Болградський «інцидент»

Ветерани АТО і ООС влаштували акцію протесту біля будівлі ГУ Нацполіціі в Одесі.  Їхній товариш стверджує, що тиждень тому його побили поліцейські в Болграді. Поліція проводить службове розслідування.

Про це повідомляє відділ комунікації поліції Одеської області.

Протестуючі вимагали звільнити начальника Болградського райвідділу поліції Віталія Карайліева і покарати двох його підлеглих, які нібито побили ветерана АТО Тараса Чернявского

До активістів вийшов заступник керівника обласної поліції полковник Сергій Махотін. “Поліцейські, які скоюють злочини, не працюватимуть. Це безальтернативна, принципова позиція керівництва ГУНП”, – заявив він.

 

За словами Махотіна, зараз триває службове розслідування щодо заподіяння тілесних ушкоджень жителю Болграда. “Співробітники відділення поліції, які брали участь в конфлікті з ним, відсторонені від виконання службових обов’язків”, – повідомив заступник голови облуправління Нацполіціі.

Крім того, за фактом нанесення тілесних ушкоджень потерпілому розпочате провадження у ст.125 Кримінального кодексу. Після завершення службового розслідування матеріали будуть передані до ДБР.

Конфлікт між ветераном АТО і поліцейськими стався тиждень тому. Тоді в поліції повідомили, що чоловік регулярно приходив у відділення поліції і вимагав, щоб правоохоронці повернули його дружину і двох дітей з центру реабілітації для жертв домашнього насильства. 22 липня він нібито влаштував у відділенні черговий скандал і плюнув в обличчя поліцейському. У поліції стверджують, що наділи на порушника кайданки, і що і він, і поліцейський в процесі отримали садна. Медики ж діагностували в учасника АТО “закриту черепно-мозкову травму, струс головного мозку, садна голови та забій стегна”.

За версією правоохоронців конфлікт у Болградському відділенні поліції між «місцевим жителем» та правоохоронцями відбувся минулої середи. Йому передували неодноразові невдоволення чоловіка тим, що його дружину та малолітніх дітей, які знаходяться в одному з реабілітаційних центрів для жертв домашнього насильства, поліцейські не повертають додому. 

Звуть «місцевого жителя» Чернявський Тарас.  АТОвець з 79-ї бригади (Ас Чернявський), має статус учасника бойових дій (служив в районі Маріуполя). На даний час живе у м. Болград, Одеської області.

 

Тарас  до 2014 служив в Криму, а під час анексії не зрадив і не перейшов на бік окупанта. Потім продовжив служити, захищав Україну і планує це робити надалі.

 

Проте, коли в житті  Тараса розпочався складний період, українська правоохоронна система розвернулась до ветерана не дуже приємною стороною, продемонструвавши всю красу бюрократії. Я не прошу Вас розглядати цю ситуацію як побутові проблеми людей, а як фактична відсутність механізму захисту порушених прав людини. Оскільки правоохоронна система в цьому випадку не те що не працює, а навпаки заважає.

У Тараса є цивільна дружина громадянка РФ і двоє дітей, які є громадянами України. Зі слів Тараса в травні 2020 року дружина забрала дітей, особисті документи (паспорт, ідентифікаційний код), побутову техніку та виїхала в невідомому напрямі без будь-яких причин та пояснень. Сам Тарас на той момент перебував в іншій області в справах, але одразу звернувся на 102, з приводу того, що втратив зв’язок з сім’єю. Згодом, він особисто звернувся до поліції з двома заявами: по факту зникнення дітей і по факту викрадення документів та речей.

Але в поліції «писанину» Тараса Чернявського до ЄРДР не внесли, бо коли Тарас писав заяву по викраденню документів, один із «стражів порядка» почав  вимагати від нього документів для встановлення особистості. Тих самих документів, які за словами Тараса, викрали.

Діти зникли в кінці травня, зв’язку ніякого немає. За два місяці Тарас «пробився» до обласної поліції, до голови обласної державної адміністрації, звернувся до адвокатів.

Але майже всюди або розводять руками (а що ж ще робити?) або кажуть “потрібні ваші документи” (а їх із-за карантину роблять «трохи довше»).

Прокуратура дзвонить в поліцію і вимагає ознайомити Тараса хоча б з будь-якими документами, але як тільки він приходить до відділку поліції, його одразу виштовхують.

Прямо у відділі поліції невідома йому людина почала погрожувати ветерану: “Как ти задолбал сюда ходіть, чьо ти всєх дьоргаєш, скоро тєбє пояснім как жить”.

Коли Чернявський знаходився вже на вулиці, до нього підійшли невідомі особи і заявили, що “ти надоєл писать заяви в поліцию, мєшаєшь людям жить, если ти нє угомонішься то ми угомонім тєбя”.

Врешті решт Тарас отримав відповідь від ГУНП в Одеській області, що поліціянти з Болграду наче отримали звернення від його цивільної дружини. Вона просить їхв не передавати інформацію про місцезнаходження її та дітей Тарасу Чернявському.  Про викрадені речі і документи взагалі ніякої інформації немає.

Коли Тараса запросили до райвідділку аби все-таки вірішіті питання стосовно дітей, біля входу до відділу, зі слов Тараса, поліцмени «почали його чіпляті», врешті решт розпочалася бійка, під час якої його вдарили по голові та гамселили всім натовпом. Одягнувши на Чернявського кайданки, вже в середині відділка, продовжили його побиття.

 

Коли його відпустили, швидка забрала Тараса до лікарні. Знову ж, зі слів Тараса, лікарі припустили, що у нього можливий струс мозком, а в районі ключиці є обпік від цигарки.

 

За словами Тараса, тоді поліцейські викрали в нього гроші, флешку та ключ від квартири.

Поліцейські, у свою чергу, написали на Тараса Чернявського заяви, у яких вони звинувачують ветерана у тому, що саме його протиправні дії змусили їх вдатися до застосування сили.

Представник Ради Ветеранів війни Одеської області Олександр Голопотелюк коментуючи ситуацію для «НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС», зробив наголос на тому, що поліцейські не просто познущалися над Тарасом, а ще й дорікали йому тим, що він «на Сході стріляв у наших братів».

Олександр Голопотелюк наголошує на тому, що справа не у якійсь сімейній сварці. Якщо Тарас винен – він має за свої вчинки відповісти. Але ж з травня місяця від його дружини ніяких заяв до правоохоронних органів не надходило.  

Але у випадку з Тарасом Чернявським ми маємо дещо інше – не просто знущання над особою у відділку поліції, а ще й із звинуваченнями на адресу Тараса в тому, що він захищав нашу Вітчизну від російських окупантів – а це набагато серйозніше.

Саме через це  ветерани Одещини влаштували акцію протесту, на якій озвучити свої вимоги:

провести незалежне розслідування і надати відповідну правову оцінку «Болградському інциденту».

Відповідне звернення підписали голови 20-ти ветеранських організацій Одещини.

 

НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС