16 січня в Україні відзначається День пам’яті захисників Донецького аеропорту

  Всеукраїнський день пам’яті захисників Донецького аеропорту було встановлено за ініціативою українських воїнів, які 242 дні боронили цей стратегічний об’єкт. За стійкість, безстрашність і непереможність українських захисників Донецького аеропорту почали називати «кіборгами», а ДАП став символом стійкості, мужності, оплотом українського духу.

 

  Бої за Донецький аеропорт розпочались 26 травня 2014 року. В той день проросійські сепаратисти та чеченські бойовики захопили будівлі аеропорту. Цього ж дня українські силовики завдали удар по позиціях терористів та встановили контроль над Донецьким летовищем.

 

  Оборона Донецького аеропорту тривала 242 дні: з 26 травня 2014 року по 22 січня 2015 року. 242 дні українські військові, добровольці, медики та волонтери протистояли навалі російським окупаційним військ та проросійським бойовикам, затято відстоюючи малесенький клаптик української землі.

 

  13 січня 2015 року в результаті постійних масованих танкових і артобстрілів з боку бойовиків не витримала і впала диспетчерська вежа, зображення якої стало символом оборони аеропорту. Далі бої точилися за поверхи нового терміналу. 18-20 січня 2015 року українські військові утримували перший поверх, а підвал та верхні поверхи контролювалися супротивником. Бойовики, скориставшись перемир’ям для евакуації своїх убитих і поранених, замінували перекриття будівлі і підірвали їх. В результаті підриву терміналу, загинуло 58 захисників-«кіборгів», які тримали цей плацдарм до останнього подиху. За офіційними даними, захищаючи Донецький аеропорт загинули близько 100 наших військових.

 

  20 січня 2015 року проросійські бойовики, не припиняючи штурмів, підірвали новий термінал Донецького аеропорту, остаточно перетворивши колись один з найбільших і найкращих аеропортів України на руїни. Після того військовим керівництвом було прийнято рішення відвести українських бійців, і 22 січня 2015 року останні вцілілі захисники організовано залишили зруйнований термінал.

 

  У різний час в аеропорту та прилеглому селищі Піски воювали спецпризначенці 3-го окремого полку, бійці 79, 80, 81, 95 окремих аеромобільних та 93 окремої механізованої бригад, 57 окремої мотопіхотної бригади, 90-го окремого аеромобільного та 74-го окремого розвідувального батальйонів, бійці полку «Дніпро-1», вояки Добровольчого українського корпусу (ДУК) та багато інших. Багатьох було відзначено державними нагородами, деяких– посмертно.