БПЛА-камікадзе: актуальні новинки і перспективи технології

  Військовий конфлікт між Вірменією і Азербайджаном за Нагірний Карабах наочно продемострував важливість безпілотних літальних апаратів на полі бою. Особливо «екзотичним» виглядало застосування БПЛА-камікадзе, які знищують цілі шляхом самопідриву. Хоча самонавідні боєприпаси-камікадзе були створені ще за часів Другої світової війни, на той момент вони не були безпілотними. І якщо проекти німецьких ракет типу ФАУ з людиною на борту не отримали розвитку, то японський досвід застосування літаків-камікадзе показав високу ефективність такого типу зброї і, зокрема, її значний деморалізуючий вплив на противника.

 

  «БПЛА-камікадзе» багато в чому поняття умовне. Можливість тривалого баражування в повітрі і перенацілювання в польоті можна реалізувати і в інших типах боєприпасів, наприклад, крилатих ракетах, але БПЛА їх при цьому ніхто не називає. Теоретично граничною умовою для визначення класу апарата могла б стати багаторазовість, тобто можливість їх повернення «на базу», в разі якщо цілі для атаки не були виявлені, з метою заправки і повторного використання. Але за фактом багато БПЛА-камікадзе в принципі є одноразовими.

 

  Країна-агрессор – Росія, взагалі за деякими документами відносить БПЛА до крилатих ракет, висловлюючи претензії до США в контексті договору про обмеження ракет середньої і меншої дальності в тому сенсі, що розгортання БПЛА з великою тривалістю і дальністю польоту начебто суперечить умовам зазначеного договору. Так росіяни делікатно обходять проблему власної технологічної відсталості.

 

  БПЛА-камікадзе – це здебільшого відносно компактні моделі. Робити ці апарати великими, повнорозмірними, економічно невигідно. За своїм принципом це буде крилата ракета з хорошим наведенням, але і наблизитися до цілі великогабаритному БПЛА для її прямого ураження буде набагато складніше, ніж скинути кілька малопомітних керованих боєприпасів.

 

Читайте також:

  Дрони-камікадзе можна розділити на два підтипи.

 

  Перший тип – це БПЛА літакового типу, які за конструкцією близькі до форм-фактору ракети з хрестоподібно розташованими крилами. Одним з новітніх рішень БПЛА такого типу є нещодавно представлений Green Dragon ізраїльської компанії Israel Aerospace Industries.

 

  На мобільній пусковій установці (ПУ), яка може бути встановлена ​​на армійський автомобіль HMMWV, розміщується 16 БПЛА, здатних здійснювати автоматизоване виявлення і ураження цілей на дальності до 40 км з часом баражування до 1,5 годин. Маса бойової частини становить 3 кілограми.

 

  Другий тип – це БПЛА вертолітного або квадро/гексакоптерного типу, що нагадують комерційні апарати. Наприклад, перспективний ізраїльський БПЛА-камікадзе вертолітного типу Spike Firefly (для ізраїльської армії він буде поставлятися під назвою Maoz), оснащений двома гвинтами, в кінці 2019-го – початку 2020 року успішно пройшов військові випробування.

 

  Відмінною особливістю БПЛА Spike Firefly є його багаторазовість – оператор може віддати команду на безпечне повернення апарата до місця запуску для його повторного використання. Його маса становить 3 кілограми, маса бойової частини 350 грам. Боєприпас оснащений електродвигуном і акумуляторною батареєю, що дозволяє йому перебувати в повітрі близько 15-30 хвилин, дальність дії Spike Firefly становить близько одного кілометра.

 

  А от канадська компанія AerialX розробила БПЛА-камікадзе квадрокоптерного типу, призначений для знищення БПЛА противника. Виробник позиціонує AerialX як гібрид ракети і БПЛА, який має швидкість ракети і маневреність квадрокоптера. Цей малогабаритний апарат зі злітною масою 910 грам має радіус дії до чотирьох кілометрів і швидкість польоту до 350 кілометрів на годину. БПЛА-камікадзе AerialX може здійснювати автоматичне зближення з метою атаки з оптимального ракурсу і є багаторазовим.

 

  Можна припустити, що з часом БПЛА-камікадзе стануть невід’ємним елементом озброєння наземних підрозділів, як стали порівняно недавно міномети і ПТРК. Вони можуть використовуватися і як засоби підтримки піхотних підрозділів, і як самостійний наступальний інструмент. Ці апарати здатні не тільки доповнити можливості мінометів і ПТРК, а й у багатьох випадках замінити їх. Крім того, деякі БПЛА-камікадзе багато в чому концептуально схожі з ПТРК четвертого покоління.

 

  Складно переоцінити роль таких апаратів для проведення розвідувально-диверсійних операцій. Можна очікувати, що в цій якості вони будуть максимально інтенсивно використовуватися різними незаконними озброєними формуваннями, які здійснюють кустарне виготовлення БПЛА-камікадзе на базі комерційних моделей і окремих компонентів. У випадку з невизнаними республіками на Сході України можна чекати на використання апаратів, які постачатиме Російська Федерація – про її БПЛА ми вже писали раніше.

 

  Про те, на якому рівні знаходиться розробка БПЛА-камікадзе в передових країнах світу, варто згадати окремо. Далі наводимо уривок з матеріалу, опублікованого на сайті Finabel – європейської організації з розвитку співробітництва та сумісності армій країн-членів ЄС:

 

  “ВВС США також розробляють технологію «рій дронів» і в даний час готуються до тестування однієї з ініціатив – Золотої Орди, яка передбачає створення «мережевих, спільних і напівавтономних» груп високоточної зброї повітряного базування, які «обмінюються даними, розробляють і виконують скоординовані дії» в режимі реального часу і можуть вибирати цілі відповідно до заздалегідь запрограмованих «сценаріїв», які надають на вибір зброю для ураження. Так і Китай розкриває для себе можливості «рою дронів» для наступальних місій. У жовтні 2020 року державна компанія China Electronics Technology Group випустила відеоролик, на якому показаний тестовий запуск «загороджувального рою» з «48 дронів-камікадзе, які несуть фугасні боєголовки, потенційно достатньо потужні, щоб знищувати танки і іншу броню». Незважаючи на невпевненість в реальності технології, після запуску однією вантажівкою кількох дронів-камікадзе, вони оточили потенційе поле бою, в той час як оператор вибирав цілі для удару, як показано на відео”.

 

  Водночас, європейські оглядачі роблять висновок, що в Росії аналогічні розробки знаходяться на значно нижчому технологічному рівні, але, тим не менш, їх уже використовують під час масштабних навчань.

 

  “Росія також змістила акцент на включення в свої збройні сили невеликих безпілотників. В ході навчань «Кавказ-2020» Міноборони Росії вперше продемонструвало навчання підрозділів Південного військового округу, озброєних БПЛА типу «Форпост», «Орлан-10», «Елерон-3», які вели розвідку на висотах від 100 до 5000 метрів і були націлені на бойову техніку і командні пункти супротивника на місцевості. БПЛА, представлені на «Кавказ-2020», не являють собою «справжній рій дронів в технічному сенсі». Проте, об’єднання різних типів дронів в кооперативний рій свідчить про значне зрушення і визнання Росією того, що БПЛА стають ключовим компонентом майбутніх бойових операцій. Однак Росія, як і раніше, покладається на людей-операторів, оскільки рої дронів управляються вручну або є напівавтономними” – йдеться у матеріалі.

 

  Існує думка, що застосування сучасних засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ) здатне повністю паралізувати роботу БПЛА, заблокувавши канали зв’язку і систему супутникової навігації. На практиці системи РЕБ дійсно зможуть ускладнити життя БПЛА, але не повністю паралізувати їх роботу. Тим більше що активні засоби РЕБ самі по собі є відмінною мішенню для спеціалізованих боєприпасів. Противник може спочатку «зачистити» засоби РЕБ, а потім вже нанести удар БПЛА. До того ж, розвиваються інтелектуальні системи навігації на базі аналізу зображень місцевості, на які засоби РЕБ взагалі не впливають. Все це звучить дуже «дорого», але по факту при масовому виробництві може бути реалізовано в габаритах сучасного смартфона.

 

  Тому для тих, хто не зможе дозволити собі ефективні системи протидії малогабаритним БПЛА, включаючи БПЛА-камікадзе, вони можуть стати величезною загрозою, боротися з якою «арміям минулого» буде вкрай важко.

 

Андрій Артюх, “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”

 

Нагадуємо: