має оптико-електронний і лазерний далекомірний канали. Вона здатна автоматично супроводжувати обрану повітряну ціль, вимірювати дальність до неї і вносити поправки для стрільби. Крім того, приціл через окремий програматор на стволі передає дані в електроніку гранат.

 

На безпілотник – з гранатометом: нова британська розробка зацікавила армії США та Німеччини

 Приціл і гранатомет забезпечують знешкодження малорозмірних БПЛА, що рухаються зі швидкістю не більше 15 м/с в напрямку стрілка або до 12,5 м/с по фронту. Мінімальна дальність стрільби, обумовлена принципом дії гранати, – 10 метрів; максимальна залежить від типу боєприпасу. На перезарядку після пострілу (без заміни балона) потрібно не більше 8-10 секунд.

 

 З гранатометом пропонується п’ять типів боєприпасів з різними характеристиками і можливостями: три типи «бойових» гранат і дві навчально-практичні. Це дозволяє вибирати гранату, яка найбільше відповідає поточному завданню, а також проводити навчання операторів комплексу. «Бойова» граната для SkyWall 100 має обтічний корпус, що вміщає сітку з обваженням і найпростішу електроніку. На корпусі встановлено тонкий хвостовик з оперенням. Практичні боєприпаси мають ту ж конструкцію, але відрізняються нерознімним корпусом і відсутністю сітки. Безпосередньо перед пострілом граната отримує дані про дальність до цілі, після чого відправляється в політ за розрахунковою траєкторією. В заданій точці польоту автоматика розкриває корпус і відстрілює міцну сітку-мережу площею 8 квадратних метрів, яка буквально обплутує БПЛА і блокує його гвинти. Сітка може оснащуватися парашутом для безпечного спуску спійманого безпілотника.

 

 Виріб досить швидко зацікавив потенційних замовників. Так, в 2018 році повідомлялося, що системи SkyWall 100 будуть використовуватися для забезпечення безпеки Берлінського авіасалону. Їх включили до складу великої багатокомпонентної системи ППО, здатної перехоплювати цілі всіх основних класів, починаючи від легких БПЛА.

 

На безпілотник – з гранатометом: нова британська розробка зацікавила армії США та Німеччини

 В цьому році модифікація системи SkyWall Patrol надійшла на випробування в армії США. Пентагон проявляє великий інтерес до засобів захисту від БПЛА, в тому числі й тих, які не несуть загрози оточуючим об’єктам. Після проходження всіх необхідних випробувань новий варіант SkyWall може надійти на озброєння і доповнити інші легкі засоби ППО.

 

 Слід зауважити, що невідворотність проблеми боротьби з дрібними БПЛА постала вже давно, і однієї з перших «ластівок» була саме україно-російська війна. Від самого початку конфлікту ворог регулярно використовує «безударні» дрони-розвідники як витратний матеріал (апарати серії «Гранат 1-2-3-4», «Орлан», навіть китайські та ізраїльські екземпляри). З часом ЗСУ стали відповідати тим же – але проблема боротьби з ворожими апаратами не перестала бути актуальною.

 

 На жаль, авіація відреагувати на появу БПЛА в тилу може далеко не завжди – адже протяжність лінії фронту – понад 400 кілометрів. Малопомітний безпілотник в таких випадках повинні знищувати сили ППО, зокрема, за допомогою ЗРК «Оса».

 

 “Цей ЗРК в основному для гелікоптерів. По завислих гелікоптерах може стріляти, по літаках-штурмовиках, які в їхній смузі – до 10 кілометрів дальність стрільби ракети. Але безпілотники – це наша реальність зараз. Виникла проблема знищення цих безпілотних літальних апаратів, доводиться боротися з ними, а не з вертольотами.

 

 З того боку збивають аналогічно. Мені здається, це був 2017 рік. Були фотографії збитого ЛА. Із пошкодження видно, що це елементи ураження ракетної системи.

 

 Але ракетні комплекси – далеко від передової. А на «передку», як правило, є або стрілецьке озброєння, або ЗУ-23-2. Але необхідна стрільба не однієї установки, а взводу. Створити так зване «поле осколків». Тому що снаряд 23 мм вибухає в межах 6.5 – 11 секунд“, – пояснює представник навчального центру ЗСУ, військовослужбовець Євген.

 

На безпілотник – з гранатометом: нова британська розробка зацікавила армії США та Німеччини

 Звісно, говорити що прямо зараз британський гранатомет SkyWall 100 став би незамінним у боротьбі з російськими БПЛА на Донбасі, недоречно. Але наявність таких пристроїв (чи аналогічних, адже технологія викидання сітки, по суті, примітивна) як мінімум могла би знадобитися при охороні секретних об’єктів, у першу чергу – складів боєприпасів. Нагадаємо, що однією з робочих версій вибухів на складах у Харківській області в минулому році було скидання запальної суміші з безпілотника.

 

 Цікаво, що компанія OpenWorks Engineering не припиняє розвиток своїх систем боротьби з БПЛА. На базі переносного гранатомета SkyWall 100 було створено автоматизовану турель SkyWall Auto для стаціонарних і мобільних платформ. Такі системи теж можуть знайти застосування в різних структурах і ефективно захищати задані території від безпілотників. Комерційні успіхи сімейства SkyWall наочно показують, що ловля безпілотника сіткою досить ефективна і влаштовує потенційних замовників.

 

Андрій Артюх, “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”

 

Нагадуємо:

http:///biloruski-inzhenery-stvoryly-sukhoputnyi-robotyzovanyi-kompleks/
Поділитися: