Бойовий стрес – поради бійцям для подолання психологічних викликів

  Старший офіцер групи контролю бойового стресу (ГКБС) 241 бригади Сил ТрО ЗСУ Анастасія «Мара» розповіла, як бійці можуть ефективно подолати стрес та куди звертатись, якщо впоратись самотужки не вдається.

  Увага військовослужбовця має бути зосереджена не тільки на виконанні завдання, а й на собі: на збереженні життя, здоров’я, емоційного ресурсу, сил та енергії.

  Запорукою збереження ментального та фізичного здоров’я є графік (відпочинок, сон та рутинні звичні види діяльності, гігі­єна, харчування, фізичні навантаження, спілкування тощо). Це основний спосіб зберегти себе.

  Якщо відчуваєте, що вам потрібна допомога чи підтримка, пам’ятайте, що можна звернутися по допомогу до тих, хто вас оточує: до побратимів, до командирів, до сім’’ї, до друзів чи фахових спеціалістів у сфері ментального здоров’я.

  Здорова та позитивна комунікація, спілкування, вислухову­вання та взаємопідтримка є важливим емоційним ресурсом. Проте не завжди бійцеві хочеться спілкування, може просто не вистачає сил на це. І це нормально!

 Якщо вам важко визна­читись для себе та зрозуміти, що саме може додати вам сил та наснаги, то скористайтеся ресурсоорієнтованою моделлю з подолання стресу BASIC Ph:

B (belief and values) — віра, цінності, установки та переко­нання. Це може бути віра в Бога, в себе, в свої цінності, в свою сім’ю, у твердість власних переконань, віра в перемогу, віра в ЗСУ, в Залужного тощо.

A (affect) — емоції та почуття. Важливо вміти їх розпізнавати, відчувати та виражати (словесно, діями, письмово). Це може бути малювання, спорт, музика, щоденник почуттів, розмова, крик, плач тощо.

S (socialization) — соціалізація або спілкування. Якщо є по­треба у спілкуванні, то можна використати будь-які соціальні контакти: поговорити з побратимами, командиром, з сім’єю або з кваліфікованими спеціалістами у сфері ментального здо­ров’я.

I (imagination) — уява, творчість, мрії, мистецтво, гумор. Мріяти про відпустку, ротацію, перемогу, жартувати про «бавовну» на росії та акул в Єгипті. Уявляння найбажанішого на­повнюватиме вас силами.

C (cognition) — мислення, пізнання, аналіз, саморефлексія. Це аналізувати власний стан, обдумувати плани, пізнавати щось нове.

Ph (physical) — фізичний стан. Це ресурс, який може нам дати наше тіло через фізичне навантаження та розслаблення (спорт, медитації, розтягування м’язів, релаксаційні техніки, дихальні вправи, прогулянка), через органи відчуття: слух, зір, смак, нюх, дотик. Можна поїсти, випити кави або чаю, поми­луватись краєвидами тощо.

Яку допомогу ви можете отримати, якщо відчуваєте виго­рання, переживаєте наслідки стресу або будь-які інші психо­логічні труднощі?

1. Психологічна допомога. Ви можете звернутись до психо­лога підрозділу, лікувального закладу чи закладів психологіч­ної реабілітації, а також до групи контролю бойового стресу, цивільного психолога, на гарячі лінії психологічної допомоги або зайти в чат-боти з психологічної допомоги.

2. Реабілітаційна допомога (в центрах психологічної реабілі­тації та у лікувальних закладах).

3. Медикаментозна допомога. Ви можете звернутися до ме­диків за направленням до профільних лікарів, щоб ті оглянули і виписали рецепт на препарати, що регулюють сон та настрій.

Якщо відчуваєте, що потребуєте допомоги — це абсолютно нормально.

Куди звертатись бійцям за психологічною допомогою:

• 067 348 28 68 — консультації психолога від VeteranHub;

• 0 800 33 20 29 — лінія кризової допомоги та підтримки Українського ветеранського фонду при Мінветеранів;

• 044 456 17 02, 044 456 17 25 — «Телефон довіри», цілодобова лінія допомоги, де працюють психіатри та психотерапевти;

• 0 800 50 12 12 — гаряча лінія для учасників війни та їхніх родичів;

• 063 646 49 91 — психологічна підтримка й адаптація ветеранів та їхніх родин від ГО «Вільний вибір»;

• 067 348 28 68 — команда «Побратими», яка спеціалізується на психосоціальній адаптації ветеранів. Лінія підтримки для ветеранів працює щодня з 8:00 до 22:00;

• 7333 — Lifeline Ukraine, всеукраїнська гаряча лінія для надання кризової психологічної допомоги ветеранам і членам їхніх сімей

 

Передрук з сайту “Сили  ТрО ЗСУ готові до спротиву”

НАГАДУЄМО:

Почався бойовий вишкіл новобранців Сил ТрО