Міст між війною та мирним життям – досвід столичного простору для ветеранів Veteran Hub (Відео)

У листопаді 2018 року у Києві почав роботу перший відкритий простір для ветеранів та громадських організацій, що працюють у сфері ветеранських справ, Veteran Hub

Простір – це спільний проєкт фондів Олени і Віктора Пінчуків та ГО «Побратими», що наразі об’єднав для надання різнобічної допомоги ветеранам десять неурядових організацій, зберігаючи при цьому ідентичність кожної з них.

Резиденти простору: «Юридична сотня», «Ліга медіаторів України», «Друг героя», «Вільний вибір», «Побратими», «Блакитний птах», «Добровольці», «Veterano Group», «Група активної реабілітації» та «Об’єднання родичів політв’язнів Кремля».

Тож, звернувшись до Veteran Hub, можна отримати консультації та дієву підтримку з найширшого кола питань – від відкриття власного бізнесу чи отримання добровольцями статусу учасника бойових дій до психологічної допомоги.

За словами виконавчого директора простору, військового психолога Артема Денисова, Veteran Hub – місце, двері якого завжди відчинені для ветеранів, військових, курсантів, поліцейських, рятувальників та членів їх родин. Тут також чекають колишніх полонених, членів родин зниклих безвісти, заручників та загиблих. 

 

Ветеран – людина, яка має військовий досвід. Звісно, у всіх він різний, когось війна торкнулася більшою, когось меншою мірою, але, попри це, ми маємо цей досвід поважати. На мою думку, в Україні має бути жорстка соціальна політика з формування образу ветерана. Організація цієї роботи в інших країнах вчить нас, що на це потрібен певний час. Але саме так формується відповідальне суспільство, яке може долати виклики. Наразі ставлення до колишніх учасників АТО/ООС у українців досить неоднорідне. Коли на початку військових дій на Донбасі цих людей проводжали з квітами як героїв, то в більшості випадків зустрічають їх зовсім інакше. Героїзація ветеранів, так само як і нівелювання їхнього внеску в незалежність та цілісність нашої держави – відповідальність суспільства. У цьому питанні має бути чіткий баланс, – говорить Артем Денисов.

На жаль, така невизначеність вкупі з іншим соціальними чи побутовими проблемами негативно впливають на емоційний стан деяких з ветеранів. Саме тому у Veteran Hub завжди можна отримати психологічну допомогу – як індивідуальну, так і групову. Наприклад, ГО “Побратими” спеціалізується на соціальній адаптації ветеранів, що прагнуть повернутися до цивільного життя. Ті, хто цього потребує, мають змогу участь взяти участь у групових тренінгах та групах підтримки за принципом “Рівний–Рівному”.

 

За словами Артема Денисова, переважна більшість звернень ветеранів до психологів стосується питань взаємності в родині, порозуміння з батьками чи друзями. Також бійці скаржаться на розлади сну та тривожність. 

Тут все суто індивідуально. Бувають історії, коли війна не є причиною психологічних проблем. Вона просто стала каталізатором, який пришвидшив деструктивні процеси, що мали місце до неї. Вона просто «з’їла» весь внутрішній ресурс людини, – підсумовує виконавчий директор хабу.

З початком карантинних заходів послуги Veteran Hub перейшли в онлайн-режим, що стало своєрідним викликом для команди простору. Кількість звернень суттєво зросла за рахунок збільшення запитувачів з регіонів. Тож, у планах на майбутнє – розбудова напрямку онлайн-комунікації з ветеранами.

Окремої уваги заслуговують спецпроєкти Veteran Hub. Це – фотопроєкти «Дотик» і «Цивільні». Перший – портрети українських родин, де чоловіки повернулись з війни. Другий – історії ветеранів, які, отримавши військовий досвід, повернулися на «звичайні» робочі місця, та роботодавців, які без упередження беруть на роботу колишніх бійців.

Один з героїв проекту «Цивільні» – в минулому боєць батальйону «Айдар», а нині науковий співробітник Iнституту фізіології ім. О.О. Богомольця Національної академії наук (НАН) України, співзасновник та головний біолог ТОВ «Українські генетичні технології», Біжан Шаропов.

 

Біжан досить швидко повернувся до своєї справи і знайшов своє місце у мирному житті.

Я вважаю, що не можна стверджувати, що роботодавці упереджено ставляться до ветеранів. Кожен випадок – окрема історія. Якщо людина адекватна і професійна, відкрита до навчання, то у неї все вийде. Особисто мені воєнний досвід тільки допоміг – я став більш енергійним та мотивованим, тому і зміг відкрити власну справу» – говорить Біжан Шаропов.

Окрім цього, у травні цього року київський Veteran Hub разом з Фондом Східна Європа запустили інформаційну кампанію з працевлаштування ветеранів. В мережі з’явилася серія відео “Робота є робота”, в яких закликають роботодавців приймати на роботу професіоналів з військовим досвідом, а ветеранів – не соромитися та активно зазначати свої військові досягнення у резюме.

У соціальній рекламі брали участь справжні ветерани та ветеранки, історії яких засновані на реальних подіях. По поверненню зі служби вони змогли соціалізуватись та застосувати свої знання та навички у мирному житті.

 

Соціальна реклама відбулася в межах проєкту «All4One: комплексна програма психологічної та менторської підтримки ветеранів», який виконується за підтримки Посольства Великої Британії в Україні.

Довідково: послугами Veteran Hub за перший рік його роботи скористалися понад 18500 відвідувачів, які отримали 2100 послуг. У планах команди хабу вже на наступний місяць – відкриття просторів у Дніпрі та Вінниці, а до 2027 має з’явитися 5-7 нових хабів по всій Україні.

 

Олена Шаріпова, НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС